Ani 3 dni neospravedlnenej absencie nemusia skončiť výpoveďou na hodinu

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 22. 3. 2018
Podľa ustálenej judikatúry je dlhšia neospravedlnená neprítomnosť v práci pádnym dôvodom pre okamžité skončenie pracovného pomeru. Neplatí to však vždy. Čítajte, kedy vám musí zamestnávateľ absenciu prepáčiť.
Ani 3 dni neospravedlnenej absencie nemusia skončiť výpoveďou na hodinu

Zdroj: Shutterstock

Absencia musí byť závažným porušením pracovnej disciplíny

Zamestnávateľ vám nemôže dať hodinovú výpoveď pre akékoľvek porušenie povinností. Zákonník práce dôvody okamžitého skončenia pracovného pomeru vymedzuje veľmi striktne.

K okamžitému vyhadzovu môže dôjsť len v dvoch prípadoch:

  • Ak došlo k vášmu právoplatnému odsúdeniu pre úmyselný trestný čin (odsúdenie pre nedbalostné trestné činy teda nebude postačovať)
  • Ak ste závažne porušili pracovnú disciplínu.

Pojem závažného porušenia pracovnej disciplíny právne predpisy bližšie nedefinujú. Závažnosť porušenia sa teda musí posudzovať podľa okolností konkrétneho prípadu. Vďaka bohatej súdnej praxi je však všeobecne známe, aké konania môže zamestnávateľ vyhodnotiť ako závažné prehrešky proti pracovnej disciplíne. Okamžitým skončením pracovného pomeru môže bez obáv sankcionovať prácu pod vplyvom omamných či návykových látok, rozkrádanie jeho majetku a vo väčšine prípadov tiež dlhšie trvajúcu neospravedlnenú absenciu v práci.

Nie každá neospravedlnená neprítomnosť zamestnanca je však dôvodom pre hodinovú výpoveď. Môže byť totiž vyvolaná okolnosťami, pre ktoré takúto absenciu nemožno považovať za závažné porušenie pracovnej disciplíny. Týmito okolnosťami pritom nemusia byť len zdravotné či iné neprekonateľné prekážky, ktoré zabránili včasnému ospravedlneniu zamestnanca.

TIP: Za porušenie pracovnej disciplíny vás zamestnávateľ nemôže vyhodiť

Absencia v práci sa nemusí skončiť výpoveďou na hodinu

Pozor na sporné čerpanie dovolenky

O nutnosti starostlivo zvažovať všetky okolnosti absencie sa presvedčil zamestnávateľ, ktorý potrestal okamžitou výpoveďou zamestnanca po pracovnom úraze. Zamestnanec bol v dôsledku utrpeného úrazu približne dva roky evidovaný ako práceneschopný a zamestnávateľ ho musel nechať zastupovať inou osobou. V deň, keď mal zamestnanec po oficiálnom skončení práceneschopnosti nastúpiť do práce, zatelefonoval na personálne oddelenie a oznámil, že zo zdravotných dôvodov ešte nemôže prísť. Zároveň uviedol, že sa jeho liečenie predlžuje o ďalšie tri dni; potom sa však už do práce definitívne dostaví. Vzhľadom na to, že nadriadený zamestnanca nebol v práci, dohodol sa zamestnanec s personálnym oddelením tak, že na predĺženie liečenia bude čerpať dovolenku.

Po troch „dovolenkových“ dňoch zamestnanec prišiel do práce. Na jeho veľké prekvapenie si ho však pár dni po nástupe do práce nechal zavolať nadriadený a odovzdal mu písomnosť, z ktorej vyplývalo okamžité skončenie jeho pracovného pomeru. Dôvodom skončenia boli tri dni absencie na pracovisku, ktoré mali byť podľa dohody s personálnym oddelením posúdené ako čerpanie dovolenky. Nadriadený však argumentoval, že k čerpaniu dovolenky nemohlo dôjsť, pretože ním nebolo vopred písomne odsúhlasené.

Zamestnanec sa proti okamžitému skončeniu pracovného pomeru bránil žalobou. Súd prvej inštancie sa ho zastal a uviedol, že jeho neospravedlnená absencia nemôže byť vnímaná ako závažné porušenie pracovnej disciplíny. Súd akcentoval, že zamestnanec bol vzhľadom na rozhovor s personálnym oddelením v dobrej viere, že jeho neprítomnosť bude posudzovaná ako dovolenka. Žalobe bolo teda v prvej inštancii vyhovené (bližšie viď rozsudok Okresného súdu Prievidza zo dňa 27. 3. 2015, sp.zn. 14Cpr/3/2014).

Absencia by mala zamestnávateľovi spôsobiť komplikácie

Zamestnávateľ sa s rozhodnutím okresného súdu nezmieril a podal odvolanie, ktoré riešil Krajský súd Trenčín (rozsudok Krajského súdu Trenčín zo dňa 20. 7. 2016, sp.zn. 17CoPr/7/2015). Aj tento sa však postavil na stranu zamestnanca.

Odvolací súd v prvom rade upozornil, že závažnosť porušenia pracovnej disciplíny je potrebné posudzovať aj v kontexte prvého zákonného dôvodu okamžitého skončenia, t.j. porušenie musí byť aspoň porovnateľne závažné, ako spáchanie úmyselného trestného činu. V danom prípade sa podľa súdu malo prihliadnuť na skutočnosť, že zamestnanec bol bezprostredne pred absenciou 2 roky práceneschopný. Nešlo teda o zamestnanca, ktorý by náhle vypadol z pracovného procesu a svojou absenciou by spôsobil zamestnávateľovi problémy so zabezpečením riadneho chodu pracoviska či škodu.

Krajský súd Trenčín argumentáciu dokonca posunul ešte viac v prospech zamestnanca a uviedol, že keďže kvôli absencii zamestnanca nemohla vzniknúť zamestnávateľovi v danom prípade nijaká škoda či komplikácie, nemohlo by sa jednať o závažné porušenie pracovnej disciplíny ani keby si zamestnanec nemyslel, že čerpá dovolenku. Okamžité skončenie pracovného pomeru bolo teda označené za neprípustné a zamestnávateľ musel na dôvažok zamestnancovi nahradiť aj trovy súdneho konania.

Zdroj foto: shutterstock

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

„Je tu otázka, ako využiť vklady ľudí v bankách,“ hovorí premiér Fico

25. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

„Je tu otázka, ako využiť vklady ľudí v bankách,“ hovorí premiér Fico

Sú to peniaze, ktoré aj tak väčšinou končia v USA, vyhlásil premiér. V najbližších rokoch čaká Slovensko „mobilizácia“ finančných prostriedkov. Naznačuje nielen využitie vkladov, ale... celý článok

Trináste dôchodky? Požičiavame si aj na ten dvanásty, varujú analytici

22. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Trináste dôchodky? Požičiavame si aj na ten dvanásty, varujú analytici

Trináste dôchodky predstavujú pre štát náklad takmer 830 miliónov eur. Štát na to ale nemá peniaze. Skončíme ako Grécko, budú nás musieť zachraňovať, varuje analytik Ivan Bošňák.

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

11. 4. 2024 | Redakcia

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

Ceny nehnuteľností sa znižujú. Z maxím, na ktoré sa vyšplhali koncom roka 2022, klesali počas celého minulého roka. Aj keď sú ceny za byty čoraz nižšie, prasknutie realitnej bubliny... celý článok

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

2. 4. 2024 | Marek Mittaš

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

Na rozdiel od roku 2022, keď sa ceny pohonných hmôt výrazne menili, si v posledných mesiacoch udržali konštantnú hodnotu. Najnovšie informácie zo sveta a z finančných trhov však naznačujú,... celý článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

31. 3. 2024 | PR článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

Druhé kolo prezidentských volieb sa nezadržateľne blíži a už čoskoro sa dozvieme meno nástupcu Zuzany Čaputovej v prezidentskom úrade. O tom, ako sú rozdané karty, nás tradične informujú... celý článok