Program pravidelného investovania

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 3. 7. 2013
Ak nemáte jasno vo svojich daniach, či sa chcete poradiť v oblasti práva a či investovania, neváhajte sa opýtať. Radi vám poradíme!
Program pravidelného investovania

Zdroj: Shutterstock

Stali ste sa dedičom, chcete si obstarať nehnuteľnosť, potrebujete zrealizovať prevod nehnuteľnosti do vlastníctva, chcete sa rozviesť a riešite výživné, máte spory so susedmi, chystáte sa založiť spoločnosť alebo len potrebujete autorizovať zmluvu....Ak máte otázky v týchto, či iných právnych oblastiach, neváhajte a opýtajte sa bezplatne v našej Právnej poradni.

Uvažujete nad investovaním peňažných prostriedkov? Máte problém zorientovať sa v ponuke kapitálového trhu? Aké úskalia prináša investovanie v podielových fondoch? Investovali ste cez obchodníka s cennými papiermi a neviete si rady? Pýtajte sa v našej investičnej poradni.

Splácanie istiny alebo úrokov?

Otázka:

Dobrý deň. Potreboval by som poradiť ohľadom zrážok zo mzdy. Ide o dávny dlh, ktorý bol Slovenskej konsolidačnej splácaný dohodnutou sumou strhávanou každý mesiac z výplaty. Pred niekoľkými rokmi ho však spoločnosť predala inej firme. Nedávno sa táto nová spoločnosť ozvala s tým, že tak, ako sú splátky nastavené, nestačia ani na uhradenie úrokov. Takže suma tam za posledné roky len narastala. Zaujímalo by ma, či je v poriadku, že sa spoločnosť ozvala až keď úroky vyskočili na cca 2/3 istiny. Bez toho, aby v predchádzajúcich rokoch zasielala pravidelné vyúčtovanie vôbec nemám vedomosť o tom, že tam naskakujú úroky. Domnieval som sa, že splátky idú na istinu, ktorá sa vlastne vôbec nehýbe. Vďaka.

 

Odpoveď:

Dobrý deň, ak dohoda o tom, či ste splácali úroky alebo istinu nebola, bude sa postupovať podľa zákona. Podľa občianskeho zákonníka platí, že: Pri čiastočnom plnení peňažného dlhu sa plnenie dlžníka započítava najprv na istinu a potom na úroky, ak dlžník neurčí inak. Podľa Obchodného zákonníka platí, že: Pri plnení peňažného záväzku sa započíta platenie najprv na úroky a potom na istinu, ak dlžník neurčí inak. Takže je potrebné sa pozrieť, či sa Váš právny vzťah spravuje obchodným alebo občianskym zákonníkom. Potom budete vedieť, či ste splácali úroky alebo istinu.

Žiadosť o splátky u exekútora

Otázka:

Zdravím, chcem sa opýtať. Mám 640.-€ čistý príjem, platim výživne na jedno dieťa vo výške 120.-€, na druhé dieťa platím rovnaku sumu. Kolko mi ostane s platu ak mi naň siahne exekutor dlhom vo výške niekolko tisíc €? Budem mať s čoho platiť byt, teda prenájom a jedlo pre seba a rodinu? Keď že moja priatelka je len na materskej. Je možne požiadať trebars súd aby mi zamestnavatel strhával len určitu sumu alebo existuje nejaká možnosť aby mi ostalo k výplate viac ako cca 400.-€.

Odpoveď:


Dobrý deň, odporúčam Vám obrátiť sa priamo na exekútora a požiadať ho o splátkový kalendár. Exekútor následne bude kontaktovať oprávneného, či s tým súhlasí. Exekútorovi je potrebné vysvetliť, že pokiaľ Vám bude strhávať vyššiu sumu, ako tú, ktorá je pre Vás únosná, potom sa môže stať, že Vás to úplne zruinuje a nebudete môcť platiť nič. Nie všetci exekútori a oprávnení sú prístupní dohode.Je potrebné to vyskúšať. Pokiaľ by exekútor postupoval podľa zákona, nemuselo by Vám zostať dostatok peňazí na úhradu nákkladov na seba a domácnosť.

Program pravidelného investovania

Otázka:

Dobrý deň. Rád by som si mesačne sporil sumu cca 50 eur. Po 30 rokoch by som si našetrenú čiastku chcel vybrať. Približne raz za rok by som chcel mať možnosť nejaké peniaze si vybrať (len v čase núdze). Aký produkt by ste mi navrhli? Vopred ďakujem.

Odpoveď:

Ak plánujete investovať pravidelne a hľadáte flexibilný produkt s nízkou investovanou čiastkou a možnosťou predčasných výberov - možným investičným riešením by pre vás mohol byť niektorý z programov pravidelného investovania dostupných na slovenskom trhu.  Podstata pravidelného investovania spočíva predovšetkým v disciplinovanom budovaní vlastného finančného kapitálu. Tým, že svoje investície rozkladáte v čase, objektívne prispievate k zníženiu rizika nevhodného načasovania vstupu na trh. Obecne je možné povedať, že pravidelné investovanie prináša výraznejší efekt v prípade investícií do rizikovejšie zameraných fondov (najmä akciových). Pravdepodobnosť poklesov u týchto fondov vďaka pravidelnému investovaniu síce nie je menšia, zato ich výška áno. Preto o dynamickejšie zameranej stratégii môže uvažovať aj začínajúci investor, ktorý hľadá rozumný kompromis medzi rizikom a možným výnosom.

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

investícia, Splátka, Úrok

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce