Žiadosť o hypotéku je tak trochu lotéria, no práve lotéria je niečo, čo vás môže o hypotéku pripraviť. Hypotéka je veľký úver a pre Slovákov je to často jediný spôsob, ako si kúpiť vlastnú nehnuteľnosť. Banka si vás pri žiadosti naozaj poctivo preklepne. Skúma váš príjem, vyše pohyby na účte, ale aj váš vek a celkovú dôveryhodnosť.
Mnoho ľudí sa na hypotéku pripraví poctivo: zbierajú doklady, šetria, kontrolujú si úverový register a predpokladajú, že ak splnia základné podmienky, banka im úver schváli. No realita je niekedy podstatne zamotanejšia a na schválenie vplývajú aj faktory, ktoré by vám možno ani nenapadli.
1. Zamestnávateľ neplatí odvody alebo ich neplatíte vy
Stáva sa to častejšie, než by sa zdalo. Banky si preverujú vaše príjmy zo zamestnania alebo zo živnosti. Ako však upozorňuje Finsider, nie každý zamestnávateľ si plní svoju povinnosť a zamestnanec na to často prichádza až pri žiadosti o hypotéku. Ak ste živnostník, tak si odvody musíte platiť po vlastnej linke a ak to nerobíte načas, banka vás nebude považovať za finančne stabilného klienta a do rizika akým je hypotéka s vami nepôjde.
2. Chýbajúce údaje či preklep v žiadosti
Jednoduchá chyba ako nesprávna adresa bývania alebo opomenutie detí či partnera môže viesť k zamietnutiu. Banky totiž vyžadujú úplný a presný obraz klienta. Pred bankou nič nezatajujte, zistí si o vás aj tak všetko.
3. Nehnuteľnosť pánu Bohu za chrbtom
Platí, že čím atraktívnejšiu nehnuteľnosť zakladáte, tým ochotnejšie vám ju banka založí. Ak je v neatraktívnej lokalite, môže vám úver zamietnuť, upozorňuje Finsider. Byt v Bratislave či inom krajskom meste bude pre banku zaujímavejší a perspektívnejší, ako veľký dom niekde vo vymierajúcej obci.
4. Veľké nezvyčajné vklady alebo peniaze bez vysvetlenia
Napríklad jednorazový „dar“ z neznámych zdrojov môže vyvolať potrebu hlbšej kontroly pôvodu peňazí – a odložiť alebo zamietnuť žiadosť. Banka totiž môže nadobudnúť podozrenie, že si cez hypotéku budete chcieť vyprať špinavé peniaze.
5. Opakované prečerpávanie účtu
Chronické prečerpania na účte či meškajúce splátky úverov signalizujú nespoľahlivé finančné správanie – čo môže viesť až k zamietnutiu hypotéky. Aj keď účet prečerpávate mesačne o pár eur, môže to zavážiť.
6. Podivné zdroje financií
Ďalšou zaujímavou situáciou je, keď zdroj vášho príjmu banka považuje za problematický. Ako ukazuje prípad Lucy Banks z Austrálie, aj deklarovaný zárobok z platforiem typu OnlyFans alebo podobných „konfliktných“ oblastí môže spôsobiť, že vás odmietnu.
7. podivné výdavky
Niektoré banky posudzujú klientov veľmi prísne. Aj na Slovensku popisujú bankári prípady, kedy finančná inštitúcia odmietla klienta, lebo zo svojho účtu platil online stávkovanie. Gambling berie banka veľmi vážne a koluje aj príbeh o pánovi, ktorý nedostal úver preto, lebo zaplatil za pivo kartou v kasíne a banka to už považovala za riziko gamblingu. Pozor, do rizika vás môžu priviesť aj predplatné služby pre dospelých ako OnlyFans.
8. Platby v "rizikových" geografických lokalitách
Transakcie z krajín s vysokým AML rizikom (anti-money laundering) môžu vyústiť do žiadosti o doplnenie dokladov, čo môže spomaliť alebo zablokovať proces. Pozor, často ide o dovolenkové destinácie ako Jamajka, Panama, Vietnam či Tanzánia (obľúbený Zanzibar) alebo napríklad daňové raje ako Cyprus či Monako.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.