Komentár: Sme len krok od recesie v Turecku

Patrik Mackových | rubrika: Článok | 19. 10. 2018
Turecká líra od začiatku roka oslabila voči americkému doláru o 40 percent.
Komentár: Sme len krok od recesie v Turecku

Zdroj: Shutterstock

Jej hodnotu tlačia nadol spory so Spojenými štátmi a zároveň obavy z vplyvu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Napriek jeho nátlaku turecká centrálna banka v septembri zvýšila úrokové sadzby o 6,25 percenta na 24 percent. Erdogan kritizuje tento pristúp a najradšej by znižoval úrokové sadzby, aby „naštartoval ekonomiku“.

No práve vďaka zvyšovaniu sa zabránilo ďalšiemu prudkému oslabovaniu domácej meny a narastajúcej inflácii, ktorá sa v septembri vyšplhala na takmer 25 percent. Podobné podmienky s úrokovými sadzbami boli na tureckom trhu naposledy v rokoch 2007-2009 (nad úrovňou 15 %). Treba zároveň povedať, že historicky boli úrokové sadzby v Turecku aj na oveľa vyšších úrovniach (90. roky).

Aj keď hovoríme o dobrom kroku z pohľadu tureckej centrálnej banky, zvýšenie úrokových sadzieb má aj negatívnu stránku -  predraží obsluhu vládneho dlhu krajiny. Ten v roku 2017 predstavoval 28,3 percenta HDP. Spolu s prepadom meny a rastom inflácie to výrazne spomalí ekonomiku.

Podľa očakávaní by sa mal HDP krajiny vo 4. kvartáli 2018 znížiť o 1,4 percenta a v 1. kvartáli 2019 o ďalších 2,1 percenta. Keďže pokles ekonomiky zvyčajne signalizujú aspoň dva kvartálne poklesy, je pravdepodobné, že recesia tureckého hospodárstva je len otázkou času. Napätá situácia medzi prezidentom a centrálnou bankou je podobná ako v americkej ekonomike, pokiaľ hovoríme o odlišnosti názorov.

Ekonomická situácia v spomínaných krajinách je však diametrálne odlišná. Nedávny zhoršený výhľad tureckej vlády hovoril o tom, že HDP v ročnom horizonte celkovo vzrastie o 3,8 percenta a v budúcom roku o 2,3 percenta. Pôvodný odhad dokonca počítal s nárastom o 5,5 % pre oba roky.

Lenže odhady posledného prieskumu sú ešte pesimistickejšie. Podľa nich HDP stúpne tento rok len o 3,3 percenta a v roku 2019 o 1,1 percenta. Pokiaľ si myslíme, že situácia sa nás netýka, sme na omyle. Na trhu panujú i obavy z negatívneho dosahu prudkého prepadu tureckej meny na európske banky.

Španielskym bankám dlžia turecké banky až 83,4 mld. USD, francúzskym bankám 38,9 mld. USD a talianskym 17 mld. USD. K najviac ohrozeným patrí španielska banka BBVA, francúzsky BNP Paribas a taliansky UniCredit, pre ktoré ďalší pokles tureckej meny môže dostať napätú situáciu do ešte horšej.

V prípade nesplácania by spomínané banky museli tieto sumy zarátať ako straty a následne by mohli nastať problémy s likviditou. Konkrétne banky svoje kroky nekomentujú, ale podľa toho, v akej situácií sa nachádzajú, pravdepodobne prichádza tlak na rast úrokových sadzieb aj z ich strany.

Európska centrálna banka sa medzitým snaží zachovať na trhoch pokoj. Zatiaľ je situácia stabilizovaná a vyzerá to tak, že pokles tureckej líry sa dočasne zastavil. Ďalší vývoj situácie je však otázny.

Patrik Mackových

Autor článku Patrik Mackových

Analytik spoločnosti TopForex a pre Finance.sk píše ekonomické komentáre. Sleduje a pravidelne komentuje ekonomický vývoj na kľúčových európskych a svetových trhoch a vývoj svetových mien. Okrem technických a fundamentálnych... Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Zdraželi na Slovensku nehnuteľnosti? Známy slovenský expert tvrdí, že sú lacné ako pred 20 rokmi

26. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Zdraželi na Slovensku nehnuteľnosti? Známy slovenský expert tvrdí, že sú lacné ako pred 20 rokmi

Mladí Slováci sa boja, že si nebudú môcť dovoliť vlastné bývanie. Ceny nehnuteľností sa totiž strojnásobili. Známy slovenský podnikateľ a investor Milan Dubec však tvrdí, že nehnuteľnosti... celý článok

Slováci si berú viac hypoték a poistenie zažíva boom. Pre ekonomiku je to dobré znamenie

23. 7. 2024 | Redakcia

Slováci si berú viac hypoték a poistenie zažíva boom. Pre ekonomiku je to dobré znamenie

Slovenská ekonomika zažila v minulom roku a v prvom polroku 2024 výrazné oživenie, ktoré sa prejavilo na zvýšenej spotrebe domácností. Tento pozitívny trend sa odzrkadlil v náraste... celý článok

Bude Slovensko nasledovať Maďarsko? Nová daň na obzore

19. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Bude Slovensko nasledovať Maďarsko? Nová daň na obzore

Bude mať Slovensko novú daň? Koalícia údajne pracuje s návrhom dane z finančných transakcií, ktorá by ukrojila z každej výplaty, faktúry či výberu z bankomatu malú čiastku. Ministerstvo... celý článok

Peňaženky Slovákov si vydýchnu, inflácia dosiahla trojročné minimum

15. 7. 2024 | Ivana Sladkovská

Peňaženky Slovákov si vydýchnu, inflácia dosiahla trojročné minimum

Peňaženky Slovákov si môžu po dlhej dob vydýchnuť. Spotrebiteľské ceny v júni 2024 stagnovali, čo signalizuje spomalenie rastu cien tovarov a služieb. Medziročná inflácia sa drží na... celý článok

Pozor: Štát od vás stále môže vymáhať poplatok, ktorý zrušil. Týka sa takmer každého

11. 7. 2024 | Barbora Magočová

Pozor: Štát od vás stále môže vymáhať poplatok, ktorý zrušil. Týka sa takmer každého

Koncesionárske poplatky sú zrušené už presne rok a zrušená je aj samotná RTVS. To však neznamená, že štát zabudol na nevybraté koncesionárske poplatky. Výzva na zaplatenie vám môže... celý článok