Na čo si dať pozor pri kúpe klimatizácie do domácnosti?

Roland Regely | rubrika: Článok | 21. 7. 2020
Letné horúčavy vedia byť často neznesiteľné, najmä ak ich nemôžete tráviť niekde pri vode či v lese. Riešením môže byť klimatizácia, často však stačia aj kvalitné žalúzie. Ako si vybrať a na čo si dať pozor?
Na čo si dať pozor pri kúpe klimatizácie do domácnosti?

Zdroj: Shutterstock

Ak ešte stále uvažujete nad výberom klimatizácie, jej obstaranie a inštaláciu už zrejme túto letnú sezónu nestihnete. Odporúčame počkať na koniec leta, kedy možno využiť rôzne výpredajové akcie. Klimatizácia predsalen nie je lacná záležitosť. Už len jediná klimatizačná jednotka vás môže vyjsť na niekoľko tisíc eur. V tomto článku sa vám pokúsime pomôcť a poradiť pred kúpou. Možno ju totiž vôbec nepotrebujete.

Mobilná klimatizácia vs. vstavaná jednotka

Ak chcete vedieť, aký je rozdiel medzi prenosnou a vstavanou klimatizačnou jednotkou tak vedzte, že obrovský. Prenosná klimatizácia je síce lacný špás a často môže pomôcť vychladiť pracovné priestory či sklady, avšak do domácnosti je to pomerne nepríjemný spoločník. V drvivej väčšine prípadov totiž prenosná klimatizácia spôsobuje obrovský hluk, potrebuje priestor niekde pri okne (kvôli vypúšťaniu horúceho vzduchu) a taktiež musíte meniť kondenzovanú vodu z nádobky. 

Na druhej strane má mobilná klimatizácia výhodu v tom, že ak sa pominú horúce letné mesiace, môžete ju odpratať niekam do pivnice a nemusíte ju skladovať v byte či dome. Väčšinou má kolieska a je ľahko prenosná, takže manipuláciu s ňou zvládne aj bežný človek.

Klasickú pevne vstavanú klimatizáciu určite každý z nás pozná. Aj keď ju nemáte doma, na rôznych budovách ich vidíte namontované na fasádach budov, v tom totiž spočíva pointa – že majú vnútornú aj vonkajšiu jednotku. Tento druh spravidla vyžaduje odbornú montáž a aj odborný servis, ktoré nemusia byť najlacnejšie. Avšak výsledok je mimoriadne uspokojivý. Vstavaná klimatizačná jednotka ponúka pomerne tichý chod, zvládne za krátky čas vychladiť celý byt a v zásade ju netreba nijak servisovať.

 

Aký priestor potrebujete vychladiť resp. potrebujete vôbec klimatizáciu?

Pri kúpe klimatizácie nezabudnite, že riadiť sa pri je výbere heslom „čím vyšší výkon, tým lepšie“ nie je najrozumnejšie. Dôležitý je priestor, ktorý potrebujete vychladiť. Týka sa to nielen veľkosti, ale aj členitosti, presvetlenia, veľkosti okien, či kvality tesnenia dverí a okien. Svoju úlohu zohráva aj zateplenie budovy. Kým v zime pomáha uchovať v miestnostiach teplo, v lete zas dokáže udržať chlad.

Ak máte zateplenú bytovku či dom, a môžete krížovo vetrať, zvážte aj externé žalúzie. Tie dokážu aj v lete poskytnúť pri kompletnom zatiahnutí teplotný rozdiel až 5 stupňov. To v lete často postačuje. Cenový rozdiel je pritom ušetrených niekoľko stoviek eur v porovnaní so vstavanou klimatizačnou jednotkou.

Ďalšou dôležitou otázkou je, koľko miestností potrebujete vychladiť? Ak len jednu veľkú miestnosť, postačí vám takzvaná split verzia. To znamená, že budete mať jednu vnútornú klimatizačnú jednotku ktorá chladí a jednu vonkajšiu, ktorá odvádza teplo a kondenzát.

Čo všetko zohľadniť pred kúpou klimatizácie

Už v predajni si overte výkon a najmä spotrebu energie. Tá môže byť počas väčšieho používania prístroja totiž značná. Veľmi dôležitá je aj hlučnosť – veľa klimatizácií dosť hučí - najmä tie prenosné. 

Skontrolujte si aj, či má vaša budúca klimatizácia režim na kúrenie či zvlhčovanie. Kúrenie vás môže vyjsť často lacnejšie ako vykurovanie radiátormi

Dôležité je aj si zistiť ako sa vymieňajú filtre a či ich budete mať kde kupovať. Odporúča sa totiž meniť ich každého polroka. Nielen kvôli šíreniu nečistôt a mikroorganizmov, ale aj kvôli výkonu.

Odporúčame vyberať také klimatizačné jednotky, ktoré umožňujú pripojenie a ovládanie prostredníctvom mobilného telefónu na diaľku. Kým vy sa budete vracať z rozhorúčeného vonkajška, vaša domácnosť vás môže privítať príjemne vychladeným vzduchom - pár kliknutiami v mobilnej aplikácii.

Dôležitou súčasťou klimatizácie je aj odvádzanie kondenzovanej vody. Tú môžete v ideálnom prípade odviesť do odkvapu na bytovke či dome. Existuje však aj tzv. odparník, ktorý sa montuje priamo na vonkajšiu klimatizačnú jednotku, stojí približne sto eur a vytekajúcu kondenzovanú vodu dokáže vyparovať do ovzdušia. Nevýhodou je, že jeho životnosť je zhruba 2-3 roky, takže ho budete musieť kupovať a servisovať častejšie.

Niektoré, no skôr tie modernejšie a drahšie modely majú dokonca zabudovaný snímač, vďaka ktorému klimatizácia spustí studený vzduch len ak je práve niekto v okolí. Šetrí tak energiu, čo môže byť pri výbere klimatizácie tiež jedným z kritérií. Ak hovoríme o energetickej úspornosti, prevádzkové náklady klimatizácie vyjadruje koeficient prevádzky, vyjadrený parametrom chladenia a kúrenia.

Rovnako ako pri iných spotrebičoch aj pri klimatizáciách natrafíte na takzvané energetické triedy. Tie udávajú ako efektívne využívajú zdroje a teda aj koľko energie ušetria. Najúčinnejšia je energetická trieda A a konkrétne klimatizácia so systémom inverter. Technológia inverter umožňuje meniť výkon kompresora a tak ušetriť vaše náklady na energiu.

Ako správne klimatizovať byt či dom?

Ak už ste si vybrali klimatizáciu a máte ju doma, používajte ju s rozumom. V praxi to znamená, že vzduch vo vnútri vašej domácnosti nechlaďte viac ako o päť stupňov ako je vonku. Pri nesprávnom používaní totiž môžete prechladnúť aj uprostred júla. 

Naučte sa programovať svoj prístroj a nepoužívajte ho nepretržite. To, že máte pri prevádzke zatvárať dvere a okná iste viete. Klimatizáciu nenechajte fúkať na ľudí. No a čo sa týka zdravotných rizík, je vlastne dobré sa spýtať aj lekára na jeho názor.

Na vonkajšiu jednotku potrebujete povolenie

Ak budete kupovať vstavanú klimatizáciu s vonkajšou jednotkou, dajte si pozor na to, aby ste si nepohnevali susedov. Na jej montáž na fasádu bytovky totiž budete potrebovať písomný súhlas susedov. 

Na internete sa môžete tiež dočítať, že budete potrebovať stavebné povolenie resp. ohlásenie na úradoch. Tento úkon však netreba ohlasovať.

Anketa

Máte doma klimatizáciu?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Nová éra peňazí: Čo je digitálne euro a ako bude fungovať

21. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Nová éra peňazí: Čo je digitálne euro a ako bude fungovať

Digitálne euro, projekt vedený Európskou centrálnou bankou, je v plnom prúde príprav. Táto digitálna verzia hotovosti, na rozdiel od kryptomien, bude centralizovaná a kontrolovaná ECB.... celý článok

Peniaze z 2. piliera nech sa radšej investujú u nás, ako v USA, hovorí minister Tomáš

20. 5. 2024 | Redakcia

Peniaze z 2. piliera nech sa radšej investujú u nás, ako v USA, hovorí minister Tomáš

Dane sa zvyšovať nebudú, ale je možné že pribudnú úplne nové dane. Povedal to minister práce Erik Tomáš. Zároveň prisľúbil, že vláda nebude brať ľuďom nasporené peniaze v druhom pilieri.... celý článok

BMG Invest: Príbeh najväčšieho podvodu na Slovákoch. Ľudia prišli o peniaze i životy

20. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

BMG Invest: Príbeh najväčšieho podvodu na Slovákoch. Ľudia prišli o peniaze i životy

Jozef Majský, muž, ktorý sa stal symbolom podvodov a finančných škandálov na Slovensku, zomrel vo veku 78 rokov. Mnohí si ho pamätajú ako človeka, ktorý tuneloval nebankovky a obral... celý článok

5 vecí, ktoré sú v Česku lepšie ako na Slovensku

20. 5. 2024 | Barbora Magočová

5 vecí, ktoré sú v Česku lepšie ako na Slovensku

Česi a Slováci žili dlhý čas v spoločnom štáte. Po rozdelení si ale obe krajiny začali spravovať svoje záležitosti samy. Hoci to nepočúvame radi, treba si priznať, že nás Česko v mnohých... celý článok

Dubaj je rajom špinavých peňazí a kamarátov Smeru

15. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Dubaj je rajom špinavých peňazí a kamarátov Smeru

Investigatívni novinári spracovali uniknuté dáta o vlastníkoch nehnuteľností v Dubaji. Úniky odhalili nielen svetových zločincov, ale aj niekoľko známych mien zo Slovenska. Napríklad... celý článok