Komentár: Pomôže zníženie produkcie cenám ropy?

Lukáš Baloga | rubrika: Článok | 6. 3. 2020
Saudskej Arábii sa v posledných obchodných dňoch podarilo vytlačiť cenu ropy nahor po tom, ako komisia OPEC-u oznámila zníženie produkcie o viac ako 1 milión barelov denne.
Komentár: Pomôže zníženie produkcie cenám ropy?

Zdroj: Shutterstock

Komentár analytika ProfitLevel Lukáša Balogu

Toto vyjadrenie výrazne prekročilo predtým zverejnený výhľad zníženia dodávok v intervale 600-tisíc až 1 milión barelov denne počas druhého štvrťroku 2020. Dôvodom je hlavne, že zníženie odporúčané minulý mesiac nezahŕňalo nové hrozby vynárajúce sa s rýchlym šírením choroby.

Aj, keď sa očakáva, že organizácia krajín vyvážajúcich ropu pristúpi k hlbším škrtom v produkcii, nie je jasné, či budú stačiť na podporu ceny ropy z dlhodobejšieho hľadiska. Pri súčasnom pohľade na trh zostáva štruktúra trhu slabá a ceny opcií sú najradostnejšie od júna.

Po masívnych prepadoch v cene ropy v minulých týždňoch môžeme pozorovať mierny nárast ceny čierneho zlata. WTI ropa vzrástla o 6 %, čím pokorila hranicu 48 USD za barel a ropa Brent o viac ako 5 % na približne 52 USD za barel.

Zasadnutie OPEC-u a Ruska (OPEC+) je naplánované na štvrtok a piatok vo Viedni. OPEC+ bude rokovať o skupinovom schválení zníženia značného množstva produkcie, čo bude ťažké, keďže sa očakáva odpor z ruskej strany. Jeden z najhlavnejších členov OPEC-u, Irán, zažíva vážnu epidémiu koronavírusu, ktoré postihlo aj poslancov parlamentu. Iránsky minister ropy Bijan Namdar Zanganeh prišiel do Viedne bez obvyklej delegácie vládnych úradníkov. Dôvodom bolo minimalizovanie šírenia vírusu do sveta.

Bude dopyt po rope tradične rásť? Názory sa rôznia

Od roku 1984 rastie dopyt po rope každým rokom s výnimkou troch rokov: 2008 a 2009 (počas globálnej finančnej krízy), a v roku 1993, keď sa USA zotavovali z recesie. Medzinárodná energetická agentúra zatiaľ očakáva nárast spotreby ropy o približne 800 000 barelov denne v roku 2020. Výhľad rastu je o tretinu menší, ako sa predpokladalo pred vypuknutím choroby a výrazne pod hranicou 10-ročného priemeru v objeme 1,3 milióna barelov denne.

Goldman Sachs Group Inc. sa stal prvou hlavnou bankou na Wall Street, ktorá predikuje kontrakciu globálneho dopytu po rope v roku 2020. Toto vyjadrenie banka vydala iba 4 krát za posledných takmer 40 rokov. Hrozná predpoveď prišla rovnakom čase aj od konzultačnej spoločnosti Facts Global Energy a IHS Markit, zverejnením rovnakého varovania, čo vytvára zlé pozadie pre stretnutie OPEC a jeho spojencov vo Viedni. Goldman predikuje, že globálny dopyt po rope klesne o 150 000 barelov denne, zatiaľ čo konzultanti FGE očakávajú zníženie spotreby o 220 000 barelov denne.

Prepad dopytu v Číne bol dramatický, šírenie koronavírusu zneistenie globálnej ekonomiky prehlbuje

Tieto tvrdenia podporujú dáta z Číny, najväčšieho importéra ropy na svete, ktorej v prvom štvrťroku poklesol dopyt po rope o 36 %. FED uskutočnil v utorok núdzové zníženie úrokovej sadzby v boji proti nepriaznivým ekonomickým dopadom. Zníženie sadzby zo strany Federálneho rezervného systému bolo prvým od globálnej finančnej krízy v roku 2008, ktoré prišlo na mimoriadnom stretnutí. Na výnimočnej telekonferencii sa predstavitelia FED-u zaviazali, že urobia všetko, aby ochránili finančné trhy pred dopadom krízy okolo koronavírusu.

Po zrušení letov v Európe Taliansko uviedlo, že sa ešte nerozhodlo, či zavrie školy a univerzity na vnútroštátnej úrovni v snahe zastaviť ohnisko. Japonsko už skôr pristúpilo k zatvoreniu škôl. Ani tieto opatrenia nestačia, koronavírus sa už stal celosvetovým problémom a Irán, rovnako ako Washington, výrazne rastie v počte úmrtí.

Staňte sa investorom

Chcem vedieť viac

Investujte od 100 EUR s priemerným zhodnotením 12,5 % p.a. Investície sú zabezpečené nehnuteľným majetkom.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Kto dostane v septembri stovku od štátu a kedy mu príde na účet?

20. 9. 2023 | Daniel Výcha

Kto dostane v septembri stovku od štátu a kedy mu príde na účet?

Inflácia síce spomaľuje a vrchol má už za sebou, no jej vplyv v našej ekonomike stále pretrváva. Preto vláda pokračuje v opatreniach, ktoré majú pomôcť najviac zraniteľným skupinám... celý článok

Voľby 2023: Koľko peňazí získajú politické strany za dobrý volebný výsledok?

8. 9. 2023 | Barbora Magočová

Voľby 2023: Koľko peňazí získajú politické strany za dobrý volebný výsledok?

Voľby do NR SR sa blížia a politickým stranám ide o veľa. Nesúperia len o spravovanie krajiny, ale aj o štedré príspevky zo štátneho rozpočtu. O koľko si môžu po voľbách polepšiť z... celý článok

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 na Slovensku a v Čechách

7. 9. 2023 | Redakcia

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 na Slovensku a v Čechách

Zabudnite na nostalgiu za voľným letom. Máme pre vás plán oddychu už aj na rok budúci. Štátne sviatky a dni pracovného pokoja predstavujú pre väčšinu ľudí čas na oddych doma alebo na... celý článok

Najväčšie finančné podvody, ktoré pripravili Slovákov o milióny: Prišli ste o peniaze aj vy?

31. 8. 2023 | Daniel Výcha

Najväčšie finančné podvody, ktoré pripravili Slovákov o milióny: Prišli ste o peniaze aj vy?

Investície s výnosom na úrovni niekoľkých desiatok percent. Sporenie, vďaka ktorému si o 25 rokov môžete kúpiť dom. Aj tieto klamstvá zazneli pri najväčších slovenských finančných podvodoch.... celý článok

Ohrozuje umelá inteligencia aj vaše zamestnanie? Každý tretí Slovák je v ohrození

22. 8. 2023 | Daniel Výcha

Ohrozuje umelá inteligencia aj vaše zamestnanie? Každý tretí Slovák je v ohrození

Prežívame revolúciu, ktorú poháňa umelá inteligencia. Dnes už nie je toto tvrdenie prehnané. Umelej inteligencii sa počas posledných mesiacov podarilo preniknúť do viacerých oblastí... celý článok