Ako vybrať detskú autosedačku: len na cenu nepozerajte

Roland Regely | rubrika: Článok | 22. 2. 2018
Používanie detskej autosedačky predpisuje zákon. Pozrite sa, na čo všetko si treba dať pozor pri kúpe.
Ako vybrať detskú autosedačku: len na cenu nepozerajte

Zdroj: Shutterstock

Ak máte malé dieťa, bez detskej autosedačky to skrátka nejde. Jej používanie predpisuje zákon, ale predovšetkým má detská sedačka veľký prínos v oblasti bezpečnosti. Aby v prípade nehody detská sedačka fungovala správne, musí byť správne používaná, dostatočne upevnená a predovšetkým musí zodpovedať veľkosti a hmotnosti dieťaťa.

Aké sú triedy autosedačiek?

Detské autosedačky sa delia do tried predovšetkým podľa hmotnosti dieťaťa. Celkovo je päť rôznych tried a niektoré sedačky sú variabilné, takže je možné ich upraviť pre použitie aj na väčšie dieťa. To je samozrejme výhodné v tom, že nemusíte kupovať ďalšiu sedačku. Prax ale ukazuje, že počas rastu dieťaťa je rovnako potrebné vystriedať postupne viaceré typy autosedačiek.

Trieda 0 pre deti od narodenia do 10 kg

Špeciálne autosedačky pre tie najmenšie deti, ktoré pripomínajú kolísku. Ide v podstate o špeciálnu vaničku alebo ľudovo povedané vajíčko s polstrovaným vnútrom. Dieťa je v nej umiestnené v pololehu, pretože ešte nie je schopné sedieť a udržať si hlavu. Sedačka sa upevňuje vždy v polohe proti smeru jazdy.

Trieda 0 + pre deti do 13 kg

Táto trieda je v podstate totožná so skupinou 0. Sedačky 0+ však môžu byť zo začiatku príliš veľké a nepohodlné, preto je vhodnejšie najprv investovať do triedy 0.

Trieda 1 pre deti od 9 do 18 kg

Trieda 1 je určená pre deti približne do veku štyroch rokov, keď dieťa dokáže samostatne sedieť. Pri týchto autosedačkách je dieťa pripútané päťbodovým pásom, ktorý je súčasťou konštrukcie sedačky.

Trieda 2 pre deti od 15 do 25 kg

Autosedačky tejto triedy zvyčajne nemajú vlastný bezpečnostný popruhový systém, preto sa využíva trojbodový pásový systém pomocou pásu pre dospelých. V tomto prípade vždy dbajte na zaistenie správnej polohy pásu vzhľadom k postave dieťaťa.

Trieda 3 pre deti od 22 do 36 kg

Typ sedačiek pre najväčšie deti využíva takzvaného podsedáku, ktorý je bez operadiel a slúži na to, aby sa dieťa dostalo do požadovanej výšky, ktorá umožňuje pripútanie pomocou bezpečnostného pásu zabudovaného v aute.

Isofix, alebo bez neho?

Otázkou je, či vybrať autosedačku s upevňovacím systémom ISOFIX, alebo takú, ktorá sa upevňuje len pásom. Sedačky s ISOfix bývajú o niekoľko desiatok eur drahšie. Na druhej strane testy ukazujú, že sedačky so systémom ISOFIX fungujú pri nehode lepšie. Ale nie pre každého dáva tento systém zmysel.

Upevňovací systém ISOFIX má dnes každé moderné auto vzadu a niektoré i vpredu. Sedačka sa umiestňuje do špeciálnych držiakov, ale manipulácia s ňou je pomerne komplikovaná a zdĺhavá. Kto teda pravidelne strieda niekoľko áut (alebo jednoducho sedačku aj niekoľkokrát denne premiestňuje z auta do auta), nie je pre neho systém ISOFIX práve komfortný.

Akú detskú autosedačku vybrať?

Pri výbere detskej sedačky myslite na niekoľko vecí. Budete ju často používať v nie úplne ideálnych podmienkach, takže manipulácia s ňou by mala byť jednoduchá. Dobrý predajca vás nechá všetko vyskúšať. Majte na pamäti, že čas od času bude potrebné autosedačku vyčistiť. Chcite takú, ktorá sa dá ľahko rozobrať a poťahy možno pohodlne vyprať. Nie vo všetkých je jednoduché rozoberania a pratelnosť poťahu samozrejmosťou.

Čítajte tiež nezávislé testy detských autosedačiek, ktorých nájdete na internete v rôznych spotrebiteľských magazínoch plno. Vyberajte len v rámci oficiálnych obchodov, aby sa jednalo o schválený a homologovaný originál a nie o nefunkčnú kópiu.

Môžem kúpiť použitú autosedačku? Áno, ale...

Mnoho ľudí sa pozerá v inzerátoch po použitých autosedačkách. Samozrejme kvôli cene. V takom prípade rozhodne nezaobstarávajte sedačku, ktorá je zjavne mechanicky poškodená. Konkrétny typ si potom overte na internete, aké sú s ňou skúsenosti a ako napríklad vyhovela v rôznych záťažových testoch. Aj pre nákup použitej sedačky by mali platiť rovnaké kritériá, teda predovšetkým ľahká manipulácia, ľahké čistenie aj údržba a tiež homologácia.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Kto dostane v septembri stovku od štátu a kedy mu príde na účet?

20. 9. 2023 | Daniel Výcha

Kto dostane v septembri stovku od štátu a kedy mu príde na účet?

Inflácia síce spomaľuje a vrchol má už za sebou, no jej vplyv v našej ekonomike stále pretrváva. Preto vláda pokračuje v opatreniach, ktoré majú pomôcť najviac zraniteľným skupinám... celý článok

Voľby 2023: Koľko peňazí získajú politické strany za dobrý volebný výsledok?

8. 9. 2023 | Barbora Magočová

Voľby 2023: Koľko peňazí získajú politické strany za dobrý volebný výsledok?

Voľby do NR SR sa blížia a politickým stranám ide o veľa. Nesúperia len o spravovanie krajiny, ale aj o štedré príspevky zo štátneho rozpočtu. O koľko si môžu po voľbách polepšiť z... celý článok

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 na Slovensku a v Čechách

7. 9. 2023 | Redakcia

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 na Slovensku a v Čechách

Zabudnite na nostalgiu za voľným letom. Máme pre vás plán oddychu už aj na rok budúci. Štátne sviatky a dni pracovného pokoja predstavujú pre väčšinu ľudí čas na oddych doma alebo na... celý článok

Najväčšie finančné podvody, ktoré pripravili Slovákov o milióny: Prišli ste o peniaze aj vy?

31. 8. 2023 | Daniel Výcha

Najväčšie finančné podvody, ktoré pripravili Slovákov o milióny: Prišli ste o peniaze aj vy?

Investície s výnosom na úrovni niekoľkých desiatok percent. Sporenie, vďaka ktorému si o 25 rokov môžete kúpiť dom. Aj tieto klamstvá zazneli pri najväčších slovenských finančných podvodoch.... celý článok

Ohrozuje umelá inteligencia aj vaše zamestnanie? Každý tretí Slovák je v ohrození

22. 8. 2023 | Daniel Výcha

Ohrozuje umelá inteligencia aj vaše zamestnanie? Každý tretí Slovák je v ohrození

Prežívame revolúciu, ktorú poháňa umelá inteligencia. Dnes už nie je toto tvrdenie prehnané. Umelej inteligencii sa počas posledných mesiacov podarilo preniknúť do viacerých oblastí... celý článok