Krach SVB banky: Čo sa stalo na pozadí a čo možno očakávať?

Daniel Výcha | rubrika: Článok | 22. 3. 2023
V piatok 10. 03. 2023 obletela svet šokujúca správa o krachu Silicon Valley Bank (SVB). Ide o prvý krach veľkej americkej banky od roku 2008. Čo spôsobilo, že obľúbená banka väčšiny startupov takto skončila? Môžeme očakávať ďalšiu finančnú krízu podobnej tej z roku 2008? V tomto článku sa dozviete všetky potrebné informácie.
Krach SVB banky: Čo sa stalo na pozadí a čo možno očakávať?

Zdroj: Shutterstock

Silicon Valley Bank

SVB bola 16. najväčšia americká banka a špecializovala sa na vysokorizikové investície do technologických startupov. Aj napriek svojej popularite medzi mladými technologickými firmami došlo k dramatickému poklesu akcií banky. Zo štvrtka na piatok došlo k poklesu o 60 % a v piatok ráno pred otvorením burzy to bolo dokonca až 66 %. Kalifornské regulačné úrady preto SVB uzavreli.

Banka sa dostala pod správu Federálnej spoločnosti pre poistenie vkladov (FDIC). FDIC uviedla, že celkové aktíva banky sú viac ako 200 miliárd dolárov. Vklady dosahujú výšku 175 miliárd dolárov.

Prečo skrachovala?

Pád akcií spôsobilo štvrtkové oznámenie SVB, v ktorom vyhlásili, že chcú navýšiť svoj kapitál o 2 miliardy dolárov. Podložili to tvrdením, že klientom dochádza hotovosť. Bol to však iba posledný klinec do rakvy. Problémy banky v prvom rade spôsobil jej rizikový obchodný model. Aj keď poskytovala svojim klientom vklady, pôžičky, biznis a finančné poradenstvo, jej aktíva boli slabo diverzifikované.

Pred pandémiou SVB strojnásobila množstvo svojich klientov. Takmer polovica firiem s rizikovým kapitálom v nej mala otvorený účet. Banka tak mala k dispozícií veľké množstvo peňazí, ktoré sa snažila investovať. Bohužiaľ, neurobila to efektívne a veľkú časť kapitálu investovala do štátnych dlhopisov. 

V čase tzv. „lacných peňazí“ to dávalo zmysel. Dlhopisy totiž predstavujú konzervatívny a relatívne bezpečný spôsob investovania. Z dlhopisov sa vypláca fixný úrok, ktorý sa počas doby vyplácania nijako nemení. To však predstavuje značné inflačné riziko, keď miera inflácie prekoná úrokovú sadzbu dlhopisov.

Od roku 2022 zažívame rast inflácie, na ktorý reagovala každá centrálna banka danej krajiny. V USA je to Federálny rezervný systém (FED), ktorý zvýšil úrokové sadzby na brzdenie dopadov vysokých inflačných tlakov. To viedlo k tomu, že štátne dlhopisy stratili na hodnote a banka ich predala hlboko pod cenu, čím utrpela straty vo výške 16 miliárd dolárov. Aby tieto straty pokryla, banka navrhla zvýšenie kapitálu. 

Tento krok však otvoril Pandorinu skrinku a viedol k masívnemu odlivu kapitálu zo strany vkladateľov. Po tom, ako vo štvrtok akcie materskej firmy SVB Financial Group stratili 20 % svojej hodnoty, nasledoval ďalší odliv, pri ktorom veritelia stiahli takmer štvrtinu vkladov.

Čo na to hovoria odborníci?

Podľa Paula Krugmana (laureáta Nobelovej ceny za ekonómiu) mal biznis model SVB dva problémy: 

  • SVB priťahovala vklady častokrát vyššie ako 250 000 dolárov, ktoré poisťuje FDIC (na Slovensku je to Fond na ochranu vkladov)
  • SVB neponúkala kreditné karty (mnoho bánk zarába aj na úrokoch z kreditných kariet)

Podľa šéfa technologickej firmy Tachyum (startupu, ktorý stojí za procesorom Prodigy) Radoslava Daniláka mohla za krach zodpovedať malá a slabo diverzifikovaná klientela SVB. 

Zákaznícka klientela bola naozaj malá. Tvorilo ju len 40 000 klientov, z ktorých prevažnú väčšinu tvorili majitelia a manažéri technologických firiem. Tí sa často poznali aj osobne, čo mohlo uľahčiť vznik masovej paniky.

Ako na to reagovala americká vláda?

O vážnosti krachu SVB svedčia 2 veci:

  • Nedeľňajší krach americkej banky Signature (12. 03. 2023)
  • Bidenov prejav

V Bidenovom prejave zaznelo jasné posolstvo, v ktorom chcel upokojiť situáciu na americkom finančnom trhu a zabrániť masívnemu výberu vkladov z ostatných bánk, čo by mohlo odštartovať novú hospodársku krízu. 

Cez víkend FDIC, FED a ministerstvo financií podnikli kroky, ktoré by mali zabrániť „domino efektu“, aký postihol SVB. Štát tak previedol všetky jej aktíva do vytvorenej banky, ktorú spravuje FDIC, a veritelia budú mať prístup k svojim vkladom. 

FED zmenil podmienky, za ktorých si banky pri problémoch s likviditou môžu od neho požičať. Stále platí, že pôžičky musia byť kryté hypotekárnymi alebo štátnymi cennými papiermi, ale zmení sa spôsob ich oceňovania. Do úvahy sa bude brať ich nominálna hodnota, namiesto doterajšej trhovej hodnoty. Ak by táto zmena platila skôr, tak by ku krachu SVB nemuselo vôbec dôjsť.

Vznikne nová finančná kríza podobná v roku 2008?

Mnoho odborníkov sa domnieva, že nám nehrozí podobný scenár, ako sme zažili v roku 2008. Ide najmä o to, že vtedajšiu finančnú krízu odštartoval krach banky Lehman Brothers, ktorá bola veľkým globálnym hráčom na finančnom trhu. Naopak, SVB mala úzko špecifikovanú klientelu z oblasti startupov.

Európske akciové trhy na to zareagovali miernym poklesom. Napríklad európska burza STOXX 600 klesla o 2 percentové body. Paradoxne, americký index S&P 500 rástol. Tak či tak, odhaduje sa, že jediný segment, ktorý je v ohrození, je práve svet startupov.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

11. 4. 2024 | Redakcia

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

Ceny nehnuteľností sa znižujú. Z maxím, na ktoré sa vyšplhali koncom roka 2022, klesali počas celého minulého roka. Aj keď sú ceny za byty čoraz nižšie, prasknutie realitnej bubliny... celý článok

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

2. 4. 2024 | Marek Mittaš

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

Na rozdiel od roku 2022, keď sa ceny pohonných hmôt výrazne menili, si v posledných mesiacoch udržali konštantnú hodnotu. Najnovšie informácie zo sveta a z finančných trhov však naznačujú,... celý článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

31. 3. 2024 | PR článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

Druhé kolo prezidentských volieb sa nezadržateľne blíži a už čoskoro sa dozvieme meno nástupcu Zuzany Čaputovej v prezidentskom úrade. O tom, ako sú rozdané karty, nás tradične informujú... celý článok

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok