PREHĽAD prázdnin a sviatkov na školský rok: Ako získať čo najviac voľna
10. 9. 2024 | Natália Stašíková
Ako získať čo najviac voľných dní počas školského roka 2024/2025? Pozrite si náš prehľad a naplánujte si prázdiny.
Zdroj: Shutterstock
Na Slovensku sú stavebné a rekonštrukčné práce podriadené Stavebnému zákonu. Konkrétne ide o Zákon č.50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. V ňom sú presne zakotvené povinnosti, ktoré musí prípadný zhotoviteľ splniť pri stavbe alebo rekonštrukcii objektov. Najdôležitejším je stavebné povolenie, bez ktorého je možné stavbu považovať za čiernu. Vtedy je za istých okolností možné dokonca stavbu odstrániť, no ani pokuty nie sú lacný špás a môžu presiahnuť náklady na celú výstavbu.
Fyzická osoba môže byť potrestaná za novostavbu pokutou do 33 193,90 eura a právnická až do 165 969,60 eura. Za stavbu bez povolenia v chránenom území, v ochrannom pásme, či na pozemku, ktorý nie je určený na zastavanie, napríklad na poľnohospodárskom alebo lesnom pozemku, môže byť fyzická osoba potrestaná pokutou až do výšky 165 969,60 eur. Ak ste napríklad len rekonštruovali bez stavebného povolenia, môžete dostať pokutu 829,85 €. Vždy je preto vhodné stavebné povolenie zabezpečiť, ak je to nutné.
Tip: Stavebné sporenie v roku 2018
Stavebné povolenie budete žiadať na stavebnom úrade, kde dostanete aj informácie o tom, čo má žiadosť o vydanie stavebného povolenia obsahovať a čo potrebujete priložiť. Je lepšie sa na všetky podrobnosti informovať dopredu, v závislosti na vašich plánoch, nakoľko prejsť stavebným konaním nie je jednoduché. V princípe bude potrebné doložiť:
Stavebný úrad má na povolenie alebo zamietnutie stavby štandardne lehotu 30 dní, v závažných prípadoch si môže vyžiadať až 60 dní na posúdenie. No zároveň sa táto lehota predĺži o čakanie, ak je konanie prerušené napríklad pre nekompletné doklady. Konanie sa obnoví až po ich doplnení.
Zákon delí stavby a rekonštrukcie do troch oblastí. Tie, ktoré vyžadujú stavebné povolenie, ale aj na činnosti, ktoré podliehajú len ohláseniu na stavebnom úrade. To znamená, že na predpísanom tlačive oznámite stavebné zmeny, ale nepotrebujete žiadne schvaľovanie ani povolenie. Najjednoduchšie sa realizujú stavby, ktoré nie je povinnosť ani ohlásiť, ani na ne žiadať povolenie. Takpovediac ich môžete zrealizovať vo vlastnej réžii bez byrokracie.
Otázka nahlasovania, či nenahlasovania stavebných prác často vzniká pri sťahovaní a rekonštrukcii bytu. Práve tu prichádza najčastejšie k anonymným udaniam, keďže rekonštrukcia mnohých susedov obťažuje. Preto je dobré vedieť, čo potrebujete nahlásiť a čo nie. Najčastejším príkladom je bytové jadro.
Ak spájate kúpeľňu s toaletou, alebo ich naopak delíte, je potrebné ohlásenie stavebnému úradu. Ak však v byte zasahujete do nosnej priečky, nestačí len ohlásenie, ale stavebné povolenie a navyše priložiť musíte aj vyjadrenie správcu vlastníkov bytu spolu s nadpolovičným súhlasom vlastníkov bytov.
Ak iba renovujete staré, alebo na pôvodné miesta namiesto umakartu dávate pevnú stenu, takáto rekonštrukcia si nevyžaduje ani nahlásenie. Pri rekonštrukcii v byte je vhodné oznámiť dĺžku rekonštrukcie na nástenke alebo na výťahu ostatným susedom. Zákonom stanovená povinnosť to nie je, ale vyhnete sa narušeniu vzťahov v dome.
V súčasnosti je stále atraktívnejšie inštalovať na stavbu klimatizáciu alebo satelit. Ako na vlastnom dome, tak ani na paneláku nepotrebujete špeciálne povolenie, ani ohlásenie. V zmysle usmernenia Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR vo všeobecnosti platí, že satelitné jednotky na príjem TV signálu, klimatizačné jednotky alebo sušiče bielizne sú technickými zariadeniami.
To znamená, že nie sú súčasťou stavby ani stavebným výrobkom. Montáž takýchto technických zariadení nie je možné považovať za stavebné práce a žiadne stavebné povolenie ani ohlásenie nevyžadujú. Avšak, treba pamätať, že takéto zariadenie umiestňujete na spoločnú časť domu, ktorá je vo vlastníctve všetkých. Navyše môže prísť k poškodeniu fasády, čo sa týka celého bytového domu. Preto je vhodné si to prejsť s ostatnými nájomníkmi a vyžiadať od nich súhlas.
Najnovšie články
Rozšírená verzia kalkulačky
Ďalšie kalkulačky
Ponuky práce
Najčítanejšie články