Ako sa vyhnúť rizikám pri kúpe nehnuteľnosti

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 10. 10. 2016
Podvodov a špekulácií pri predaji nehnuteľností stále pribúda. Čítajte, ako postupovať a na čo si dať pozor, aby ste pri nadobúdaní nehnuteľného majetku nakoniec nevyšli na psí tridsiatok.
Ako sa vyhnúť rizikám pri kúpe nehnuteľnosti

Zdroj: Shutterstock

Dôkladná kontrola stavu nehnuteľnosti zďaleka nestačí

Mnoho záujemcov o kúpu nehnuteľnosti sa v prvom rade sústreďuje na to, v akom stave kupovaná nehnuteľnosť je. Samozrejmosťou je absolvovanie opakovaných prehliadok, starostlivé skúmanie technického stavu nehnuteľnosti a obhliadka okolia. Všetky tieto úkony majú svoj význam; slúžia však predovšetkým na to, aby ste si vybrali nehnuteľnosť, ktorá bude najlepšie zodpovedať vašim potrebám.

Pre bezpečnosť transakcie je však oveľa podstatnejšie, aby ste boli obozretní najmä vo fáze, keď prídu na rad kroky vedúce k nadobudnutiu vlastníckeho práva k vysnívanému domu, bytu či pozemku.

Ako preveriť právny stav nehnuteľnosti

  • 1) Preverovanie listu vlastníctva 

 

Absolútnym základom je dôkladná kontrola údajov, ktoré sú o nehnuteľnosti zapísané na liste vlastníctva. Informatívny výpis z listu vlastníctva nájdete aj na internete – k jeho nájdeniu Vám postačí vedieť základné údaje o kupovanej nehnuteľnosti.

Vyhľadáte si ho na tzv. katastrálnom portáli. Na listinný výpis z listu vlastníctva, ktorý je na rozdiel od informatívneho výpisu použiteľný aj na právne úkony, dnes už nemusíte čakať na okresnom úrade. Postačí vám zájsť na špecializovanú poštu s tzv. integrovaným obslužným miestom občana (IOMO). Takýchto pôšt je dnes na Slovensku okolo 300 a poľahky ich nájdete takmer v každom meste.

V liste vlastníctva je potrebné skontrolovať najmä dva údaje:

V prvom rade ide o vymedzenie vlastníka nehnuteľnosti, ktoré nájdete v časti B listu vlastníctva. Vymedzenie prevodcov (resp. predávajúcich) v kúpnej zmluve následne musí korešpondovať s okruhom zistených vlastníkov – ak je teda nehnuteľnosť v spoluvlastníctve, nepostačí, ak vám ju predáva iba jeden spoluvlastník, a to ani vtedy, ak pôjde o spoluvlastníka väčšinového. Výnimkou je samozrejme situácia, keď chcete skutočne získať len spoluvlastnícky podiel – v takom prípade si však dajte pozor, aby pri prevode nebolo porušené predkupné právo. Predkupné právo k spoluvlastníckemu podielu má dnes zo zákona každý spoluvlastník, pokiaľ sa podiel neprevádza na blízku osobu.

Ďalšou podstatnou časťou listu vlastníctva je časť C, v ktorej nájdete tzv. právne vady (ťarchy) viaznuce na nehnuteľnosti. Ideálne je, ak pod nadpisom „ČASŤ C: ŤARCHY“ nájdete text „bez zápisu“. Natrafiť však môžete na rôzne vecné bremená, záložné práva či exekučné konania. Ak aj napriek týmto obmedzeniam budete mať záujem o kúpu nehnuteľnosti, nič nie je stratené. V takýchto prípadoch však radšej nekonajte na vlastnú päsť a obráťte sa na advokáta, ktorým vám môže pomôcť  vyriešiť situáciu tak, aby ste nehnuteľnosť nakoniec kúpili nezaťaženú (ak napríklad na nehnuteľnosti viazne záložné právo, môžete sa spolu s advokátom a vlastníkom nehnuteľnosti obrátiť na záložného veriteľa a dohodnúť podmienky zániku záložného práva).

  • 2) Kúpy stavebných pozemkov 

Samostatnou kapitolou sú kúpy tzv. stavebných pozemkov. Základné údaje o druhu pozemku zistíte už v liste vlastníctva; často sa však ako stavebné pozemky predávajú aj pozemky, ktoré v skutočnosti na výstavbu vôbec nemusia byť vhodné. Ak máte pochybnosti (ide napríklad o pozemok označený v liste vlastníctva ako orná pôda, ale zároveň máte informáciu, že by sa mal nachádzať v intraviláne), zájdite si aj na obecný úrad a informujte sa, k akému účelu je pozemok určený podľa územného plánu obce.

Pri kúpe stavebného pozemku ďalej trvajte na tom, aby bola v zmluve klauzula, v ktorej predávajúci o pozemku vyhlási, že je pripojený na inžinierske siete a že na ňom je možné stavať. Zároveň dojednajte, že ak sa uvedené vyhlásenie predávajúceho ukáže ako nepravdivé, budete mať možnosť od zmluvy odstúpiť.

Pozor aj na spôsob hradenia kúpnej ceny

1) Nikdy neplaťte pri podpise kúpnej zmluvy 

Pri kúpe nehnuteľnosti evidovanej v katastri predávajúcemu nikdy neplaťte už pri podpise kúpnej zmluvy. Uzatvorenie kúpnej zmluvy vám totiž samo o sebe nadobudnutie vlastníctva k nehnuteľnosti vôbec nezaručí. Podstatné je až rozhodnutie katastrálneho úradu o povolení vkladu vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností.

2) Využite notársku úschovu

Optimálnym riešením spôsobu úhrady kúpnej ceny je pre obe zmluvné strany notárska úschova. Táto funguje tak, že kupujúci zloží kúpnu cenu pri podpise zmluvy do úschovy u notára, ktorý predávajúceho následne informuje o tom, že kúpna cena bola skutočne zaplatená.

Následne sa podá návrh na vklad a peniaze budú v prospech predávajúceho z úschovy uvoľnené až vtedy, keď sa kupujúci stane vlastníkom nehnuteľnosti (a ideálne až vtedy, ak na liste vlastníctva zároveň nebudú vyznačené nijaké ťarchy). Úschova je síce najbezpečnejším riešením pre obe strany, na druhej strane však treba priznať, že aj najnákladnejším.

3) Využite vinkuláciu kúpnej ceny na bankovom účte 

Druhou možnosťou je tzv. vinkulácia kúpnej ceny na bankovom účte. Ide o službu ponúkanú bankami, spočívajúcu v „zmrazení“ finančných prostriedkov zodpovedajúcich výške kúpnej ceny na účte kupujúceho, ktorý s nimi následne nemôže disponovať. Na účet predávajúceho sú tieto peňažné prostriedky uvoľnené až po predložení listu vlastníctva, v ktorom ako vlastník nehnuteľnosti figuruje kupujúci. Vinkulácia je lacnejšia než úschova – predávajúci však nesie riziko, že na peňažné prostriedky na vinkulovanom účte môže siahnuť exekútor, ktorý vymáha prípadné dlhy kupujúceho (zatiaľ čo na prostriedky uložené na úschovnom účte u notára exekútor siahnuť nemôže).

4) Využite súkromné úschovy 

Ďalšou možnosťou sú rôzne súkromné úschovy, ktoré v princípe fungujú podobne ako notárska. U týchto úschov však existuje zvýšené nebezpečenstvo, že ich poskytovatelia môžu byť podvodníkmi; ich činnosť totiž zďaleka nie je tak prísne regulovaná a kontrolovaná, ako činnosť notárov.  

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

7. 3. 2024 | Marek Mittaš

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Keď hovoríme o dlhoch, obvykle spomíname ten, ktorý má naša krajina. Pravdou však je, že nie sme jediní, ktorí musia niečo splácať. V skutočnosti je celý svet zadlžený, pričom suma... celý článok

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok