Ako cestovať do zahraničia bez testu a karantény

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 28. 5. 2020
Mnohé rodiny, ktoré rozdeľovala hranica sa konečne aspoň na pár chvíľ môžu opäť navštíviť.Bez testu a karantény.Má to však podmienku, celý pobyt za hranicami nesmie trvať viac ako 48 hodín.
Ako cestovať do zahraničia bez testu a karantény

Zdroj: Shutterstock

Ako prejsť cez hranicu bez testu

Aby ste nemuseli po návrate zo zahraničia stráviť čas v domácej (prípadne štátnej karanténe) a ani ste sa nemuseli preukazovať  testom na covid-19, musíte svoj pobyt za hranicami obmedziť na 48 hodín.

Vycestovať takto môžete do týchto krajín:

  • Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Chorvátsko, Nemecko a Švajčiarsko

Okrem cestovných dokladov musíte mať so sebou Tlačivo o prekročení štátnej hranice.  Nájdete ho na stránkach ministerstva zahraničných vecí, alebo si ho priamo môžete stiahnuť aj tu:

  • Tlačivo o prekročení štátnej hranice

Tlačivo je štvorjazyčné (slovenčina, angličtina, nemčina, maďarčina)

Toto tlačivo si musíte nechať potvrdiť od príslušníka policajného zboru. Okrem vášho mena a priezviska sa uvádza dátum a čas prekročenia hranice a hraničný priechod.

 

Cestovanie na 48 hodín z a do Českej republiky

Kedže Slovensko je malá krajina, veľa Slovákov pracuje v zahraničí. Len v Českej republike prechodne alebo trvalo žije 300 až 400 tisíc Slovákov.  Mnoho z nich sa od uzavretia hraníc na Slovensko nevrátili ani nemali možnosť navštíviť svoju rodinu. 

Ak sa rozhodnete vycestovať z Českej republiky, potrebujete stále toto isté Tlačivo o prekročení štátnej hranice.  Česká republika nevydáva svoje tlačivá. Kontrolu na hraniciach robia až Slováci – príslušníci slovenskej polície. 

Cestovanie na 48 hodín z a do Maďarska

Podobne aj ak cestujete do Maďarska, prípadne z Maďarska, postačí vám toto viacjazyčné tlačivo od Ministerstva vnútra SR. 

Cestovanie do zahraničia

Aj keď Slovensko umožňuje vycestovať bez testu a karantény na 48 hodín až do 8 krajín, musíte sa zaujímať aj o špecifiká týchto krajín.  

Na tento 48 hodinový spôsob cestovania bez karantény a testu zatiaľ pristúpili z našich susedov len Česká republika a Maďarsko.

Poľsko predĺžilo zákaz vstupu cudzincov na svoje územie až do 12. júna.  Od 4. júna sa však karanténa neuplatňuje ak cestujete do Poľska kvôli štúdiu alebo kvôli pracovným povinnostiam. Na hranciach sa však musíte preukázať pracovnou zmluvou alebo dokladom o štúdiu.

Rakúsko otvorilo všetky svoje priechody so Slovenskom, Českom a ďalšími susedmi už 17. mája. Kontroly prebiehajú námatkovo. Účel cesty do Rakúska nie je nutné dokazovať, avšak sa musíte preukázať testom na covid-19 s negatívnym výsledkom nie starším ako 4 dni.

Cestovať bez omedzení medzi Poľskom, Slovenskom, Českou republikou, Rakúskom a Maďarskom, prípadne i Nemeckom by mohlo byť možné už od 15. júna.  Ministri zahraničných vecí a vlády jednotlivých krajín i naďalej rokujú. Termín 15.6.2020 sa však javí ako veľmi pravdepodobný.

Anketa

Suhlasíte s opatreniami, ktoré zavádza vláda na zmiernenie šírenia epidémie?

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Kiná umierajú a z hudobníkov sú otroci. Temná stránka streamovacích služieb

22. 6. 2024 | Michael Durčák

Kiná umierajú a z hudobníkov sú otroci. Temná stránka streamovacích služieb

Ak niektoré odvetvie hospodárstva od základu zmenilo model predplatného, je to jednoznačne zábavný priemysel. Zatiaľ čo zdieľanie áut a ďalšie nápady sa rozbiehajú, hudbu a filmy už... celý článok

Táto krajina je pre starých. Slovensko má najvyšší podiel dôchodcov v celej EÚ

21. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Táto krajina je pre starých. Slovensko má najvyšší podiel dôchodcov v celej EÚ

Približne tretina ľudí na Slovensku poberá nejakú dôchodkovú dávku. Je to najvyšší podiel dôchodcov v celej EÚ. Vyplýva to z najnovších dát Eurostatu. Zároveň ale na dôchodky dávame... celý článok

Štát zo Slovákov potichu vysáva viac a viac peňazí

21. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Štát zo Slovákov potichu vysáva viac a viac peňazí

Pracujete a platíte dane? Potom by vás mohlo zaujímať, ako sa daňové zaťaženie pracujúcich na Slovensku zmenilo za posledné roky. Jozef Mihál, odborník na dane a bývalý minister práce,... celý článok

Nový podcast: Vzťah k peniazom si vytvárame do siedmich rokov života

19. 6. 2024 | Redakcia

Nový podcast: Vzťah k peniazom si vytvárame do siedmich rokov života

Ako naše postoje k peniazom ovplyvňujú rodičia a prostredie? A ako si z detstva nesieme zlé návyky, ktoré nás môžu sprevádzať celý život? Nový podcast No Money, No Funny! od portálu... celý článok

Blíži sa najväčšia revolúcia kapitalizmu. Moderné je nič nevlastniť

16. 6. 2024 | Michael Durčák

Blíži sa najväčšia revolúcia kapitalizmu. Moderné je nič nevlastniť

Cool už nie je vlastniť, ale predplatiť si. V angličtine sa tento jav nazýva "subscription economy", ale my sme ho nazvali „život na predplatné". Čo to presne znamená? Aké sú jej hranice... celý článok