Ako zistiť reálny počet najazdených kilometrov na aute

Roland Regely | rubrika: Článok | 26. 7. 2017
Našli ste svoje vysnívané auto a rozhodujete sa či ho kúpiť? Ukážeme vám trik, vďaka ktorému si môžete overiť jeho históriu.
Ako zistiť reálny počet najazdených kilometrov na aute

Zdroj: Shutterstock

V našom prostredí sú jazdené autá žiadanejšie než nové. Ročne sa zobchoduje približne štyrikrát viac ojazdených áut ako nových vozidiel. Je to logicky dané nižšou kúpnou silou predovšetkým súkromníkov. Stačí sa pozrieť na štatistiky trhu, tri štvrtiny nových áut kupujú hlavne firmy, respektíve tzv. právnicke osoby.

Ako zistiť, či má auto stočené kilometre

Veľkou pomôckou sú internetové stránky ako www.seka.sk alebo www.ko.sk, kde si podľa evidenčného čísla môžete preveriť históriu vozidla. Čo však v prípade, že neexistuje záznam o tomto vozidle a vy neviete ani VIN číslo auta?

Je tu jedna možnosť o ktorej mnohí nevedia. Stránka Slovenskej kancelárie poisťovateľov.

Na tejto stránke si môžete zistiť, kde má auto uzatvorené povinné zmluvné poistenie. Do prvej kolónky zadáte značku a do druhej dátum. Neudávajte aktuálny dátum, ale povedzme o rok späť, teda napríklad 2016. Tak získate predchádzajúce evidenčné číslo a to následne môžete znova preveriť na stránkach www.seka.sk resp. www.ko.sk.

V skratke to znamená, že stránka Slovenskej kancelárie poisťovateľov vám povie aj predošlé evidenčné číslo vozidla a to sa bez toho, aby ste kontaktovali predajciu nedozviete nikde inde.

Pre ojazdené auto do Nemecka? Nie vždy je to výhra

Žiaľ hrozba kúpy auta s pretočenými kilometrami tu zrejme bude večne a nevyhnete sa jej ani vtedy, keď sa za svojim autom vyberiete do zahraničia.

Zmeny daňových predpisov v Nemecku napríklad vedú k tomu, že množstvo nemeckých importov má holú základnú výbavu a ten najzákladnejší motor. Autá tiež mávajú obrovský kilometrový nájazd a stočené tachometre. Podľa analýzy ADACu má stočené kilometre možno až tretina všetkých ojazdených áut na tamojšom trhu.

Dovážať z Nemecka auto má zmysel v prípade, že hľadáte špecifický model, ktorý na našom trhu jednoducho nie je. Zárukou kvalitnej jazdenky je sieť oficiálnych predajcov značky, ale za také autá si logicky priplatíte. A rovnako kvalitné často zoženiete aj u nás za lepšiu cenu.

Stočené kilometre? Pokuty siahajú do výška 100-tisíc eur

Slovenský parlament schválil ešte v roku 2015 návrh zákona, ktorý zaviedol zákaz stáčania tachometrov pri ojazdených automobiloch pod hrozbou vysokých pokút. Trestný je ako samotný predaj stočených automobilov, tak prípadné obstarávanie pomôcok potrebných k samotnej úprave stavu kilometrov.

Slovenská obchodná inšpekcia tak môže rozdávať pokuty vo výške 3 000 až 50 000 eur vinníkom, ktorým sa dokázalo, že manipulovali s tachometrom. Pokute sa ale nevyhnú ani samotní predajcovia, ktorí budú také autá ponúkať. Najvyššia pokuta 100 000 eur potom hrozí tomu, u koho sa počas troch rokov preukáže opakované previnenie.

Na Slovensku údajne jazdia stovky tisíc áut so stočenými tachometrami. V Českej republike sa potom podľa odhadov ÚAMK a autobazáru AAA Auto predá každým rokom 270 000 takýchto automobilov, čo zodpovedá takmer polovici trhu. Podľa slovenských zákonov je pretočenie tachometra trestný čin podvodu.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

11. 4. 2024 | Redakcia

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

Ceny nehnuteľností sa znižujú. Z maxím, na ktoré sa vyšplhali koncom roka 2022, klesali počas celého minulého roka. Aj keď sú ceny za byty čoraz nižšie, prasknutie realitnej bubliny... celý článok

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

2. 4. 2024 | Marek Mittaš

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

Na rozdiel od roku 2022, keď sa ceny pohonných hmôt výrazne menili, si v posledných mesiacoch udržali konštantnú hodnotu. Najnovšie informácie zo sveta a z finančných trhov však naznačujú,... celý článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

31. 3. 2024 | PR článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

Druhé kolo prezidentských volieb sa nezadržateľne blíži a už čoskoro sa dozvieme meno nástupcu Zuzany Čaputovej v prezidentskom úrade. O tom, ako sú rozdané karty, nás tradične informujú... celý článok

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok