Nová éra peňazí: Čo je digitálne euro a ako bude fungovať

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 21. 5. 2024
Digitálne euro, projekt vedený Európskou centrálnou bankou, je v plnom prúde príprav. Táto digitálna verzia hotovosti, na rozdiel od kryptomien, bude centralizovaná a kontrolovaná ECB. Ako to bude fungovať v praxi?
Nová éra peňazí: Čo je digitálne euro a ako bude fungovať

Zdroj: DALL·E/IvanaS

Digitálne euro je projekt, na ktorý sa mnohí tešia, no tiež sa ho mnohí boja. Spája sa s ním množstvo nezmyselných mýtov, podobne ako so zavedením fyzického eura na Slovensku. Čo je to vlastne digitálne euro, kedy bude zavedené a aké výhody nám prinesie?

Kedy sa zavedie digitálne euro

Digitálne euro rozhodne nepríde „zajtra“. Projekt digitálneho eura, ktorý vedie Európska centrálna banka (ECB), je vo fáze intenzívnej prípravy. Po ukončení vyšetrovacej fázy, ktorá začala v októbri 2021, prešla ECB v októbri 2023 do prípravnej fázy. Očakáva sa, že digitálne euro by mohlo byť uvedené na trh okolo roku 2027.

Digitálne euro má fungovať ako digitálna verzia hotovosti, pričom bude vydávané a kontrolované ECB. Na rozdiel od kryptomien, ktoré sú decentralizované, digitálne euro bude centralizované a jeho hlavnou úlohou bude fungovať ako bezpečný a spoľahlivý platobný prostriedok pre všetkých občanov eurozóny.

Hlavné výhody digitálneho eura

  • Zlepšenie finančnej inklúzie: Digitálne euro by mohlo zlepšiť prístup k finančným službám pre tých, ktorí nemajú prístup k tradičným bankám.
  • Bezpečnosť a stabilita: Ako centrálna banka, ECB môže zabezpečiť stabilitu a dôveru v digitálne euro, čo môže byť výhodou oproti súkromným kryptomenám.
  • Efektivita platieb: Digitálne euro by mohlo znížiť náklady a zvýšiť rýchlosť platieb v eurozóne.

Nevýhody a riziká digitálneho eura

  • Ohrozenie súkromia: Kritici sa obávajú, že centralizované digitálne euro môže viesť k sledovaniu transakcií a narušeniu súkromia používateľov.
  • Vplyv na bankový sektor: Existujú obavy, že digitálne euro by mohlo spôsobiť odliv vkladov z komerčných bánk do digitálnych peňaženiek ECB, čo by mohlo ohroziť stabilitu bankového sektora.
  • Technologické a bezpečnostné výzvy: Zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti a odolnosti proti útokom je kľúčovým aspektom, ktorý bude potrebné vyriešiť.

 

Aký je rozdiel medzi bankovým účtom a digitálnym eurom?

 

1. Centralizácia vs. Decentralizácia

Digitálne euro bude vydávané a kontrolované priamo Európskou centrálnou bankou (ECB), čo znamená, že ide o formu centrálnej bankovej digitálnej meny (CBDC). Jeho hlavnou úlohou je fungovať ako verejný, dôveryhodný platobný prostriedok, ktorý je priamo krytý centrálnou bankou.

Tradičné platby kartou alebo smartfónom sú sprostredkované komerčnými bankami a platobnými spoločnosťami, ako sú Visa, Mastercard alebo Apple Pay. Tieto platobné metódy sú založené na súkromných bankových účtoch a závisia od služieb komerčných subjektov.

2. Transakčné Náklady a Efektivita

Digitálne euro by malo znížiť náklady na transakcie, keďže bude fungovať v rámci infraštruktúry centrálnej banky a nebude vyžadovať poplatky sprostredkovateľom, aké sú bežné pri platbách kartou. To môže byť výhodné najmä pre maloobchodníkov a spotrebiteľov.

Pri platbách kartou alebo smartfónom sú často zahrnuté poplatky za spracovanie transakcií, ktoré platia obchodníci bankám alebo platobným spoločnostiam. Tieto poplatky môžu byť priamo alebo nepriamo prenesené na spotrebiteľov.

3. Ochrana Súkromia 

ECB sľubuje vysoké štandardy ochrany súkromia pre používateľov digitálneho eura. Transakcie budú anonymizované podobne ako pri hotovosti, čím sa zabezpečí, že osobné údaje používateľov nebudú sledované alebo zneužívané.

Pri platbách kartou alebo smartfónom sú údaje o transakciách často zhromažďované a analyzované komerčnými bankami a platobnými spoločnosťami. To môže viesť k obavám o súkromie a bezpečnosť údajov.

4. Finančná Stabilita a Inklúzia

Zavedenie digitálneho eura môže zlepšiť finančnú inklúziu tým, že umožní prístup k digitálnym platbám aj pre ľudí bez bankových účtov. ECB môže tiež zabezpečiť, že digitálne euro bude dostupné a spoľahlivé aj v čase finančnej krízy, čím prispeje k stabilite finančného systému. 

Prístup k platbám kartou alebo smartfónom je podmienený vlastnením bankového účtu a súkromných finančných služieb, čo môže obmedziť prístup pre určitú časť populácie. V čase finančnej krízy môžu byť tieto služby menej spoľahlivé.

4. Technologické Aspekty

Digitálne euro bude používať moderné technológie na zabezpečenie rýchlych a bezpečných transakcií. ECB bude spolupracovať s komerčnými bankami na vývoji infraštruktúry, ktorá umožní jednoduchú integráciu digitálneho eura do existujúcich platobných systémov.

Existujúce platobné systémy sú už dobre zavedené a široko používané. Tieto systémy však môžu byť technologicky zastarané v porovnaní s inováciami, ktoré prinesie digitálne euro.

Zdroj: ECB

 

Digitálne euro nebude kryptomena, ani investícia

Piero Cipollone, člen Výkonnej rady ECB, spolu s Ulrichom Bindseilom a Jürgenom Schaafom tvrdia, že obavy bánk o stratu vkladov sú prehnané, pretože digitálne euro bude navrhnuté ako platobný prostriedok, nie ako investícia. 

Fabio Panetta, člen Výkonnej rady ECB, zdôrazňuje, že zavedenie digitálneho eura je logickým krokom v ére digitalizácie platieb. Podľa neho je dôležité zachovať úlohu verejných peňazí ako kotvy platobného systému, čo prispieva k menovej suverenite a integrite finančného systému. Digitálne euro by tiež mohlo zvýšiť strategickú autonómiu a ekonomickú efektívnosť Európy tým, že poskytne európsky platobný prostriedok pre digitálne platby.

Valdis Dombrovskis, výkonný viceprezident Európskej komisie, dodáva, že digitálne euro bude zachovávať vysoké štandardy súkromia a prispievať k finančnej inklúzii a digitálnej inovácii.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

ecb, investícia, kryptomena

Toto ste už čítali?

Inflácia klesá, ale na vytúžené 2 % si ešte počkáme

2. 10. 2023 | Redakcia

Inflácia klesá, ale na vytúžené 2 % si ešte počkáme

Február 2023 priniesol slovenskej ekonomike dobré správy. Práve v tomto mesiaci sa zlomila krivka medziročnej inflácie, ktorá rástla od roku 2021. O tejto skutočnosti informoval Štatistický... celý článok

Nové pravidlá izolácie a karantény + čo hrozí, ak ich porušíte?

31. 1. 2022 | Barbora Magočová

Nové pravidlá izolácie a karantény + čo hrozí, ak ich porušíte?

Na Slovensko sa valí nová vlna infekcií COVID-19. Podľa dostupných informácií nakazí variant omikron oveľa viac ľudí, ako predchádzajúce mutácie. Ako sa skracuje karanténa a čo riskujete... celý článok

Investície do prenajatého bytu: ktoré vám musí prenajímateľ nahradiť?

19. 1. 2022 | Barbora Magočová

Investície do prenajatého bytu: ktoré vám musí prenajímateľ nahradiť?

Každá nehnuteľnosť z času na čas vyžaduje údržbu alebo aspoň drobné zmeny. Čítajte, ktoré náklady vynaložené na byt hradíte sami a ktoré by vám mali byť preplatené jeho vlastníkom.

Decembrová inflácia zrýchlila na 5,8 %. Analytička hovorí, čo nás čaká v roku 2022

17. 1. 2022 | Redakcia

Decembrová inflácia zrýchlila na 5,8 %. Analytička hovorí, čo nás čaká v roku 2022

V decembri celkový rast cien tovarov a služieb zrýchlil na 5,8 %. Ide o 17-ročné maximum. Analytička spoločnosti WOOD & Company Eva Sadovská vysvetľuje, čo to urobí s cenami v tomto... celý článok

Ako sa čo najrýchlejšie rozviesť: prehľadný postup v 5 krokoch

14. 1. 2022 | Redakcia

Ako sa čo najrýchlejšie rozviesť: prehľadný postup v 5 krokoch

Čo treba splniť pre rozvod manželstva v roku 2022? Čítajte, ako postupovať, aby bolo vaše manželstvo ukončené rozvodom pokiaľ možno v čo najkratšom termíne.