Komentár: G7 sa silno vyslovila za globálne zdaňovanie firiem

Jozo Perić | rubrika: Článok | 18. 6. 2021
Skupina G7 vo vyhlásení skonštatovala, že sa bude snažiť o spoločný prístup k Číne s cieľom čeliť tzv. netrhovo orientovaným politikám a praktikám a zabezpečiť spravodlivý mnohostranný globálny obchod.
Komentár: G7 sa silno vyslovila za globálne zdaňovanie firiem

Zdroj: Shutterstock

Komentár hlavného analytika CapitalPanda Joza Perića

Minulý piatok sa v Cornwalle vo Veľkej Británii konalo zasadnutie skupiny G7. Tento rok na stretnutie pozvala hostiteľská krajina aj Austráliu, Indiu, Južnú Kóreu a Južnú Afriku. Silnou témou bola obnova po pandémii COVID-19 a s tým súvisiaci robustnejší globálny systém zdravotníctva, ktorý má byť schopný všetkých ochrániť pred budúcimi pandémiami. Zasadnutie G7 sa však primárne sústredilo na korigovanie nedostatkov globálneho obchodu, ktoré odhalila pandémia.

Globálne zdaňovanie v centre pozornosti

Ústredná pozornosť sa sústredila na Čínu. Skupina G7 vo vyhlásení skonštatovala, že sa bude snažiť o spoločný prístup k Číne s cieľom čeliť tzv. netrhovo orientovaným politikám a praktikám a zabezpečiť spravodlivý mnohostranný globálny obchod.

Silným odkazom bolo, že G7 chce pracovať na modernizovanom, slobodnejšom a spravodlivejšom multilaterálnom obchodnom systéme založenom na pravidlách, ktorý bude odrážať naše hodnoty a zabezpečovať vyvážený rast. A spolu s reformovanou Svetovou obchodnou organizáciou pracovať na konsenzuálnom riešení medzinárodného zdaňovania do polovice roka 2021 v rámci OECD.

Krajiny G7 sa zhodli na tom, že chcú dostať viac peňazí od nadnárodných spoločností ako Amazon a Google. S cieľom obmedziť presun ziskov do daňových rajov sa krajiny G7 dohodli na minimálnej globálnej sadzbe dane z príjmov právnických osôb vo výške aspoň 15 %. Britský minister financií Rishi Sunak k tomu dodal: "Ministri financií krajín G7 dosiahli historickú dohodu o reforme globálneho daňového systému, aby bol vhodný pre globálny digitálny vek."

Problémom je, že súčasné daňové zmluvy sú staré takmer 100 rokov, a hoci sa počas tohto obdobia pokúšali zabrániť daňovým únikom, väčšinou išlo o dvojstranné dohody. Zdá sa, že posledných 20 rokov umocnených rozvojom internetových technologických gigantov viedlo k tomu, že sa konečne začalo niečo robiť s daňovými únikmi. Pre niektoré krajiny, ako napríklad v Českej republike, na Slovensku a v Chorvátsku, je základná sadzba 15 % výrazne nižšia ako doterajšia úroveň, a preto akceptovateľná. Naopak, touto zmenou by bolo výrazne postihnuté Írsko, ktoré dnes firmy láka na 12,5 % sadzbu dane, ako aj Maďarsko s 9 % sadzbou. Írsky minister financií Pascal Donohoe už v tejto súvislosti uviedol, že akákoľvek globálna dohoda musí zohľadňovať menšie krajiny.

Ak sa táto daň z príjmov právnických osôb zavedie, mohla by potenciálne znížiť hodnotu akcií technologických gigantov. Keďže ich ziskovosť bude nižšia, nepriamo to ovplyvní ich monopolné postavenie. Akcionári technologických gigantov z toho nebudú mať radosť, ale uvítajú to malé a stredné podniky, ktoré budú mať väčší priestor na rast.

G7 je organizácia, ktorú tvorí sedem "vyspelých ekonomík" sveta - Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko, Spojené kráľovstvo a USA. Skupina G8 vznikla v roku 1998 po tom, ako sa k uvedeným krajinám pripojilo Rusko. Krajina však bola v roku 2014 po anexii Krymu vylúčená.

Britský premiér Boris Johnson k samitu G7 povedal: "Skupina G7 ako najdôležitejšie zoskupenie demokratických krajín je už dlho katalyzátorom rozhodných medzinárodných krokov na riešenie najväčších výziev, ktorým čelíme. Od zrušenia dlhu rozvojových krajín až po naše všeobecné odsúdenie ruskej anexie Krymu sa svet obrátil na skupinu G7, aby uplatnila naše spoločné hodnoty a diplomatickú silu na vytvorenie otvorenejšej a prosperujúcejšej planéty. "

Cesta k zavedeniu globálnej sadzby pre zdanenie (najmä) internetových gigantov bude ešte veľmi dlhá. Je však pozitívne vidieť, že medzi veľkými krajinami existuje vôľa riešiť výrazný problém odlievania daní do daňových rajov veľkými firmami, na čo dopláca primárne Európa. Pozitívnym momentom je, že táto zmena má (zatiaľ) podporu aj Spojených štátov, ktoré sú sídlom väčšiny gigantov, ktorých by sa zdanenie dotklo.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Kto dostane v septembri stovku od štátu a kedy mu príde na účet?

20. 9. 2023 | Daniel Výcha

Kto dostane v septembri stovku od štátu a kedy mu príde na účet?

Inflácia síce spomaľuje a vrchol má už za sebou, no jej vplyv v našej ekonomike stále pretrváva. Preto vláda pokračuje v opatreniach, ktoré majú pomôcť najviac zraniteľným skupinám... celý článok

Voľby 2023: Koľko peňazí získajú politické strany za dobrý volebný výsledok?

8. 9. 2023 | Barbora Magočová

Voľby 2023: Koľko peňazí získajú politické strany za dobrý volebný výsledok?

Voľby do NR SR sa blížia a politickým stranám ide o veľa. Nesúperia len o spravovanie krajiny, ale aj o štedré príspevky zo štátneho rozpočtu. O koľko si môžu po voľbách polepšiť z... celý článok

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 na Slovensku a v Čechách

7. 9. 2023 | Redakcia

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 na Slovensku a v Čechách

Zabudnite na nostalgiu za voľným letom. Máme pre vás plán oddychu už aj na rok budúci. Štátne sviatky a dni pracovného pokoja predstavujú pre väčšinu ľudí čas na oddych doma alebo na... celý článok

Najväčšie finančné podvody, ktoré pripravili Slovákov o milióny: Prišli ste o peniaze aj vy?

31. 8. 2023 | Daniel Výcha

Najväčšie finančné podvody, ktoré pripravili Slovákov o milióny: Prišli ste o peniaze aj vy?

Investície s výnosom na úrovni niekoľkých desiatok percent. Sporenie, vďaka ktorému si o 25 rokov môžete kúpiť dom. Aj tieto klamstvá zazneli pri najväčších slovenských finančných podvodoch.... celý článok

Ohrozuje umelá inteligencia aj vaše zamestnanie? Každý tretí Slovák je v ohrození

22. 8. 2023 | Daniel Výcha

Ohrozuje umelá inteligencia aj vaše zamestnanie? Každý tretí Slovák je v ohrození

Prežívame revolúciu, ktorú poháňa umelá inteligencia. Dnes už nie je toto tvrdenie prehnané. Umelej inteligencii sa počas posledných mesiacov podarilo preniknúť do viacerých oblastí... celý článok