Obedy zadarmo v školách skončili. Odkedy treba opäť platiť plnú sumu?

Roland Regely | rubrika: Článok | 14. 10. 2020
Obedy zadarmo v školských jedálňach už nebudú zadarmo. Dotácia na podporu stravovacích návykov pre deti a žiakov budúci rok končí.
Obedy zadarmo v školách skončili. Odkedy treba opäť platiť plnú sumu?

Zdroj: Shutterstock

Dotácia na podporu stravovacích návykov pre deti a žiakov stravujúcich sa v školských jedálňach, ktorú minulý rok vo veľkom schválila bývalá vláda, končí. Takzvané obedy zadarmo sa budú rušiť od januára budúceho roka. Namiesto neho budú mať rodičia nárok na dvojnásobný daňový bonus. Musia však pracovať. Názory na zrušenie dotácie sa rôznia.

Obedy zadarmo neboli úplne zadarmo

„Na rok 2019 sme predstavili významné sociálne opatrenie, ktoré sme pracovne nazvali obedy zadarmo. Má sa to týkať detí v poslednom roku predškolského vzdelávania a potom sa to má dotýkať všetkých detí na prvom a druhom stupni základného vzdelania," uviedol bývalý premiér Robert Fico vo chvíli, keď jeho vtedajšia vláda v roku 2018 schválila zmenu.

Už pri predstavovaní tohto sociálneho opatrenia začali politici používať pojem „obedy zadarmo," čo mohlo ľudí zmiasť. V zákone z dielne vládneho Smeru sa ale hovorilo „len" o dotácii vo výške 1,20 eura. Zvyšok musel doplatiť rodič. Navyše, mnohé samosprávy pre toto opatrenie museli zvýšiť režijné náklady.

Maximálne do decembra tak bude štát dávať dotáciu v sume 1,20 eur na každé dieťa – predškoláka alebo školáka základnej školy, a to za každý deň, v ktorom sa dieťa zúčastnilo na výchovno-vzdelávacej činnosti. Sumy doplatkov sa rôznia v závislosti od toho, v akom finančnom pásme je škola, do ktorej chodí dieťa. Tie sú štyri a majú zohľadňovať rôzne ceny potravín v rôznych častiach Slovenska.

 

Obedy zadarmo v školách skončili. Odkedy za ne treba opäť platiť?

Zdroj: Pixabay

Ako to bude fungovať po novom?

Vedúce školských jedální sa vrátia k výberu poplatkov za stravovanie a k získavaniu potvrdení od rodičov detí v hmotnej núdzi - na tie bude štát naďalej poskytovať dotáciu na obedy zadarmo. Pracujúcich rodičov čaká namiesto obedov zdarma výraznejšie daňové zvýhodnenie za ich ratolesti.

Obedy zdarma nahradí dvojnásobný daňový bonus pre deti do 15 rokov zo sociálneho balíka, ktorý predstavila vláda Igora Matoviča. Rodina môže vďaka bonusu po novom ročne ušetriť vyše päťsto eur na jedno dieťa. Nárok na daňový bonus majú však len pracujúci rodičia.

„Zaviazali sme sa, že budeme cielene pomáhať osamelým rodičom a rodinám na hranici chudoby. Preto sme presadili zdvojnásobenie daňového bonusu. Rodič tak dostane o 273 eur ročne viac na jedno dieťa,“ uviedla Veronika Remišová zo strany Za ľudí.

Jedálne zainvestovali, oplatilo sa im to?

Mnohé obce a mestá dali na vybudovanie a rekonštrukcie jedální, nákupy nových zariadení a prijatie ďalších zamestnancov státisíce eur. Varujú, že ak sa zníži počet stravujúcich sa detí, peniaze minuli zbytočne. Školské jedálne sa museli vysporiadať so zložitou evidenciou detí prítomných na vyučovaní, a keď sa už s novinkou vysporiadali - dochádza k úprave zákona.

Richard Sulík zrušenie súčasného systému školských obedov zadarmo obhajuje. „Už pred voľbami sme hovorili, že tento systém je zlý, deti si často ten obed nevyzdvihnú a chceme to vylepšiť,“ uviedol predseda SaS. „Obedy zadarmo zostanú pre deti zo sociálne slabých rodín a pre deti, ktorých rodičia sú nezamestnaní. Budú stáť len jeden cent,“ dodáva Sulík.

Novinka pre rodiny s deťmi sa finančne javí skutočne ako výhodnejšia alternatíva. Zatiaľ čo dotácia na obed zadarmo sa poskytovala iba počas školského roku, na daňový bonus má rodič nárok 12 mesiacov v roku. Peniaze. resp. úľavu teda uplatňuje aj v mesiacoch, kedy dieťa školu nenavštevuje a nestravuje sa v školskej jedálni.

Bývalý splnomocnenec vlády pre rómske komunity a člen predsedníctva Most-Híd Ábel Ravasz je tiež toho názoru, že obedy zdarma sa rušiť nemuseli. „Z pohľadu inkluzivity školského systému – ktorej cieľom je, aby sme vo vzdelávaní vytvorili aspoň približne rovnaké šance pre každé dieťa – ide o fatálnu chybu,“ napísal v blogu pre Denník N.  

Anketa

Mali by byť obedy pre školákov dostupné zdarma?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Kto dostane v septembri stovku od štátu a kedy mu príde na účet?

20. 9. 2023 | Daniel Výcha

Kto dostane v septembri stovku od štátu a kedy mu príde na účet?

Inflácia síce spomaľuje a vrchol má už za sebou, no jej vplyv v našej ekonomike stále pretrváva. Preto vláda pokračuje v opatreniach, ktoré majú pomôcť najviac zraniteľným skupinám... celý článok

Voľby 2023: Koľko peňazí získajú politické strany za dobrý volebný výsledok?

8. 9. 2023 | Barbora Magočová

Voľby 2023: Koľko peňazí získajú politické strany za dobrý volebný výsledok?

Voľby do NR SR sa blížia a politickým stranám ide o veľa. Nesúperia len o spravovanie krajiny, ale aj o štedré príspevky zo štátneho rozpočtu. O koľko si môžu po voľbách polepšiť z... celý článok

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 na Slovensku a v Čechách

7. 9. 2023 | Redakcia

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 na Slovensku a v Čechách

Zabudnite na nostalgiu za voľným letom. Máme pre vás plán oddychu už aj na rok budúci. Štátne sviatky a dni pracovného pokoja predstavujú pre väčšinu ľudí čas na oddych doma alebo na... celý článok

Najväčšie finančné podvody, ktoré pripravili Slovákov o milióny: Prišli ste o peniaze aj vy?

31. 8. 2023 | Daniel Výcha

Najväčšie finančné podvody, ktoré pripravili Slovákov o milióny: Prišli ste o peniaze aj vy?

Investície s výnosom na úrovni niekoľkých desiatok percent. Sporenie, vďaka ktorému si o 25 rokov môžete kúpiť dom. Aj tieto klamstvá zazneli pri najväčších slovenských finančných podvodoch.... celý článok

Ohrozuje umelá inteligencia aj vaše zamestnanie? Každý tretí Slovák je v ohrození

22. 8. 2023 | Daniel Výcha

Ohrozuje umelá inteligencia aj vaše zamestnanie? Každý tretí Slovák je v ohrození

Prežívame revolúciu, ktorú poháňa umelá inteligencia. Dnes už nie je toto tvrdenie prehnané. Umelej inteligencii sa počas posledných mesiacov podarilo preniknúť do viacerých oblastí... celý článok