Čo robiť, keď si potrebujete vyzdvihnúť eRecept

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 29. 3. 2021
Elektronický recept môžu pacienti využívať už dva roky, no až teraz rastie jeho význam a využitie. Pritom má mnoho výhod.
Čo robiť, keď si potrebujete vyzdvihnúť eRecept

Zdroj: Shutterstock

Čo je eRecept

Vlastne je to zápis v elektronickom systéme "ezdravie", na ktorý sú napojení lekári, poisťovne i lekárne. Stačí, ak prídete do lekárne, preukážete sa občianskym preukazom alebo kartičkou poistenca od zdravotnej poisťovne. Podľa tohto údaju vám lekárnik nájde všetky elektronické recepty, ktoré čakajú na vydanie a vydá vám lieky.

Tím, že vznikli eRecepty, papierové nezanikli. Papierový recept je i naďalej platný a môžete si naň vybrať lieky, zdravotné pomôcky alebo dietetické potraviny. Zároveň papierový recept slúži ako záloha pri poruche elektrického systému.

 

Ako sa vypadá eRecept

eRecept je náhradou klasického papierového receptu. Namiesto pečiatky a podpisu lekára však obsahuje elektronický preukaz zdravotníckeho pracovníka (ePZP).

Lekár zapíše liek do elektronického systému a priradí ho k danému pacientovi. V lekárni sa potom pod uvedeným rodným číslom zobrazia všetky lieky, ktoré sa pacientovi majú vydať.

Takto funguje aj vydávanie zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín.

Aká je platnosť eReceptu

Platnosť eReceptu nie je nekonečná. V podstate rovnako ako u papierových receptov.

eRecept platí vo všeobecnosti 7 dní. Recept, ktorý vydá pohotovosť alebo centrálny príjem v nemocnici platí iba 24 hodín. Recept na antibiotiká má platnosť 3 dni a na omamné látky 5 dní.  V prípade, že by v lekárni museli daný liek objednať, môže lekáreň recept zablokovať, kým objednaný liek opäť naskladnia.

Dá sa eRecept opakovať?

Pre chronických alebo dlhodobých chorých pacientov existuje i táto možnosť. Opakovaný recept sa dá vystaviť až s platnosťou 1 roka (365 dní). Vtedy si pacient nemusí ísť dať predpísať nový recept, keď minie balenie. Stačí si v priebehu roka zájsť do lekárne i viackrát.

V opakovanom recepte lekár presne určí:

  • dávku lieku na jeden výber
  • koľko dní musí uplynúť medzi dvoma výbermi (30 dní, 2 mesiace a pod.)
  • počet možných výberov (nejmenej dva)

Môže vybrať eRecept aj blízka osoba?

Môže. Musí však buď uviesť rodné číslo pacienta, alebo, a to je ideálnejšie, preukázať sa jeho preukazom poistenca od zdravotnej poisťovne.

Tip: Vypočítajte si výšku nemocenskej na kalkulačke: Nemocenská a PN

eRecept a elektronická zdravotná knižka

Prenášať zdravotnú kartu od jedného lekára je jednak nepraktické, jednak dochádzalo k stratám či už častí zápisov alebo celej karty.  Tým že sa zavádza elektronizácia do zdravotníctva, zjednodušujú sa mnohé procesy. Zdravotná dokumentácia je tak omnoho dostupnejšia oprávneným lekárom.

Lekárnici a pracovníci v lekárni nevidia vašu diagnózu. Vydajú iba lieky, ktoré sú uvedené v eRecepte. ERecept vytvára lekár. Výhodou pre lekára je, že ihneď vidí, aké ďalšie lieky užívate a systém ho aj upozorní na prípadnú interakciu predpísaných látok.

Kedy potrebujete papierový predpis alebo poukaz

Aj napriek zavedenému elektronickému systému, potrebujete papierový predpis, pokiaľ sa jedná o výdaj:

  • omamných alebo psychotropných látok II. skupiny
  • lieku alebo pomôcky alebo dietetickej potraviny, ktorú si vyberá pacient mimo EÚ alebo z EÚ ale má iba európsky preukaz zdravotného poistenia alebo formulár E111 (turista)
  • na predpis od neambulujúceho lekára (kód 099)
  • zdravotnej pomôcky v očných optikách

Papierový recept potrebujete aj vtedy, ak lekár urobil chybu pri podpisovaní elektrického receptu.

Anketa

Využívate eRecept?

Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register