Komentár: Tesla postaví giga továreň v Nemecku

Seesame | rubrika: Článok | 8. 10. 2021
Vizionár a zakladateľ spoločnosti Tesla plánuje postaviť novú Gigafactory v Nemecku. Finálne schválenie nemeckej továrne bude trvať ešte niekoľko týždňov, ale Musk chce predstaviť svoje plány už tento týždeň v malom mestečku Gruenheide, kde sa bude konať lokálny veľtrh.
Komentár: Tesla postaví giga továreň v Nemecku

Zdroj: Shutterstock

Komentár hlavnej analytičky ProfitLevel Lucie Žárskej.

Výstavba má svojich fanúšikov ale aj odporcov, ktorí sa boja, či bude automobilka dodržiavať všetky pravidlá a či nebude uprednostňovaná. Aký vplyv bude mať na Teslu postavenie továrne? Bude prínosom pre Nemecko, a čo na to vravia iné automobilky v štáte?

Tesla bude ničiť konkurenciu Pred pár rokmi by sa žiadny aktuálny výrobca automobilov v Nemecku neobával príchodu silnej elektrickej konkurencie na ich územie. Dnes je všetko inak. Tesla vytvorí blízko Berlína megalomanský nový závod na výrobu jej elektrických vozidiel.

Tento krok môže ohroziť tradičnú nemeckú kultúru produkcie automobilov so spaľovacími motormi. Oficiálne konečné schválenie síce ešte spoločnosť nedostala, ale mnohí sa domnievajú, že to je iba otázka času.

Od roku 2014 trhová kapitalizácia Tesly bola cca viac ako 800 miliárd dolárov, teda trikrát viac ako majú spolu tri najväčšie nemecké automobilky VW, Daimler a BMW.

Menej škodlivých emisií v Nemecku Pre Teslu je výhodou, že jednotlivé krajiny sa snažia znížiť svoje emisie. Za posledných pár rokov sa jej podarilo zarobiť 3,3 miliardy dolárov v USA, kde musia tiež výrobcovia automobilov znižovať emisie. Táto úloha pre nich nie je ľahká a často dostávajú pokuty.

Európska únia v júli 2021 udelila pokuty v celkovej výške 875 miliónov eur nemeckým výrobcom automobilov. Pokutu dostali za dohodu o obmedzení vývoja a zavádzania systémov kontroly emisií v automobiloch.

V USA automobilky nedokážu splniť ciele v oblasti znižovania emisií, preto museli kupovať kredity od spoločností ako Tesla. V EU čaká automobilky pravdepodobne podobný scenár.

Environmentálne ciele Európy sú striktne stanovené. Dnes tvorí cestná doprava približne 20 % všetkých emisií skleníkových plynov v EÚ. Cieľom Európskej únie je do roku 2050 dosiahnuť klimatickú neutrálnosť, to znamená vytvorenie hospodárstva s nulovými emisiami skleníkových plynov.

Musk sa opiera o boj proti zmene klímy Vizionár Elon Musk sa právom obáva byrokracie a prísnych zákonov v krajine. V liste pre domáce orgány počas apríla 2021 uviedol, že komplexné plánovacie požiadavky krajiny sú v rozpore s naliehavosťou potrebnou na boj proti zmene klímy.

Odbory v Nemecku pozorne sledujú vývoj okolo závodu, chcú, aby spoločnosť splnila poriadne všetky zákony na ochranu životného prostredia, stavebné zákony a v neposlednom rade aj pracovné zákony.

Na druhej strane je potrebné si uvedomiť, že v krajine vzniknú nové pracovné miesta, čo prispeje k celkovej ekonomike Nemecka. Z továrne by mohlo ťažiť aj Poľsko, nakoľko bude postavená blízko hraníc a teoreticky by mohla zamestnávať ľudí aj z tejto krajiny.

Tesla uvádza, že jej hlavným poslaním je urýchliť globálny prechod na trvalo udržateľnú energiu prostredníctvom čoraz dostupnejších elektrických vozidiel a energetických produktov.

Táto misia pôsobí honosne a ušľachtilo, je otázne nakoľko sa jej tento cieľ bude dariť splniť a ako to bude vplývať na vývoj akcií spoločnosti.

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

8. 1. 2024 | Marek Mittaš

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

Agentúra Fitch Ratings, jedna z troch najvplyvnejších ratingových agentúr na svete, znížila rating Slovenska. Dôvodom bolo zhoršenie stavu verejných financií počas predchádzajúcich... celý článok

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

4. 1. 2024 | Daniel Výcha

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

Ak využívate služby pošty, počítajte s tým, že od januára 2024 si za ne priplatíte. Nárast cien bude rôzny – sumy niektorých listov vzrastú o 11 až 18 %, zatiaľ čo za iné zaplatíte... celý článok

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

19. 12. 2023 | Daniel Výcha

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

Teplo je pre niektorých majiteľov bytov každú zimu veľkým problémom. Ak kúria viac, aby sa v interiéri cítili počas zimy príjemne, často vykurujú aj byty tých, ktorí kúria menej. Vo... celý článok