Banky poriadne pritvrdili. Získať hypotéku je od marca omnoho ťažšie

Roland Regely | rubrika: Článok | 20. 3. 2017
Avízované zmeny v rámci hypotekárnych úverov sú od marca 2017 skutočnosťou. Národná banka Slovenska sprísnila podmienky poskytovania hypoték, banky už hľadajú spôsoby, ako ich nariadenia naplniť.
Banky poriadne pritvrdili. Získať hypotéku je od marca omnoho ťažšie

Zdroj: Shutterstock

Zrejme najťažšie podmienky k získaniu hypoték v histórii. Tak možno charakterizovať naplnenie snahy Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá pred dvoma týždňami zaviedla sprísnenie podmienok pre žiadateľov o hypotekárny úveru.

Dostupnosť hypoték sa výrazne obmedzí

Omnoho viac papierovania, dôkladnejšie preverovanie schopnosti splácať a 100-percentné hypotéky len pre tých najbonitnejších. Presnejšie povedané, hypotéku do výšky 100 percent z ceny nehnuteľnosti získa jeden z desiatich žiadateľov konkrétnej banky. Navyše viac ako 80-percentné financovanie získa menej ako polovica žiadateľov, presnejšie len štyria z desiatich.

Ak teda žiadateľ nemá finančnú rezervu na pokrytie zvyšnej sumy, bude musieť vykryť rozdiel spotrebným úverom (niekoľkonásobne vyšší úrok ako pri hypotéke) alebo prostredníctvom stavebného úveru v stavebnej sporiteľni.

 

Okrem životného minima aj rezerva každý mesiac

Po novom banka sleduje aj to, či žiadateľovi zostane po odpočítaní mesačnej splátky za hypotekárny úver a životného minima aj finančná rezerva. Tá sa pohybuje niekde na hranic 5 percent z čistého príjmu. Doposiaľ to bolo len spomínané životné minimum.

Automaticky to vylučuje žiadateľov s nízkym príjmom. Pomôcť môže napríklad aj to, či ste ako žiadateľ schopný pridať do úveru spoludlžníka.

Výška rezervy sa bude postupne zvyšovať. Kým teraz je to 5%, o pár mesiacov, resp. v júni to už bude 10% a od leta roku 2018 bude potrebné mať finančnú rezervu viac ako 20%.

Príjem 3 mesiace? Málo. Po novom pol roka

Z vyššie uvedeného vyplýva, že na výšku poskytnutej čiastky vplýva najmä výška príjmov. Tie si banka po novom skontroluje s dlhším časovým rozpätím. Kým doteraz stačili tri mesiace, v súčasnosti budete potrebovať zdokladovať svoje príjmy za 6 mesiacov. Ak ste menili zamestnanie a ste v novej práci len 3-4 mesiace, banka vám započíta zvyšné mesiace ako mesiace s príjmom 0, čo v konečnom dôsledku môže byť kľúčový faktor pri neschválení hypotéky.

Živnostníci musia preukázať aj aktuálny príjem

Zatiaľ, čo doteraz museli živnostníci pred schvaľovaním hypotéky priniesť daňové priznanie, po novom sa sleduje aj ich aktuálny príjem, takže budú musieť doložiť aj výpisy z účtu.

Stres test môže byť veľký problém

Po novom musia banky pred schvaľovaním zohľadňovať výšku splátky s pripočítaním 2 percent, resp. navýšiť úrok o 2%. Klient získa hypotéku len v prípade, že je schopný ju splácať aj vtedy, ak by mala o 2 percentá vyšší úrok.

Zbavte sa dlhov, úverov a kreditiek

Predtým, než pôjdete do banky žiadať o hypotéku, pokúste sa minimalizovať svoje dlhy. Pri bežných úveroch sa berie do úvahy mesačná splátka, pri konktokorentoch (povolené prečerpanie) a kreditných kartách vstupuje do hry suma od 3 do 5 percent z celkového úverového rámca.

Byt či dom? Pravidlá sú rozdielne

Po novom všeobecne platí, že na financovanie bytu môžete získať viac percent ako na financovanie domu. Pri bytoch môžete získať aj 100%, pri financovaní hypotéky na rodinný dom je to maximálne 90%. Dokonca pri financovaní apartmánu je to len 70%.

Napokon aj dobrá správa

Hypotéka pre mladých bude od apríla dostupnejšia. Zvyšuje sa totiž jej príjmová hranica. Nárok na ňu budú mať tí mladí, ktorých priemerný príjem nepresiahne 1 287 eur. Oproti súčasnej hranici je to nárast o 131,30 eura.

 

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

30. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

Aktuálne údaje z vládneho materiálu ukazujú, že Slovensko na pomoci Ukrajine nielenže nestráca, ale v konečnom dôsledku profituje. Preplácanie výdavkov z európskych zdrojov a rastúce... celý článok

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

28. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky pripravuje zásadnú zmenu, ktorá ovplyvní všetkých účastníkov trestných konaní. Od 1. mája 2025 sa paušálne sumy trov trestného konania... celý článok

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

27. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

Transkčná daň sa rušiť nebude, ale môže sa vylepšiť. Slováci budú musieť strpieť 'dalšiu konsolidáciu. Premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický na tlačovej besede... celý článok

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

25. 4. 2025 | Gabriel Pleska

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

Zo zhruba stovky bankoviek, ktoré boli vlani novo vydané, vybrali členovia Medzinárodnej spoločnosti pre bankovky dvadsaťjeden najlepších. Pozrite si, ktoré z nich sa stali Svetovou... celý článok

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

25. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

Slovensko sa ocitá v nezávideniahodnej situácii, keď sa nachádza medzi krajinami s najvyššími deficitmi a rýchlo rastúcim verejným dlhom. Analytici z Dát bez pátosu označujú túto situáciu... celý článok