Európska komisia prirovnávaná k vláde EU: je to tak?!

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 4. 11. 2010
Európska únia. Tento pojem sa v posledných rokoch čoraz častejšie skloňuje pri každej príležitosti. Aká je jej skutočná úloha.
Európska komisia prirovnávaná k vláde EU: je to tak?!

Zdroj: Shutterstock

Inštitucionálny systém Európskej únieje tvorený inštitúciami, z ktorých mnoho sa nachádza v Bruseli. Bruselje mesto, v ktorom sa rozhoduje o budúcnosti nás všetkých a právev Bruseli sa nachádza aj Európska komisia. 

Európska komisia je príkladom stáleho supranacionálneho orgánu

Európska komisia (EK) je dôležitým výkonným orgánom Európskej únie (EÚ). Je obdarená významnými politickými, technickými i administratívnymi právomocami. EK je príkladom supranacionálneho, teda nadnárodného orgánu. Jej charakteristickým znakom je nezávislosť -  jej členovia sú nezávislí od členského štátu. Európska komisia je stály orgán. Schádza sa na pravidelných zasadaniach jedenkrát do týždňa. Európska komisia má svoj vlastný Rokovací poriadok. Jej základnými rokovacími jazykmi sú angličtina, francúzština a nemčina.

EK pripravuje legislatívne návrhy

EK má na starosti prípravu legislatívnych návrhov pre Radu ministrov a Európsky parlament a prípravu spoločných politík, prípravu rozpočtu a jeho spravovania. Zároveň má kontrolnú a správnu úlohu. Komisia zabezpečuje, aby všetky členské štáty únie dodržiavali európske zmluvy a právne predpisy. V prípade nerešpektovania európskej legislatívy môže členské štáty varovať alebo potrestať. Medzi hlavné činnosti Európskej komisie teda patrí:

  • navrhovanie zákonných noriem,
  • riadenie a implementácia politiky a ropzočtu únie,
  • presadzovanie dodržiavania zákonov,
  • zastupovanie Európskej únie na a medzinárodnej scéne, napríklad na rokovaniach o dohodách medzi EÚ a inými štátmi.

EK je 27-člennou vládou

Komisia je tvorená jedným príslušníkom za každý členský štát - komisármi, ktorých navrhuje Rada EÚ po dohode s členskými štátmi. Každý eurokomisár má na starosti svoj rezort, preto je EK často prirovnávaná k vláde. Komisári sú vyberaní podľa všeobecnej kvalifikácie a musia byť zárukou úplnej nezávislosti. Nereprezentujú členský štát, ktorého sú štátnymi príslušníkmi, ale obhajujú záujmy Európskeho spoločenstva ako celku.

Komisári majú striktný zákaz prijímať inštrukcie od členských štátov

Komisári majú striktný zákaz prijímať inštrukcie od členských štátov. Konajú v prospech záujmov Európskeho spoločenstva, resp. Európskej únie a členské štáty sú uzrozumené o tom, že nesmú členov Komisie pri výkone ich funkcií ovplyvňovať. Sú finančne zabezpečení z rozpočtu EÚ, to znamená, že nepoberajú platy z členských štátov, ale z prostriedkov únie. Pri výkone svojej funkcie nesmie komisár vykonávať žiadnu platenú ani neplatenú činnosť. Ich funkčné obdobie je vymedzené na dobu 5 rokov a po uplynutí tohto obdobia je možné opätovné vymenovanie do funkcie.

Kto zastupuje Slovensko v EK?

Novým slovenským komisárom sa stal od 1. októbra 2009 bývalý veľvyslanec Slovenskej republiky pri Európskej únii Maroš Šefčovič. Na poste komisára pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež nahradil Jána Figeľa, ktorý koncom septembra 2009 na svoj post rezignoval po tom, ako bol zvolený za predsedu Kresťanskodemokratického hnutia. Šefčovič má v súčasnosti na starosti medziinštitucionálne vzťahy a administratívne záležitosti.

Každodennú prácu EK zabezpečujú administratívni pracovníci

Každodennú prácu Európskej komisie zabezpečujú administratívni pracovníci, odborníci, prekladatelia, tlmočníci a pracovníci sekretariátov, ktorých je dohromady asi 25 000. 

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

30. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

Aktuálne údaje z vládneho materiálu ukazujú, že Slovensko na pomoci Ukrajine nielenže nestráca, ale v konečnom dôsledku profituje. Preplácanie výdavkov z európskych zdrojov a rastúce... celý článok

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

28. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky pripravuje zásadnú zmenu, ktorá ovplyvní všetkých účastníkov trestných konaní. Od 1. mája 2025 sa paušálne sumy trov trestného konania... celý článok

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

27. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

Transkčná daň sa rušiť nebude, ale môže sa vylepšiť. Slováci budú musieť strpieť 'dalšiu konsolidáciu. Premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický na tlačovej besede... celý článok

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

25. 4. 2025 | Gabriel Pleska

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

Zo zhruba stovky bankoviek, ktoré boli vlani novo vydané, vybrali členovia Medzinárodnej spoločnosti pre bankovky dvadsaťjeden najlepších. Pozrite si, ktoré z nich sa stali Svetovou... celý článok

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

25. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

Slovensko sa ocitá v nezávideniahodnej situácii, keď sa nachádza medzi krajinami s najvyššími deficitmi a rýchlo rastúcim verejným dlhom. Analytici z Dát bez pátosu označujú túto situáciu... celý článok