Komentár: Tesla postaví giga továreň v Nemecku

Seesame | rubrika: Článok | 8. 10. 2021
Vizionár a zakladateľ spoločnosti Tesla plánuje postaviť novú Gigafactory v Nemecku. Finálne schválenie nemeckej továrne bude trvať ešte niekoľko týždňov, ale Musk chce predstaviť svoje plány už tento týždeň v malom mestečku Gruenheide, kde sa bude konať lokálny veľtrh.
Komentár: Tesla postaví giga továreň v Nemecku

Zdroj: Shutterstock

Komentár hlavnej analytičky ProfitLevel Lucie Žárskej.

Výstavba má svojich fanúšikov ale aj odporcov, ktorí sa boja, či bude automobilka dodržiavať všetky pravidlá a či nebude uprednostňovaná. Aký vplyv bude mať na Teslu postavenie továrne? Bude prínosom pre Nemecko, a čo na to vravia iné automobilky v štáte?

Tesla bude ničiť konkurenciu Pred pár rokmi by sa žiadny aktuálny výrobca automobilov v Nemecku neobával príchodu silnej elektrickej konkurencie na ich územie. Dnes je všetko inak. Tesla vytvorí blízko Berlína megalomanský nový závod na výrobu jej elektrických vozidiel.

Tento krok môže ohroziť tradičnú nemeckú kultúru produkcie automobilov so spaľovacími motormi. Oficiálne konečné schválenie síce ešte spoločnosť nedostala, ale mnohí sa domnievajú, že to je iba otázka času.

Od roku 2014 trhová kapitalizácia Tesly bola cca viac ako 800 miliárd dolárov, teda trikrát viac ako majú spolu tri najväčšie nemecké automobilky VW, Daimler a BMW.

Menej škodlivých emisií v Nemecku Pre Teslu je výhodou, že jednotlivé krajiny sa snažia znížiť svoje emisie. Za posledných pár rokov sa jej podarilo zarobiť 3,3 miliardy dolárov v USA, kde musia tiež výrobcovia automobilov znižovať emisie. Táto úloha pre nich nie je ľahká a často dostávajú pokuty.

Európska únia v júli 2021 udelila pokuty v celkovej výške 875 miliónov eur nemeckým výrobcom automobilov. Pokutu dostali za dohodu o obmedzení vývoja a zavádzania systémov kontroly emisií v automobiloch.

V USA automobilky nedokážu splniť ciele v oblasti znižovania emisií, preto museli kupovať kredity od spoločností ako Tesla. V EU čaká automobilky pravdepodobne podobný scenár.

Environmentálne ciele Európy sú striktne stanovené. Dnes tvorí cestná doprava približne 20 % všetkých emisií skleníkových plynov v EÚ. Cieľom Európskej únie je do roku 2050 dosiahnuť klimatickú neutrálnosť, to znamená vytvorenie hospodárstva s nulovými emisiami skleníkových plynov.

Musk sa opiera o boj proti zmene klímy Vizionár Elon Musk sa právom obáva byrokracie a prísnych zákonov v krajine. V liste pre domáce orgány počas apríla 2021 uviedol, že komplexné plánovacie požiadavky krajiny sú v rozpore s naliehavosťou potrebnou na boj proti zmene klímy.

Odbory v Nemecku pozorne sledujú vývoj okolo závodu, chcú, aby spoločnosť splnila poriadne všetky zákony na ochranu životného prostredia, stavebné zákony a v neposlednom rade aj pracovné zákony.

Na druhej strane je potrebné si uvedomiť, že v krajine vzniknú nové pracovné miesta, čo prispeje k celkovej ekonomike Nemecka. Z továrne by mohlo ťažiť aj Poľsko, nakoľko bude postavená blízko hraníc a teoreticky by mohla zamestnávať ľudí aj z tejto krajiny.

Tesla uvádza, že jej hlavným poslaním je urýchliť globálny prechod na trvalo udržateľnú energiu prostredníctvom čoraz dostupnejších elektrických vozidiel a energetických produktov.

Táto misia pôsobí honosne a ušľachtilo, je otázne nakoľko sa jej tento cieľ bude dariť splniť a ako to bude vplývať na vývoj akcií spoločnosti.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Od tohto dátumu budú povinne obchodníci prijímať bezhotovostné platby

16. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Od tohto dátumu budú povinne obchodníci prijímať bezhotovostné platby

Od marca 2026 budete môcť zaplatiť kartou, mobilom alebo QR kódom aj v malých obchodoch či službách – nový zákon o evidencii tržieb prináša povinnosť prijímať bezhotovostné platby pri... celý článok

Inflácia dosiahla 4,3 %, najviac za posledný rok a pol. Zdraželi najmä základné veci

15. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Inflácia dosiahla 4,3 %, najviac za posledný rok a pol. Zdraželi najmä základné veci

V júni sa na Slovensku inflácia opäť vyšplhala na úroveň, akú sme tu nevideli už rok a pol, dosahujúc medziročnú hodnotu 4,3 %. Tento nárast prekonal všetky mesačné hodnoty od decembra... celý článok

NBS dvíha varovný prst: prejedáme si tu peniaze na budúcnost a tak to aj vyzerá

10. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

NBS dvíha varovný prst: prejedáme si tu peniaze na budúcnost a tak to aj vyzerá

Slovensko málo investuje do opráv infraštruktúry a je to vidno na každom kroku, na rozbitých cestách či meškajúcich vlakoch. Odborníci z Národnej banky Slovenska však bez okolkov pomenovali... celý článok

Poškodené, roztrhnuté či zašpinené peniaze. Ako ich vymeniť a na čo si dať pozor?

10. 7. 2025 | Barbora Magočová

Poškodené, roztrhnuté či zašpinené peniaze. Ako ich vymeniť a na čo si dať pozor?

Transakčná daň so sebou priniesla aj zvýšený záujem o platby v hotovosti. Peniaze (a to najmä bankovky) sa však pomerne ľahko opotrebujú či poničia. Aká miera poškodenia ešte umožňuje... celý článok

Rozpočtový semafor: Slovensko čaká rozpočtová diera cez 7 miliárd eur

1. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Rozpočtový semafor: Slovensko čaká rozpočtová diera cez 7 miliárd eur

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vo svojom júnovom rozpočtovom semafore prináša znepokojivé správy: deficit verejnej správy na rok 2025 sa odhaduje na viac ako 7 miliárd eur,... celý článok