Prehľad platov učiteľov: Najmenej zarobia učitelia v materskej škole, najviac „na výške“

Roland Regely | rubrika: Článok | 1. 10. 2020
Platy slovenských učiteľov sa v európskom porovnaní nachádzajú uprostred. Z krajín V4 sú na tom horšie už len Maďari.
Prehľad platov učiteľov: Najmenej zarobia učitelia v materskej škole, najviac „na výške“

Zdroj: Shutterstock

Slovenskí učitelia sú síce vysokoškolsky vzdelaní pracovníci, avšak spomedzi ostatných povolaní s rovnakým stupňom vzdelania zarábajú najmenej. Zarábajú často toľko, ako predavači v potravinách a to aj napriek tomu, že nesú zodpovednosť za budúcnosť vo forme vzdelávania detí. Pozreli sme sa na posledné štatistiky platov učiteľov a prinášame prehľad.

Menej ako pracovník zákazníckej podpory

Posledný prieskum internetového portálu platy.sk hovorí, že učiteľ základnej školy zarába na Slovensku menej ako pracovník zákazníckej podpory, hoci na podporu klientov obvykle netreba vysokoškolský titul. Oproti predavačom v obchode zarábajú učitelia na základných školách o 17 percent viac. Na prácu v zákazníckej podpore pritom zhruba 85 percent ponúk na Profesii.sk žiada len stredoškolské vzdelanie.

O koľko viac zarábajú učitelia ZŠ v porovnaní s predavačom?

 • Slovinsko + 59,00 %

 • Chorvátsko + 47,00 %

 • Fínsko + 42,00 %

 • Estónsko + 30,00 %

 • Česko + 19,00 %

 • Litva + 18,00 %

 • Slovensko + 17,00 %

 • Macedónsko + 16,00 %

 • Rumunsko + 16,00 %

 • Lotyšsko + 10,00 %

 • Maďarsko - rovnako

 • Bulharsko - 3,00 %

 

Horšie ako na Slovensku sú na tom učitelia v Lotyšsku, Srbsku, Maďarsku a Bulharsku. Spomedzi sledovaných krajín zarábali učitelia základných škôl oproti pracovníkom zákazníckej podpory lepšie iba v štyroch štátoch a to v Českej republike, Fínsku, Rumunsku a Chorvátsku.

Podľa stupňa školy, najlepšie platy zvyknú mať pedagogickí zamestnanci na vysokej škole a najnižšie učitelia materských škôl. Napríklad v  Slovinsku, Rumunsku, Chorvátsku, Bulharsku a v Severnom Macedónsku majú vysokoškolskí pedagógovia až o 50 percent vyššie platy ako stredoškolskí učitelia. Ich postavenie a životný štandard je v krajinách vysoký. Je dokonca porovnateľný so zárobkom doktora. Podľa dát získaných od respondentov je v Rumunsku univerzitný pedagóg naozaj cenený – oproti lekárovi zarobí aj raz toľko.

Na druhej strane v krajinách strednej Európy, Fínsku a Pobaltí nemajú vysokoškolskí učitelia výrazne vyšší plat ako ich kolegovia na strednej škole. Oproti lekárom majú vysokoškolskí učitelia v týchto krajinách plat štandardne nižší približne o tretinu.

Platové rozpätie učiteľov je u nás veľmi široké

Platové rozpätie zamestnancov školstva, vzdelávania a vedy na Slovensku sa štandardne pohybuje v rozmedzí od 777 eur do 1492 eur. Tak hovorí aktuálna analýza zo stránky platy.sk. Stránka však upozorňuje, že skutočné platy sa môžu líšiť a byť vyššie. Ide o celkový mesačný plat vrátane bonusov. Platy sa výrazne odlišujú v jednotlivých pracovných pozíciách. 

 • Asistent učiteľa v rozpätí od 693 do 1 142 eur

 • Asistent na vysokej škole od 860 do 1 334 eur

 • Učiteľ materskej školy od 718 do 1 240 eur

 • Učiteľ základnej školy od 815 do 1 497 eur

 • Učiteľ strednej školy od 793 do 1 516 eur

 • Vysokoškolský pedagóg od 886 do 1 929 eur

Práca s ľuďmi sa nedá nahradiť počítačom

Podľa vyššie uvedených údajov učitelia v mnohých krajinách aj napriek svojmu vzdelaniu nemôžu z výplaty veľmi vyskakovať. Ich postavenie je veľakrát porovnateľné s platmi zamestnancov s dosiahnutým stredoškolským vzdelaním.

Trend však nasvedčuje tomu, že práve povolania zamerané na prácu s ľuďmi budú mimoriadne cenené a žiadané v budúcnosti. Manuálnu prácu a dáta je možné zautomatizovať, avšak práve práca s ľuďmi tvorí hodnoty a ich cena bude rásť,“ dodáva Richterová. Takmer v každej krajine sú platy najvyššie u učiteľov na vysokých školách.

Dominujú ženy nad 50 rokov

V rámci 28 krajín Európskej únie dominujú v školstve ženy nad 50 rokov. Z celkového počtu 5,8 milióna učiteľov je 72 percent žien. Z toho učiteľov pod 30 rokov je 9 %, teda 0,5 milióna. Zhruba 36 % z celkového učiteľského zboru v únii od prvého stupňa základnej školy až po strednú tvoria ľudia nad 50 rokov, je ich aktuálne 2,1 milióna.

Na Slovensku z celkového počtu 21-tisíc učiteľov je len 1 000 vo veku viac ako 60 rokov. Ženy dominujú nielen v školstve, ale napríklad z nižších kvalifikovaných pozícií sa v únii najčastejšie uplatňujú ako predavačky v obchodoch či upratovačky. Z vyšších kvalifikovaných pozícii sa výrazne sa presadzujú ako právničky, spomínané učiteľky v materských či základných školách, sekretárky či lekárky.

Pozrite si ďalšie porovnania platov:

Anketa

Sú podľa vás platy učiteľov na Slovensku adekvátne?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+6
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

8. 1. 2024 | Marek Mittaš

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

Agentúra Fitch Ratings, jedna z troch najvplyvnejších ratingových agentúr na svete, znížila rating Slovenska. Dôvodom bolo zhoršenie stavu verejných financií počas predchádzajúcich... celý článok

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

4. 1. 2024 | Daniel Výcha

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

Ak využívate služby pošty, počítajte s tým, že od januára 2024 si za ne priplatíte. Nárast cien bude rôzny – sumy niektorých listov vzrastú o 11 až 18 %, zatiaľ čo za iné zaplatíte... celý článok

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

19. 12. 2023 | Daniel Výcha

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

Teplo je pre niektorých majiteľov bytov každú zimu veľkým problémom. Ak kúria viac, aby sa v interiéri cítili počas zimy príjemne, často vykurujú aj byty tých, ktorí kúria menej. Vo... celý článok