Letná dovolenka 2021: kam možno cestovať bez karantény?

Roland Regely | rubrika: Článok | 4. 6. 2021
Návrat z letných dovoleniek či ciest v zahraničí bude závisieť od toho, aká je epidemická situácia v danej krajine. Vláda v stredu schválila cestovateľský semafor, platiť by mal od pondelka 31. mája.
Letná dovolenka 2021: kam možno cestovať bez karantény?

Zdroj: Shutterstock

Slovensko má od 31. mája nový cestovateľský semafor a vláda tiež rozhodla o zrušení zákazu dovoleniek. Znamená to, že Slováci môžu od júna opäť cestovať k moru či do obľúbených metropol Európy. Riadiť by sa však mali spomínaným semaforom, ktorý rozdeľuje krajiny podľa troch farieb - zelenej, červenej a čiernej. 

Nový semafor sa podľa rezortu diplomacie rodil niekoľko týždňov. „Odborníčky a experti z konzília epidemiológov, v spolupráci s ďalšími rezortmi či organizáciami, strávili desiatky hodín, často aj v noci, tvorbou tohto nástroja na uvoľnenie hraničného režimu,“ informuje Martin Klus na svojom Facebooku. 

Zelené krajiny cestovateľského semafora

Patria sem krajiny, ktoré sú v ponímaní Slovenska najbezpečnejšie. Nateraz sem patria členské štáty Európskej únie a tiež mimoeurópske štáty, ktoré majú vysokú mieru zaočkovanosti a priaznivú epidemiologickú situáciu: Austrália, Čínska ľudová republika, Čínska republika (Taiwan), Grónsko, Island, Izrael, Južná Kórea, Macau, Nórsko, Nový Zéland, Singapur.

Podmienky návratu: ak ste zaočkovaní alebo ak ste prekonali ochorenie COVID-19 v posledných 180 dňoch, tak sa na vás karanténa ani povinnosť testu nebude vzťahovať. Pri príchode na Slovensko sa zaregistrujete na korona.gov.sk/ehranica a môžete pokračovať v bežnom živote.  Ak nie ste zaočkovaní ani ste neprekonali COVID-19, potrebujete sa zaregistrovať a absolvovať RT-PCR test po príchode, čím si tú 14-dňovú domácu karanténu môžete prakticky ihneď, alebo teda čím skôr, zrušiť negatívnym testom.

 

covid certifikáty a cestovanie v roku 2021

Zdroj: Európska Komisia

Červené krajiny cestovateľského semafora

Patria sem tie krajiny sveta, ktoré majú nepriaznivú epidemiologickú situáciu. Znamená to, že sú to tie, kde je 14-dňová miera infekčnosti vyššia ako 50 na 100 tisíc obyvateľov, alebo epidemiologická situácia sa vkrajine rýchlo zhoršuje a súčasne v krajine nie sú prítomné nebezpečné varianty (s výnimkou tzv. britského variantu).

Na červenom zozname sú: Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Čierna hora, Egypt,Gruzínsko, Jordánsko, Kanada, Kazachstan, Kuba, Kuvajt, Malajzia, Mongolsko, Ruská federácia, Severné Macedónsko, Srbsko, Spojené štáty americké, Tadžikistan, Thajsko, Tunisko, Turecko, Turkménsko, Ukrajina, Uzbekistan

Dôležité je vedieť, že pri návrate na Slovensko z červených krajín platí 14-dňová domáca karanténa, ktorá môže byť ukončená neg. RT-PCR testom najskôr na 8. deň.

Čierne krajiny cestovateľského semafora

Čierne krajiny sú tzv. no go zóny. Slovenské konzílium sem zaraďuje krajiny s výskytom a komunitným šírením nebezpečných variantov SARS-CoV-2 svýnimkou tzv. britského variantu (napr. Brazília, India, Juhoafrická republika) a krajiny snedostupnými, nedôveryhodnými, alebo nekvalitnými dátami (väčšina afrických krajín a mnohé zámorské mikroštáty).

Inak povedané sem patria všetky ostatné krajiny, ktoré nie sú na zelenom ani červenom zozname. Dôležité je pri nich vediež, že pri návrate na Slovensko platí 14-dňová domáca karanténa, nezávisle od výsledku RT-PCR testu z 8. dňa.

Oranžové krajiny cestovateľského semafora

Novou kategóriou majú byť tzv. oranžové krajiny. Ide o takmer úplne zaočkované destinácie, kde by turisti mohli letieť priamo zo Slovenska, ako napríklad Phuket v Thajsku, či niektoré rezorty v Turecku. Myšlienka stanovenia tzv. COVID-free zón je totiž stále na stole a je pomerne zaujímavá, myslí si Martin Klus. Podľa neho sa k tomu odborníci vrátia najskôr o týždeň, dovtedy potrebujú ešte preveriť viac dát a zvážiť, ako by to mohlo fungovať.

COVID pas najneskôr v júli

COVID certifikáty sú veľkou témou Európskeho parlamentu už od jari tohto roku. Projekt naberá reálne kontúry a tak sa tzv. zelené COVID pasy ako dočasná priepustka do zahraničia začnú používať najneskôr 26. júna 2021, sľubujú europoslanci. COVID pas si netreba zamieňať s klasickým cestovným pasom či medzinárodným očkovacím certifikátom. Ľudia by ho mali vnímať ako dokument, ktorý im umožní tento rok cestovať na dovolenku k moru. Získa ho ten, kto je kompletne zaočkovaný, prípadne má negatívny test na COVID alebo imunitu na koronavírus.

Slovensko sa do tejto iniciatívy zapojilo a už čoskoro začne COVID pasy testovať. Kým sa tak stane, slovenskí dovolenkári môžu využívať dvojjazyčné potvrdenie vydávané od pondelka 24. mája 2021 - tie informujú v slovenčine a v angličtine o tom, že občan je zaočkovaný jednou, resp. oboma dávkami koronavírusovej vakcíny.

Anketa

Kde plánujete tráviť tohtoročné leto?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slovensko je proti zákazu spaľovacích motorov: Aké máme šance?

30. 5. 2023 | Marek Mittaš

Slovensko je proti zákazu spaľovacích motorov: Aké máme šance?

Dňa 18. 05. 2023 slovenský parlament prijal stanovisko týkajúce sa zákazu predaja spaľovacích motorov v EÚ. Toto stanovisko je v úplnom rozpore s tým, o čom hlasovala Slovenská republika... celý článok

Krachy najznámejších firiem na Slovensku: Čo sa s nimi stalo?

22. 5. 2023 | Daniel Výcha

Krachy najznámejších firiem na Slovensku: Čo sa s nimi stalo?

Posledné roky boli plné zmien, a to najmä na trhu. Kým niektorým druhom biznisu zmeny prospeli, mnohé zasiahli negatívne. Tak, ako mnohé firmy na trh vstupovali, zažili sme aj odchody... celý článok

Zadlžená Európa: Ako sme na tom s požičanými peniazmi?

10. 5. 2023 | Marek Mittaš

Zadlžená Európa: Ako sme na tom s požičanými peniazmi?

Na konci apríla dočasne poverený minister financií, Eduard Heger, predstavil hospodárenie štátu za rok 2022. Na tlačovej besede sa pochválil výnimočne dobrými hospodárskymi výsledkami.... celý článok

Nemecko vyplo posledné jadrové elektrárne: Prečo to robí a aký to bude mať dopad na Slovákov?

4. 5. 2023 | Marek Mittaš

Nemecko vyplo posledné jadrové elektrárne: Prečo to robí a aký to bude mať dopad na Slovákov?

Od 16. apríla 2023 Nemecko už nevyrába elektrinu z jadrových elektrární. Ukončenie využívania jadrovej energie bolo oznámené už v roku 2011. Aké dôvody stoja za týmto rozhodnutím a... celý článok

Vláda schválila ceny energií v roku 2024: Aké budú pre domácnosti?

19. 4. 2023 | Daniel Výcha

Vláda schválila ceny energií v roku 2024: Aké budú pre domácnosti?

Pandémia ochorenia COVID-19 zmenila náš život v mnohých smeroch. Jedným z nich sú rapídne stúpajúce ceny energií, ktoré odštartovala. Od roku 2021 sa ceny elektriny zvyšujú na všetkých... celý článok