Študentská pôžička – oplatí sa od štátu alebo z banky?

Roland Regely | rubrika: Článok | 9. 9. 2016
Ak sa chce študent dobre mať, musí popri štúdiu aj pracovať. Tak by mohlo znieť motto súčasných vysokoškolských študentov. Lenže práca alebo brigáda popri štúdiu nemusí vždy pokryť všetky vydávky na štúdium. Koho nevedia finančne podporiť rodičia, musí využiť iné možnosti. Aké sú?
Študentská pôžička – oplatí sa od štátu alebo z banky?

Zdroj: Shutterstock

Pôžičky pre študentov sú osobitnou kategóriou úverov. Majú dve podoby: buď prostredníctvom štátom podporovaného úverovania prostredníctvom Fondu na podporu vzdelávania alebo ide o komerčné produkty bankového typu, ktoré poskytujú banky študentom v prípade ručiteľa za úver. Obe kategórie úverov majú svoje plusy a mínusy a nedá sa jednoznačne povedať, ktorý študentský úver je najvýhodnejší a najlepší.

Ako vyzerá úver pre študenta od banky

Banková pôžička je veľmi podobná tým, ktoré finančné inštitúcie poskytujú svojim klientom, ale predsa len je tu jeden výrazný rozdiel. Je výrazne výhodnejšia oproti bežným bankovým úverom, resp. má nižší úrok. Pri študnetskom úvere v banke ale potrebujete mať ručiteľa. Banka by inak nemala ako odkontrolovať, či študent bude schopný splácať svoje záväzky, to platí aj pri povolenom prečerpaní, resp. kontokorentnom úvere. Ručiteľ ručí za splatenie úveru a posudzuje sa ako dlžník, čiže si banka overuje jeho bonitu, finančnú minulosť a vo väčšine prípadov aj výšku príjmu.

Výhodou je aj odklad splátok istiny až do 5 rokov. Pokiaľ banka neponúka produkt pomenovaný ako "študentský", stačí sa poobzerať po ponuke spotrebných úverov.

Študent dostane pôžičku, ak splní niekoľko podmienok. Musí mať viac ako 18 rokov a mať príjem z trvalého pracovného pomeru. Za akceptovateľný príjem sa považuje aj štipendium vyplácané pri doktorandskom štúdiu dennou formou. Ak má študent od 18 do 23 rokov, banka mu požičia od 490 do 10 000 eur. V ostatných prípadoch je maximálna výška úveru 25 000 eur.

Ako vyzerá úver pre študenta od štátu

Úver pre študenta z banky je výhodný, no nie tak ako od štátu. Študenti ho môžu čerpať z Fondu na podporu vzdelávania a jeho cieľom je podpora tak študentov ako aj pedagógov pri prefinancovaní niektorých nákladov súvisiacich so štúdiom alebo prácou či bežnou spotrebou. Najväčšou výhodou je výhodné úročenie, ktoré fond upravuje každý rok tak, aby bol úrok oveľa nižší ako sú komerčné úroky pri bankových úveroch.

Ako získať pôžičku od štátu

Študentská pôžička od štátu je určená predovšetkým študentom I. a II. stupňa vysokoškolského štúdia dennou alebo externou formou na vysokej škole so sídlom na Slovensku. Ak ale ste na zahraničnej škole, ktorá je rozsahom a úrovňou na obdobnej úrovni ako tá slovenská, môžete sa o pôžičku uchádzať aj v tomto prípade. Žiadateľom o úver môže byť aj študent III. stupňa.

Minimálna výška pôžička od štátu pre študenta je 500 eur a maximálna zase závisí od toho, na ktorom stupni vysokoškolského štúdia sa študent aktuálne nachádza. V I. a II. stupni štúdia si možno vziať pôžičku do výšky 2 500 eur, pri III. stupni štúdia až do výšky 6 000 eur. Na získanie úveru je potrebné byť v čase žiadosti o úver zapísaný v akademickom roku. Ďalšou podmienkou je trvalý pobyt na Slovensku, alebo byť občan Európskej únie s povolením na pobyt. Pôžičku nezískate, ak už máte šesť pôžičiek a jednu pôžičku môžete získať len raz v jednom akademickom roku.

Účel úveru nie je potrebné preukazovať, možno ho použiť na čokoľvek, splatnosť je od 5 do 10 rokov. Na žiadosť dlžníka môže rada fondu v niektorých prípadoch rozhodnúť aj o predĺžení splatnosti pôžičky, v niektorých prípadoch až na 20 rokov. Na získanie úveru je potrebný ručiteľ s trvalým príjmom. V praxi je úrok porovnateľný s úročením napríklad hypotekárnych úverov v bankách, čo je veľmi výhodné. Úver možno predčasne splatiť vždy 1-krát za rok v júli bez poplatku.

Postup pri žiadosti o úver od štátu

Žiadosť o pôžičku je potrebné podať do konca októbra aktuálneho školského roka. Riadne vyplnené tlačivo treba odovzdať osobne, poštou alebo kuriérskou službou do rúk podateľne Fondu na podporu vzdelávania. Dôležité je nezabudnúť na potvrdenie zo školy o návšteve školy a zapísaní do ďalšieho ročníka. Fond zašle rozhodnutie o schválení/neschválení do 60 dní od podania žiadosti. Následne zašle aj zmluvy na podpis, ktoré je potrebné do 30 dní overiť notárom a odovzdať späť.

Dopyt presahuje ponuku

O študentský pôžičky je veľký záujem. Vzhľadom na objem financií ju však dostane len 50 percent žiadateľov. Fond dostal od štátu na rok 2016/2017 na pôžičky menej, pre budúci akademický rok 2,7 milióna, ktoré prerozdelí podľa skúsenosti iba medzi viac ako 1000 študentov. V tomto roku je výška úroku 0,89 percenta.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

7. 3. 2024 | Marek Mittaš

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Keď hovoríme o dlhoch, obvykle spomíname ten, ktorý má naša krajina. Pravdou však je, že nie sme jediní, ktorí musia niečo splácať. V skutočnosti je celý svet zadlžený, pričom suma... celý článok

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok