Ako cestovať do zahraničia bez testu a karantény

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 28. 5. 2020
Mnohé rodiny, ktoré rozdeľovala hranica sa konečne aspoň na pár chvíľ môžu opäť navštíviť.Bez testu a karantény.Má to však podmienku, celý pobyt za hranicami nesmie trvať viac ako 48 hodín.
Ako cestovať do zahraničia bez testu a karantény

Zdroj: Shutterstock

Ako prejsť cez hranicu bez testu

Aby ste nemuseli po návrate zo zahraničia stráviť čas v domácej (prípadne štátnej karanténe) a ani ste sa nemuseli preukazovať  testom na covid-19, musíte svoj pobyt za hranicami obmedziť na 48 hodín.

Vycestovať takto môžete do týchto krajín:

  • Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Chorvátsko, Nemecko a Švajčiarsko

Okrem cestovných dokladov musíte mať so sebou Tlačivo o prekročení štátnej hranice.  Nájdete ho na stránkach ministerstva zahraničných vecí, alebo si ho priamo môžete stiahnuť aj tu:

  • Tlačivo o prekročení štátnej hranice

Tlačivo je štvorjazyčné (slovenčina, angličtina, nemčina, maďarčina)

Toto tlačivo si musíte nechať potvrdiť od príslušníka policajného zboru. Okrem vášho mena a priezviska sa uvádza dátum a čas prekročenia hranice a hraničný priechod.

 

Cestovanie na 48 hodín z a do Českej republiky

Kedže Slovensko je malá krajina, veľa Slovákov pracuje v zahraničí. Len v Českej republike prechodne alebo trvalo žije 300 až 400 tisíc Slovákov.  Mnoho z nich sa od uzavretia hraníc na Slovensko nevrátili ani nemali možnosť navštíviť svoju rodinu. 

Ak sa rozhodnete vycestovať z Českej republiky, potrebujete stále toto isté Tlačivo o prekročení štátnej hranice.  Česká republika nevydáva svoje tlačivá. Kontrolu na hraniciach robia až Slováci – príslušníci slovenskej polície. 

Cestovanie na 48 hodín z a do Maďarska

Podobne aj ak cestujete do Maďarska, prípadne z Maďarska, postačí vám toto viacjazyčné tlačivo od Ministerstva vnútra SR. 

Cestovanie do zahraničia

Aj keď Slovensko umožňuje vycestovať bez testu a karantény na 48 hodín až do 8 krajín, musíte sa zaujímať aj o špecifiká týchto krajín.  

Na tento 48 hodinový spôsob cestovania bez karantény a testu zatiaľ pristúpili z našich susedov len Česká republika a Maďarsko.

Poľsko predĺžilo zákaz vstupu cudzincov na svoje územie až do 12. júna.  Od 4. júna sa však karanténa neuplatňuje ak cestujete do Poľska kvôli štúdiu alebo kvôli pracovným povinnostiam. Na hranciach sa však musíte preukázať pracovnou zmluvou alebo dokladom o štúdiu.

Rakúsko otvorilo všetky svoje priechody so Slovenskom, Českom a ďalšími susedmi už 17. mája. Kontroly prebiehajú námatkovo. Účel cesty do Rakúska nie je nutné dokazovať, avšak sa musíte preukázať testom na covid-19 s negatívnym výsledkom nie starším ako 4 dni.

Cestovať bez omedzení medzi Poľskom, Slovenskom, Českou republikou, Rakúskom a Maďarskom, prípadne i Nemeckom by mohlo byť možné už od 15. júna.  Ministri zahraničných vecí a vlády jednotlivých krajín i naďalej rokujú. Termín 15.6.2020 sa však javí ako veľmi pravdepodobný.

Anketa

Suhlasíte s opatreniami, ktoré zavádza vláda na zmiernenie šírenia epidémie?

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

NBS dvíha varovný prst: prejedáme si tu peniaze na budúcnost a tak to aj vyzerá

10. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

NBS dvíha varovný prst: prejedáme si tu peniaze na budúcnost a tak to aj vyzerá

Slovensko málo investuje do opráv infraštruktúry a je to vidno na každom kroku, na rozbitých cestách či meškajúcich vlakoch. Odborníci z Národnej banky Slovenska však bez okolkov pomenovali... celý článok

Poškodené, roztrhnuté či zašpinené peniaze. Ako ich vymeniť a na čo si dať pozor?

10. 7. 2025 | Barbora Magočová

Poškodené, roztrhnuté či zašpinené peniaze. Ako ich vymeniť a na čo si dať pozor?

Transakčná daň so sebou priniesla aj zvýšený záujem o platby v hotovosti. Peniaze (a to najmä bankovky) sa však pomerne ľahko opotrebujú či poničia. Aká miera poškodenia ešte umožňuje... celý článok

Rozpočtový semafor: Slovensko čaká rozpočtová diera cez 7 miliárd eur

1. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Rozpočtový semafor: Slovensko čaká rozpočtová diera cez 7 miliárd eur

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vo svojom júnovom rozpočtovom semafore prináša znepokojivé správy: deficit verejnej správy na rok 2025 sa odhaduje na viac ako 7 miliárd eur,... celý článok

Uťahovanie opaskov neprináša výsledky. Minister Kamenický potrebuje ďalšiu konsolidáciu

30. 6. 2025 | Redakcia

Uťahovanie opaskov neprináša výsledky. Minister Kamenický potrebuje ďalšiu konsolidáciu

Minister financií Ladislav Kamenický stojí pred výzvou, ktorá môže zmeniť tvár ekonomiky krajiny. S plánovanou sumou opatrení, ktorá by mohla presiahnuť 2,3 miliardy eur, sa očakáva... celý článok

Potreba starostlivosti o nevládnych členov rodiny je jednou z najväčších výziev spoločnosti

24. 6. 2025 | Anna Kubešková

Potreba starostlivosti o nevládnych členov rodiny je jednou z najväčších výziev spoločnosti

Rodina je bezpečný prístav. Pocit bezpečia, ktorý nám rodina poskytuje, však môžu narušiť hádky, medzigeneračné rozpory alebo strach z neschopnosti postarať sa o chorých členov rodiny.... celý článok