Čo všetko vám hrozí, ak prenajímate byt bez zmluvy?

Roland Regely | rubrika: Článok | 24. 7. 2020
Do prenájmu bytu bez zmluvného vzťahu by ste sa nemali púšťať nikdy. To platí pre prenajímateľa i nájomcu.
Čo všetko vám hrozí, ak prenajímate byt bez zmluvy?

Zdroj: Shutterstock

Všetci odborníci na reality sa zhodujú - nikdy neprenajímajte byt bez zmluvy. Obe strany - nájomca aj prenajímateľ by si mali dohodnúť jasné podmienky a pravidlá a tiež by nemali zabudnúť na všetky detaily a zahrnúť ich do zmluvy. V opačnom prípade vám ako prenajímateľovi hrozí, že nový nájomca môže v byte fajčiť, môže ho demolovať, vodiť si tam akékoľvek návštevy, chovať domáce zvieratá a pod. 

Aby sa vám to skrátka nevymklo spod kontroly, všetko potrebné dajte do nájomnej zmluvy. Potom sa nebude môcť nikto vyhovárať. Obe strany by si zmluvu mali prečítať bod po bode a na spoločnom stretnutí si ju taktiež prejsť.

Ak jedna zo strán nechce zmluvu, zbystrite pozornosť

Ak máte každý mesiac dostatočný obnos peňazí a nemáte problém zaplatiť dva či tri podnájmy vopred, zrejme sa vás tento článok nebude týkať. V takom prípade totiž s veľkou pravdepodobnosťou nájdete byt či dom na prenájom veľmi rýchlo cez realitnú kanceláriu, ktorá vám pomôže nájsť bývanie v priebehu niekoľkých dní

Priestor na špekulácie sa môže vyskytnúť najmä v prípade prenájmov bytov, ktoré nejdú cez realitnú kanceláriu. Teda majiteľ sa rozhodne ušetriť províziu, ktorú by inak zaplatil realitnej kancelárii a umiestni ponuku na prenájom niekde na svoju sociálnu sieť, prípadne obvolá potenciálnych známych či kolegov. Podľa odborníkov práve takíto ľudia často netrvajú na tom, aby boli dodržiavané nejaké konkrétne pravidlá a vedia sa dohodnúť na prenájme aj bez zmluvy.

Skutočne však pozor na ľudí, ktorí vám len ukážu, že v danom byte majú trvalé bydlisko a nepotrebujú podpisovať zmluvy. Byt môže byť vo vlastníctve viacerých osôb a vy sa tak veľmi rýchlo môžete stať obeťou podvodu. Zaplatíte nájom vopred, začnete bývať a po pár dňoch vás príde vysťahovať jeden z majiteľov bytu. Tento scenár sa už udial na Slovensku viackrát.

 

Nájomná zmluva chráni obe strany

Problémom sa dá jednoducho predísť aj keď človek nechce oslovovať realitnú kanceláriu. Stačí si na internete nájsť poriadny vzor nájomnej zmluvy so všetkým čo k tomu patrí a samozrejme treba doplniť detaily špecifické pre konkrétny byt. 

Ak idete do prenájmu bytu, žiadajte od majiteľa zmluvu o prenájme a taktiež doklad o vlastníctve bytu. Ak riešite prenájom cez realitku, tieto veci máte k dispozícii k nahliadnutiu hneď pri prvom osobnom stretnutí. 

Súčasťou zmluvy by mali výpovedné lehoty a spôsob platenia nájomného. Pri prenajímaní zariadeného bytu musí byť jeho vybavenie špecifikované v prílohe nájomnej zmluvy.

V zmluve by malo byť spísané aj to, aby sa o odstránenie prípadných porúch, napríklad pokazenej vodovodnej batérie, postaral majiteľ. Alebo aby nájomcovi po predložení účtov preplatil opravu. 

7 dobrých rád pre budúcich nájomcov 

  • Od budúceho prenajímateľa alebo realitnej kancelárie žiadajte riadnu nájomnú zmluvu a nedajte sa odbiť výhovorkami

  • Zmluvu si riadne prečítajte a zamerajte sa na to, čo je zahrnuté v cene nájmu a čo nie je. Za vodu, energie, telefón alebo káblovú televíziu či internet sa väčšinou dopláca osobitne.

  • Je tiež nesmierne dôležité skontrolovať, či je nájomná zmluva uzavretá na konkrétne obdobie, alebo na neurčitý čas. Ak je zmluva nastavená na neurčito, s majiteľom si dohodnite konkrétne podmienky výpovede a výpovednú lehotu - nechajte si tieto veci doplniť do zmluvy

  • Ak si idete prenajať zariadený byt, trvajte na tom, aby bolo jeho vybavenie špecifikované v prílohe nájomnej zmluvy. V opačnom prípade vás môže majiteľ podozrievať, že niektoré veci zmizli z itinerára bytu

  • Súčasťou nájomnej zmluvy musí byť aj to, kto sa postará o prípadné odstránenie porúch v byte, napríklad pokazenej vodovodnej batérie, tečúcej práčky či nefunkčnej klimatizácie. Možnosťou je aj to, že majiteľ bytu nechá tieto starosti na vás a vy po predložení pokladničných blokov či účtov dostanete od neho náhradu.

  • Kópiu nájomnej zmluvy aj s prílohami si starostlivo schovajte, možno ich budete potrebovať.

  • Vedeli ste, že v riadne prenajatom byte si môžete prihlásiť prechodné bydlisko? Budete tak môcť na tomto mieste dostávať účty z banky alebo za mobil, internet či káblovku na vaše meno priamo do schránky. Nemusíte tak robiť iba na trvalom bydlisku.

Anketa

Prenajímate alebo prenajímali ste nehnuteľnosť?

Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce