12 slovenských zvykov a tradícií, podľa ktorých viete, že sú Vianoce

Roland Regely | rubrika: Článok | 23. 12. 2019
Najkrajšie sviatky v roku ľudia oslavujú rôznymi spôsobmi. Poznáte všetky vianočné zvyky a tradície na Slovensku?
12 slovenských zvykov a tradícií, podľa ktorých viete, že sú Vianoce

Zdroj: Shutterstock

Na Slovensku sa Vianoce začínajú už štyri týždne pred Štedrým dňom. Toto obdobie nazývame Advent. Je to tak trochu príprava na sviatky a tak trochu čas na vianočné nákupy. Pre mnohých december nesie posolstvo očakávania príchodu Ježiša Krista, ľudia chodia do kostola, kupujú či pripravujú darčeky pre svojich blízkych, ozdobujú si svoje príbytky dekoráciami. Poďme si pozrieť najkrajšie vianočné tradície Slovákov.

Adventný veniec

Takmer v každej slovenskej domácnosti nájdete počas času Adventu adventný veniec. Je vyrobený z čečiny, ozdobený štyrmi sviecami zodpovedajúcimi počtu adventných nedieľ. Umocňuje atmosféru Vianoc od štyroch nediel pred Štedrým dňom a ľudia ho umiestňujú na stôl či na dvere. 

Adventný kalendár

Milujú ho najmä deti a mladšie ročníky, ale nepohŕdnu ním aj dospelí. Obsahuje sladké vnútro z čokolády či inú cukrovinku - na každý deň do Vianoc jeden kus. Preto má adventný kalendár dvadsaťštyri okienok. 

Vianočný pôst

„Keď vydržíš nejesť až do večera, uvidíš zlaté prasiatko!“ Štedrý deň, prípadne večer je známy už od 14. storočia, a ako už jeho samotný názov napovedá, bol spájaný s hojnosťou a najmä s obdarovávaním. Odjakživa bol na štedrý deň dodržiavaný prísny pôst, ktorý končil východom prvej hviezdy. Až vtedy sa všetci príslušníci rodiny mohli zísť pri štedrovečernom stole. Tento zvyk platí dodnes.

 

Šupina z kapra

Čo sa vkladá počas štedrej večere pod obrus? Šupina z kapra. A prečo sa to vlastne robí? Mala by totiž zabezpečiť peniaze v rodine na budúci rok a aby ich stále viac pribudlo. Mnoho ľudí si šupinu dáva aj do peňaženky, aby sa im peniaze rozmnožili a bolo ich na ďalšie obdobie dostatok.

Hviezda v jablku

Hlava rodiny, často otec - vyberá jablko a rozreže ho priečne na polovicu. Ak je uprostred jablka hviezda, znamená to pre celú rodinu šťastie a zdravie. Otec potom nakrája jablko tak, aby sa z neho ušlo každému členovi rodiny. S touto tradíciou ale nemusí byť spojený len príjemný zážitok. Ak bol stred jablka v tvare kríža, rodinu čakala nasledujúce obdobie choroba alebo smrť.

Kapor so zemiakovým šalátom

Štedrovečerná večera začína oplátkou s medom a pokračuje kapustnicou alebo strukovinovou polievkou. Strukoviny totiž symbolizovali blahobyt, teda toľko peňazí ako šošovice alebo hrachu v hrnci malo byť v rodine peňazí. Nasleduje ryba so zemiakovým šalátom. Vyprážaný kapor alebo rybie filé so zemiakovým majonézovým šalátom, niekde sa robil iba zemiakovo-cibuľový šalát, inde zase opekané zemiaky. Kedysi nasledovala aj krupicová kaša, ktorá kolovala okolo stola pre všetkých členov rodiny.

Jeden tanier navyše

Jeden tanier navyše neznamená, že niekoho nutne čakáte. Prestiera sa pre náhodného hosťa, ale ide najmä o symbol spolupatričnosti a milosrdenstva. Niektoré rodiny takto prestierajú pre zosnulých členov rodiny. 

Cesnak na stole

Cesnak by počas Vianoc nemal chýbať na stole nikomu. Ide predsa o najúčinnejší prírodný liek a ten má zabezpečiť rodine pevné zdravie počas celého nasledujúceho roka. Z minulosti vieme, že gazdiná, ktorá pripravila večeru, spravila krížik na čelo strúčikom cesnaku namočeným do medu všetkým svojim deťom a manželovi.

Aperitív

Vráťme sa ešte na chvíľu pred čas, kedy budete jesť oplátky s medom. Dospelí si v Štedrý deň pred večerou zvyknú naliať tvrdý alkohol a tým ukončiť celodenný pôst.

Nesmieš odísť od stola!

Od stola by sa odchádzať nemalo a najmä nie v Štedrý večer. Má to zákazáné aj gazdiná. Preto by všetky dobroty a potrebné veci mali byť pripravené už na stole. Pokiaľ sa niekto postaví, človek, ktorý sa postavil by do roka zomrel.

Vianočné cukrovinky

Vianočné pečivo sa vypeká už niekoľko dní pred Štedrým dňom. Z minulosti vieme, že gazdiná musela mať cukrovinky dokončené pred východom slnka, aby bolo prichystané ako dar pre koledníkov. Dávna slovenská tradícia hovorí, že gazdiná si po vymiesení cesta utierala ruky o ovocné stromy, aby dobre rodili.

Orechy v rohu

Aj dnes nájdete v takmer každej tradičnej slovenskej domácnosti počas štedrej večere orechy, ktoré sa hádzali do kútov v byte alebo v dome. Zabezpečiť mali rovnakú hojnosť po celý rok ako na Vianoce.

Anketa

Tešíte sa už na Vianoce?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

byt, rodinný dom, Slovensko, sviatky

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce