Ako si preniesť dovolenku z roku 2018 do roku 2019

Roland Regely | rubrika: Článok | 30. 7. 2018
Ak ste zamestnanec a nestihnete si vyčerpať dovolenku, môžete si ju „preniesť“ do ďalšieho roka. Musíte však splniť viaceré podmienky.
Ako si preniesť dovolenku z roku 2018 do roku 2019

Zdroj: Shutterstock

Zákonník práce rozlišuje niekoľko prípadov, keď sa dovolenka dá presunúť. Čo s nevyčerpanou časťou dovolenky? Aké možnosti máte? Môžete si dovolenku z roku 2018 preniesť do roku 2019?

Čo hovorí zákon o dovolenke pre zamestnanca

Pracovné právo hovorí, že základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne a v prípade zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku, je najmenej päť týždňov. Zamestnávateľ môže samozrejme priznať zamestnancom aj vyšší nárok na dovolenku, zvyčajne vo forme týždňa dovolenky navyše a môže aj odlišne stanoviť podmienky na jej priznanie, napr. podmieniť vznik nároku na týždeň dovolenky navyše odpracovaním určitého času u zamestnávateľa. Skontrolujte si, na čo všetko máte nárok.

Ako zistíte, či sa to týka aj vás? Na zistenie nároku na týždeň dovolenky navyše nad rozsah stanovený zákonom je potrebné sa oboznámiť s interným predpisom zamestnávateľa, z ktorého tento nárok vyplýva. Ak interný predpis neurčuje niečo iné, zamestnancovi vznikne nárok na pomernú časť dovolenky.

ako si preniest dovolenku

Ako si preniesť dovolenku do ďalšieho roka

Ak ste neminuli celú dovolenku v daný rok – musíte si položiť otázku – či to bolo z objektívnych dôvodov. Ak totiž váš zamestnávateľ neurčil jej čerpanie, teda neposlal vás na ňu, alebo nevyhovel vašej žiadosti o dovolenku, môžete si ju preniesť do budúceho roka. Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi dovolenku tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka.

To, koľko dní si môžete vziať do ďalšieho roka, Zákonník práce nehovorí. Zákon však stojí na strane zamestnancov. Firmy si to môžu upraviť vo vlastnej réžii, ale nemôžu vás o dni voľna ukrátiť. Zamestnávateľ nemá právo zamestnancovi neuznať počet dní nad limit stanovený vnútorným predpisom. Naopak, ak by mu túto dovolenku neposkytol, zamestnanec môže požadovať náhradu škody.

Zamestnávateľ vám musí dovolenku poskytnúť tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho roka. To znamená, že ak máte nevyčerpanú dovolenku z roku 2017, musíte ju vyčerpať v roku 2018 – do roku 2019 si ju už preniesť nemôžete.

Tip redakcie: Ak váš zamestnávateľ neurčí čerpanie dovolenky najneskôr do 30. júna nasledujúceho roka, môžete to urobiť vy, ale samozrejme až po tomto dátume.

Možno preniesť dovolenku od jedného zamestnávateľa k druhému?

Ak si zamestnanec nevyčerpá alikvotnú časť dovolenky u svojho zamestnávateľa, tento je mu povinný nevyčerpanú dovolenku preplatiť spolu so mzdou za posledný mesiac trvania pracovného pomeru. Dovolenku, ktorú nevyčerpáte u jedného zamestnávateľa nemôžete preniesť k inému zamestnávateľovi. U vášho ďalšieho zamestnávateľa vám totiž opäť vznikne nárok na dovolenku. Ide však o alikvotnú časť dovolenky podľa dĺžky trvania pracovného pomeru v príslušnom kalendárnom roku.

Čo s nevyčerpanou dovolenkou, ak idete na materskú

Ak je zamestnankyňa (zamestnanec) na materskej alebo rodičovskej dovolenke a dovolenku nevyčerpá ani do konca nasledujúceho roka, môže si ju preniesť. Nevyčerpanú dovolenku vám zamestnávateľ poskytne po skončení materskej alebo rodičovskej.

Boli ste dlhodobo PN? Môžete prenášať

Ak je zamestnanec dočasne práceneschopný a dovolenku nevyčerpá ani do konca nasledujúceho roka, môže si ju preniesť. Nevyčerpanú dovolenku vám zamestnávateľ poskytne po skončení péenky.

Dovolenka 4 týždne? Nemusia vám ju schváliť

Zamestnávateľ vám môže dovoliť dovolenkovať najmenej 2 týždne vcelku, ak ste sa nedohodli inak. Vybrať si však naraz všetkých 20 dní dovolenky zamestnávateľ nemusí umožniť, nie je povinný tak urobiť.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

7. 3. 2024 | Marek Mittaš

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Keď hovoríme o dlhoch, obvykle spomíname ten, ktorý má naša krajina. Pravdou však je, že nie sme jediní, ktorí musia niečo splácať. V skutočnosti je celý svet zadlžený, pričom suma... celý článok

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok