Meď ako nové zlato? Nová príležitosť aj pre konzervatívnych investorov

Redakcia | rubrika: Článok | 29. 3. 2023
Len málokoho pri slove komodity napadne niečo iné, než ropa, plyn či zlato. Čoraz populárnejšou položkou sa však za posledný rok stáva práve meď. Má totiž široké využitie v stavebníctve a ďalších priemyselných sektoroch. Často sa používa v potrubiach, stavebných konštrukciách, elektromobiloch, generátoroch, mobiloch a začala tiež nahrádzať hliník v počítačových čipoch. Libra medi sa dnes predáva za viac ako 4 doláre.
Meď ako nové zlato? Nová príležitosť aj pre konzervatívnych investorov

Zdroj: Shutterstock

Porastie dopyt po medi aj naďalej?

Medzi hlavné prednosti medi patrí jej vysoká elektrická vodivosť, ktorá ju predurčuje na výrobu elektrických vodičov a káblov v energetike. Využitie nájde aj pri získavaní a využívaní „zelenej“ energie, nakoľko veterné farmy, solárne panely a elektromobily pokračujú v rozmachu. Jej ďalšou užitočnou vlastnosťou je vysoká odolnosť voči korózii, vďaka ktorej sa dá využiť v potrubiach a vodovodných rozvodoch.

Takmer polovica všetkého dovozu medi prúdi do Číny. Hodnota medi bola často predikovaná na základe výkonnosti stavebného odvetvia a obvykle je aktivita v tomto sektore v čase ekonomickej prosperity vysoká. To sa potvrdilo aj v roku 2020, keď došlo k rastu spomínaného indexu a ceny medi, po ochladení z roku 2019. Od roku 2021 je však situácia odlišná. Zatiaľ čo index dlhodobo klesá, cenový graf medi pokračuje v raste.

Aktuálne zostal dopyt po medi vysoký aj napriek tomu, že Čína zažíva krízu na realitnom trhu aj v stavebnom sektore. Aj keď je meď ľahko recyklovateľná (podľa odhadov takmer 70 % dnes používanej medi bolo aspoň raz recyklovaných), trh pociťuje jej nedostatok, spôsobený nepredvídateľnými dodávkami z krajín Južnej Ameriky, najmä z Peru a Čile. Tieto dve krajiny totiž produkujú viac ako tretinu celosvetových dodávok medi.

Rastúci deficit tohto kovu má podľa nových prognóz pokračovať minimálne do roku 2023. Okrem toho môžu hroziace výpadky dodávok v súčasnosti cenu skokovo navýšiť.

Cena zatiaľ kolíše

Zatiaľ čo v marci 2020 sa libra medi predávala za 2 doláre, druhá polovica roka 2021 jej priala. Začiatkom roka 2022 tak libra medi prekonala cenovú hladinu 4,5 dolára. Krátko na to opäť klesla pod úroveň 3,5 dolára a v súčasnosti sa už niekoľko mesiacov pohybuje okolo ceny 4 doláre za libru medi.

Futures na meď vykázali v minulom roku stratu približne 15 %. Avšak od začiatku tohto roka ich hodnota stúpla o takmer 11 %, čo je najlepší celoročný výkon od roku 1980. Jej rastu pomohlo spomalenie zvyšovania úrokových sadzieb v USA, ako aj pokles amerického dolára na začiatku roka.

Analytici Goldman Sachs dokonca nazývajú meď novou ropou. Podľa nich dopyt vzrastie do roku 2030 až o 900 %. V prípade menej optimistického scenára, ktorý počíta s možnosťou spomalenia energetickej transformácie, predikujú rast o 600 %.

Problematická produkcia

Ponuka medi je obmedzená najmä nedostatkom pracovnej sily a časovo náročnou výstavbou nových baní. V roku 2021 tak spotreba na trhu presiahla produkciu, ktorá dosiahla 24,5 miliónov ton medi, zatiaľ čo spotreba bola až 25,33 miliónov ton. Podľa S&P Global sa očakáva, že tento deficit do roku 2025 narastie na 3,85 milióna ton.

Analytici predpovedajú, že celosvetová ročná produkcia medi by mohla do roku 2030 klesnúť až pod 16 miliónov ton, čo s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobí ďalší rast ceny tejto komodity.

Ako investovať do medi?

Tu má investor viacero možností:

  • kúpu medi vo fyzickej podobe,
  • nákup futures (napríklad NYMEX Copper Futures (HG)),
  • nákup ETF (Fond iPath Series B Bloomberg Copper Subindex Total Return ETN a fond United States Copper Index Fund, ktoré podľa Investopedie prekonali 15 % pokles referenčného indexu Bloomberg Copper Subindex a 19 % pokles indexu S&P 500 počas minulého roka k 9. novembru),
  • nákup akcií – tu môže investor kúpiť podiel spoločností, ktoré sa zaoberajú ťažbou medi alebo sú s týmto kovom úzko spojené iným spôsobom.

Najmä v prípade akcií sa investorom otvára množstvo možností. Za zmienku stoja napríklad tie s najlepšou hodnotou:

Názov spoločnosti

Cena ($)

Trhová kapitalizácia ($mld.)

12-mesačný sledovaný pomer P/E

Lundin Mining Corp. (LUNMF)

6.61

5.1

11.4

Ero Copper Corp. (ERO.TO)

CA$22.58

CA$2.1

11.7

First Quantum Minerals Ltd. (FM.TO)

CA$30.81

CA$21.3

16.1

Zdroj: Investopedia.com

Riziká investovania do medi

Pri väčšine týchto typov „medených investícií“ je však potrebné mať stále na pamäti, že ceny komodít bývajú celkovo oveľa volatilnejšie ako tradičné ceny akcií. Treba tiež zvážiť aj environmentálne riziká, ktoré so sebou ťažba medi prináša. Rastúci dôraz na udržateľnosť môže prinútiť ťažiarov medi používať drahšie metódy ťažby tohto kovu, čo by mohlo prispieť k nedostatku svetových dodávok.

V roku 2020 napríklad anglo-austrálska spoločnosť Rio Tinto Plc (RIO) utrpela zásah od ESG investorov (z anglického Environmental, Social and Corporate Governance), keď pri ťažbe medi v Austrálii zničila miesto posvätné pre pôvodné obyvateľstvo. Táto udalosť mala za následok prepustenie generálneho riaditeľa a dvoch ďalších vedúcich pracovníkov spoločnosti. Okrem toho parlamentné vyšetrovanie v tom istom roku nariadilo spoločnosti Rio Tinto obnoviť systém jaskýň a ich zničenie označilo za „neospravedlniteľné".

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

investícia, Komodita, zlato

Toto ste už čítali?

Potrebujete viac peňazí? Máme pre vás návod, ako si ich udržať

15. 5. 2023 | Jan Müller

Potrebujete viac peňazí? Máme pre vás návod, ako si ich udržať

Podelíme sa o jednoduchý trik, ktorý vám pomôže ovládnuť sklon utrácať peniaze. Najskôr si budete musieť upratať v rodinných financiách. Ak chcete viac sporiť, mať dovolenku bez úveru,... celý článok

Kúpili ste kryptomeny? Pozor na krádeže: Problémový môže byť aj WhatsApp či Youtube

14. 4. 2023 | Marek Mittaš

Kúpili ste kryptomeny? Pozor na krádeže: Problémový môže byť aj WhatsApp či Youtube

Kryptomeny v posledných rokoch získavajú na popularite medzi investormi. Mnohých ľudí zaujala možnosť decentralizovaných peer-to-peer transakcií bez potreby sprostredkovateľov, v ktorej... celý článok

Získajte výnos z nehnuteľností aj bez toho, aby ste ju vlastnili. Riešením sú realitné fondy

4. 4. 2023 | Redakcia | 1 komentár

Získajte výnos z nehnuteľností aj bez toho, aby ste ju vlastnili. Riešením sú realitné fondy

Slovensko je krajinou rezervovaných a konzervatívnych investorov. Maximálny zisk s najmenším rizikom nie je len investičný sen. V prípade realít ide o investíciu, kde je možné počítať... celý článok

Ľudia, ktorí svoj majetok nadobudli obchodovaním s akciami

9. 3. 2023 | Marek Mittaš

Ľudia, ktorí svoj majetok nadobudli obchodovaním s akciami

Investovanie do akcií patrí medzi časté spôsoby zabezpečenia sa na dôchodok. Už aj na Slovensku je bežné, že ľudia, ktorí zbohatli dedením, podnikaním či inou aktivitou, často využívajú... celý článok

Ako sa líšia finančný agent a finančný poradca? Hradia škodu, ak poradili zle?

20. 2. 2023 | Barbora Magočová

Ako sa líšia finančný agent a finančný poradca? Hradia škodu, ak poradili zle?

Premýšľate, ako sa postarať o peniaze, aby zbytočne neležali na účte? Alebo potrebujete vyriešiť inú záležitosť súvisiacu s financiami? Možno ste už v kontakte s konkrétnou osobou,... celý článok