Chystáte sa zatepliť rodinný dom? Rezort dopravy spúšťa ďalšiu výzvu

Roland Regely | rubrika: Článok | 4. 5. 2021
Ministerstvo dopravy a výstavby SR poznamenalo, že ani tentokrát sa podmienky poskytnutia príspevku nemenia. Treba len počkať na zverejnenie výzvy.
Chystáte sa zatepliť rodinný dom? Rezort dopravy spúšťa ďalšiu výzvu

Zdroj: Shutterstock

Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR vo štvrtok 15. apríla 2021 spustilo ďalšiu výzvu na zatepľovanie rodinných domov. Informovalo o tom na svojich sociálnych sieťach. Prihlasovať sa bude možné až od polovice mája.

Dotácia na zateplenie do 8 800 eur

„Vyhlasujeme už ôsmu výzvu na získanie príspevku na zateplenie rodinného domu až do výšky 8800 eur,“ napísal rezort s tým, že žiadosti bude možné podávať elektronicky od 18. mája do 30. júna alebo do naplnenia počtu 200 elektronicky zaevidovaných žiadostí o príspevok.

Rezort poznamenal, že podmienky poskytnutia príspevku sa nemenia. Všetky informácie a podmienky poskytnutia príspevku nájdu záujemcovia na webovom portáli byvajteusporne.sk.

Prihlasovať sa skôr nemá význam

Envirorezort a Slovenská agentúra životného prostredia evidujú stovky záujemcov o obnovu rodinných domov. Prosia verejnosť, aby počkala na oficiálny začiatok výzvy. TASR o tom informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

„Prihlasovať sa skôr, než je zverejnená výzva, nie je potrebné. Po verejnom vyhlásení výzvy využijú databázu doterajších záujemcov kontaktné body projektu, ktoré budú vo všetkých regiónoch,“ uviedol odbor komunikácie.

Projekt zelenej obnovy rodinných domov má byť súčasťou plánu obnovy. Envirorezort predpokladá spoluprácu s ďalšími ministerstvami. „Sme presvedčení, že je to cesta k obnove slovenského vidieka a súčasne k ochrane pred klimatickou krízou,“  tvrdí MŽP.

Zelená obnova domov má zahŕňať celý komplex opatrení, od výmeny okien, cez zateplenie, zachytávanie dažďovej vody, kompostovanie až po kúrenie a výmenník na ohrev teplej vody.

 

Reakcia na zvýšený záujem

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina) uviedol, že ďalšiu výzvu rezort vyhlásil pre veľký záujem. „Považujem za dôležité podporovať ekologickejšie bývanie ľudí, ktoré má pozitívny vplyv na životné prostredie. Občania vďaka zatepleniu budú mať nižšie náklady na energie, zvýši sa tiež ich kvalita bývania,“ poznamenal minister.

Naposledy sa termín prihlášok predlžoval. Environmentálny fond vo februárovej výzve posunul termín na predkladanie žiadostí o dotácie do 25. februára, pôvodný termín na predkladanie projektov bol do 5. februára.

Fond vtedy pristúpil k tomuto kroku po intenzívnej komunikácii s envirorezortom a hľadaní možností, ako vyjsť v ústrety požiadavkám žiadateľov aj s ohľadom na aktuálnu situáciu s ochorením COVID-19 a zároveň postupovať v súlade s platnou legislatívou zákona o Environmentálnom fonde, uvádza sa v tlačove správe.

Riaditeľ Envirofondu Ľubomír Vačok predpokladá, že aj v ďalších výzvach sa týmto spôsobom vytvorí dostatočný priestor na to, aby všetci žiadatelia využili príležitosť a podali žiadosti. 

Program chcú vylepšiť

Program na zateplenie sa zaviedol v roku 2016 a odvtedy bolo vyplatených asi 4,5 milióna eur a vybavených okolo 577 žiadostí. Ministerstvo bolo doposiaľ pri poskytovaní tejto podpory v princípe viazané limitáciami, ktoré vyplývali zo štátneho rozpočtu. Ministerstvo chce v budúcnosti priniesť také riešenia, ktoré zintegrujú všetky typy programov na podporu obnovy rodinných domov do jedného. Mohlo by to podľa vyjadrení rezortu priniesť administratívne zjednodušenie a dôraz na komplexnú obnovu domov.

Problém s roztrieštenosťou rôznych programov na podporu obnovy rodinných domov mala aj Česká republika. Uviedol to Jakub Hrbek zo Štátneho fondu životného prostredia ČR. Od roku 2014 zaviedli Česi celoštátny program Nová zelená úsporám. Program podporuje zateplenie, výmenu okien, výmenu zdrojov a inštaláciu nových zdrojov, budovanie zelených striech a viacero ďalších vylepšení. V poslednom období vníma Hrbek rast trendu inštalácie fotovoltického systému.

Anketa

Akú nehnuteľnosť vlastníte?

Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register