Aké sú najčastejšie dovolenkové destinácie Slovákov

Roland Regely | rubrika: Článok | 10. 5. 2018
Slovenskí turisti boli mnohé roky mierne konzervatívnym národom pri výbere dovolenky. V posledných rokoch však cestujú čoraz viac do exotiky.
Aké sú najčastejšie dovolenkové destinácie Slovákov

Zdroj: Shutterstock

Letná dovolenková sezóna sa blíži, cestovné kancelárie ponúkajú pre záujemcov najnovšie dovolenkové hity ako aj rôzne odporúčania a štatistiky uplynulého obdobia na základe predaja ich pobytov a služieb. Čo je v ponuke tento rok a kam slovenskí turisti najviac cestujú?

Spôsobov ako to zmerať nie je veľa, jedným z najpresnejších však môže byť nedávny prieskum analyzujúci dáta z mobilných telefónov Slovákov – tzv. Market Lokator, ktorý bol vykonaný anonymne za účelom zistenia práve najnavštevovanejších dovolenkových destinácií Slovákov.

Pomôžu nám tzv. Big data a populačná analytika z mobilných telefónov. Riešenie Market Locator ponúka reálny a hlavne dynamický pohľad na cestovateľské zvyklosti obyvateľov Slovenska, ktorí vycestovali do zahraničia. Je to pohľad na roamingové zvyklosti anonymizovanej vzorky viac ako 2,7 mil. Slovákov.

Vyhrávajú susedné krajiny

Je možné predpokladať, že Slováci začali viac dovolenkovať na európskom kontinente, stiahli sa z afrických prímorských letovísk a nepriaznivá situácia ovplyvnila aj ďalšiu obľúbenú destináciu – Turecko.

V najnavštevovanejších destináciach jednoznačne víťazí Česká republika ako TOP destinácia pre všetkých Slovákov. Nasleduje Rakúsko, Maďarsko a Nemecko.

Vidno napríklad aj trend, že v blízkych európskych destináciách si dokážu Slováci zorganizovať dovolenku svojpomocne, bez sprostredkovateľa v podobne cestovnej kancelárie a navyše sa potvrdzuje fakt, že dlhodobejšie dovolenky nemusia byť spojené s morom.

Mohlo by vás zaujímať:

Ak more, tak to Jadranské

Každoročne sa potvrdzuje, že chorvátske more je aj slovenským morom a do Chorvátska vycestovalo minulé leto (a strávilo tam aspoň 1 celý deň) viac ako 151.000 slovenských dovolenkárov. So značným odstupom nasleduje Taliansko, tiež s vysokým číslom – takmer 65 tisíc.

Grécko so svojimi ostrovmi ako aj Turecko bolo predbehnuté Francúzskom a kedysi obľúbené dovolenkové destinácie Egypt aj Tunisko sú už na okraji záujmu Slovákov, aspoň počas nášho leta. Egypt je však mimoriadne obľúbený najmä počas mimo-sezóny, kedy ponúka stále priaznivé teploty a dovolenku v luxusných rezortoch za polovičné ceny.

Typická slovenská dovolenka trvá zhruba týždeň

v prímorských destináciách prevládajú kratšie pobyty do 8 dní, je to spolu až 85% dovoleniek. Vysoké percento najkratších pobytov (do 4 dní) ovplyvnili „najsilnejšie“ destinácie – Chorvátsko a Taliansko, pri ktorých je možné predpokladať, že cestujeme predovšetkým vlastnou dopravou a tá nám poskytuje flexibilitu v presunoch domov alebo v pokračovaní do ďalších krajín (poznávacie dovolenky vo viacerých krajinách).

Menej last minute ponúk

Posledné dva roky doteraz obľúbené a výhodné last minute prestali byť v hlavnej sezóne – júl, august a čiastočne aj september – také výhodné ako voľakedy. Nie náhodou. Veľa ľudí, ktorí sa na last minute ponuky cez letné prázdniny spoľahlo, malo problém vôbec nájsť niečo, čo by im vyhovovalo.

Štatistiky ukazujú, že v roku 2017 sa príliš nevyplatilo čakať na last minute ponuky. Turisti, ktorí si objednávali dovolenku na poslednú chvíľu, sa často museli zmieriť s veľmi obmedzenou ponukou termínov a ubytovania. Letnú dovolenku kupovali Slováci minulý rok v predstihu, cestovné kancelárie zaznamenali významný nárast záujmu o dovolenky hneď začiatkom rok a tento rok to nebolo inak.

Kam lietajú Slováci do exotiky

Slováci obľubujú čoraz viac aj exotickejšie a vzdialenejšie destinácie. Prispievajú k tomu nové letecké spojenia z Viedne či Budapešti. Hitom tohtoročnej zimy bol Zanzibar, Dubaj či Maldivy, ale aj tradičné destinácie ako Thajsko, Indonézia či Srí Lanka.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Najväčšie krachy v roku 2022. Kto prerobil najviac?

3. 2. 2023 | Daniel Výcha

Najväčšie krachy v roku 2022. Kto prerobil najviac?

Vysoká miera inflácie, energetická kríza, narušenie dodávateľských reťazcov – to je len časť faktorov, ktoré sa v roku 2022 podpísali na stave firiem z celého sveta. Niektoré firmy... celý článok

Slováci mieria pracovať za hranice. Trend je jasný, doma ich nezaplatíme

1. 2. 2023 | Marek Mittaš

Slováci mieria pracovať za hranice. Trend je jasný, doma ich nezaplatíme

Neustály rast cien a len minimálny posun v platoch hovorí jasnou rečou. Slováci, ktorí majú aspoň minimálne jazykové znalosti opúšťajú našu krajinu. Pracovať v zahraničí sa totiž oplatí... celý článok

Koľko nakoniec budú stáť elektrina, voda a plyn po novom?

30. 1. 2023 | Redakcia

Koľko nakoniec budú stáť elektrina, voda a plyn po novom?

Rast cien energií a vody je v poslednej dobe často spomínanou témou. Zdražovanie zasahuje všetkých – od veľkých firiem až po domácnosti. Príčiny, ako vojna na Ukrajine a celková ekonomická... celý článok

Kuny končia, Chorváti prechádzajú na euro: Hlavné zmeny

12. 1. 2023 | Marek Mittaš

Kuny končia, Chorváti prechádzajú na euro: Hlavné zmeny

Chorvátsko počas prvých dvoch týždňov roku 2023 prechádza na euro. Krajina sa týmto krokom zaradí medzi štáty eurozóny. Turisti sa tak môžu tešiť na jednoduchšie platenie v hotovosti... celý článok

Poznáte rozdiely medzi recesiou a krízou? Tu sú príklady z histórie aj súčasnosti

16. 12. 2022 | Redakcia

Poznáte rozdiely medzi recesiou a krízou? Tu sú príklady z histórie aj súčasnosti

V bežnom rozhovore ľudia často používajú slová recesia a kríza ako synonymá, no v skutočnosti majú rôzny význam. V tomto článku vám vysvetlíme kľúčové rozdiely medzi krízou a recesiou... celý článok