Krach SVB banky: Čo sa stalo na pozadí a čo možno očakávať?

Daniel Výcha | rubrika: Článok | 22. 3. 2023
V piatok 10. 03. 2023 obletela svet šokujúca správa o krachu Silicon Valley Bank (SVB). Ide o prvý krach veľkej americkej banky od roku 2008. Čo spôsobilo, že obľúbená banka väčšiny startupov takto skončila? Môžeme očakávať ďalšiu finančnú krízu podobnej tej z roku 2008? V tomto článku sa dozviete všetky potrebné informácie.
Krach SVB banky: Čo sa stalo na pozadí a čo možno očakávať?

Zdroj: Shutterstock

Silicon Valley Bank

SVB bola 16. najväčšia americká banka a špecializovala sa na vysokorizikové investície do technologických startupov. Aj napriek svojej popularite medzi mladými technologickými firmami došlo k dramatickému poklesu akcií banky. Zo štvrtka na piatok došlo k poklesu o 60 % a v piatok ráno pred otvorením burzy to bolo dokonca až 66 %. Kalifornské regulačné úrady preto SVB uzavreli.

Banka sa dostala pod správu Federálnej spoločnosti pre poistenie vkladov (FDIC). FDIC uviedla, že celkové aktíva banky sú viac ako 200 miliárd dolárov. Vklady dosahujú výšku 175 miliárd dolárov.

Prečo skrachovala?

Pád akcií spôsobilo štvrtkové oznámenie SVB, v ktorom vyhlásili, že chcú navýšiť svoj kapitál o 2 miliardy dolárov. Podložili to tvrdením, že klientom dochádza hotovosť. Bol to však iba posledný klinec do rakvy. Problémy banky v prvom rade spôsobil jej rizikový obchodný model. Aj keď poskytovala svojim klientom vklady, pôžičky, biznis a finančné poradenstvo, jej aktíva boli slabo diverzifikované.

Pred pandémiou SVB strojnásobila množstvo svojich klientov. Takmer polovica firiem s rizikovým kapitálom v nej mala otvorený účet. Banka tak mala k dispozícií veľké množstvo peňazí, ktoré sa snažila investovať. Bohužiaľ, neurobila to efektívne a veľkú časť kapitálu investovala do štátnych dlhopisov. 

V čase tzv. „lacných peňazí“ to dávalo zmysel. Dlhopisy totiž predstavujú konzervatívny a relatívne bezpečný spôsob investovania. Z dlhopisov sa vypláca fixný úrok, ktorý sa počas doby vyplácania nijako nemení. To však predstavuje značné inflačné riziko, keď miera inflácie prekoná úrokovú sadzbu dlhopisov.

Od roku 2022 zažívame rast inflácie, na ktorý reagovala každá centrálna banka danej krajiny. V USA je to Federálny rezervný systém (FED), ktorý zvýšil úrokové sadzby na brzdenie dopadov vysokých inflačných tlakov. To viedlo k tomu, že štátne dlhopisy stratili na hodnote a banka ich predala hlboko pod cenu, čím utrpela straty vo výške 16 miliárd dolárov. Aby tieto straty pokryla, banka navrhla zvýšenie kapitálu. 

Tento krok však otvoril Pandorinu skrinku a viedol k masívnemu odlivu kapitálu zo strany vkladateľov. Po tom, ako vo štvrtok akcie materskej firmy SVB Financial Group stratili 20 % svojej hodnoty, nasledoval ďalší odliv, pri ktorom veritelia stiahli takmer štvrtinu vkladov.

Čo na to hovoria odborníci?

Podľa Paula Krugmana (laureáta Nobelovej ceny za ekonómiu) mal biznis model SVB dva problémy: 

  • SVB priťahovala vklady častokrát vyššie ako 250 000 dolárov, ktoré poisťuje FDIC (na Slovensku je to Fond na ochranu vkladov)
  • SVB neponúkala kreditné karty (mnoho bánk zarába aj na úrokoch z kreditných kariet)

Podľa šéfa technologickej firmy Tachyum (startupu, ktorý stojí za procesorom Prodigy) Radoslava Daniláka mohla za krach zodpovedať malá a slabo diverzifikovaná klientela SVB. 

Zákaznícka klientela bola naozaj malá. Tvorilo ju len 40 000 klientov, z ktorých prevažnú väčšinu tvorili majitelia a manažéri technologických firiem. Tí sa často poznali aj osobne, čo mohlo uľahčiť vznik masovej paniky.

Ako na to reagovala americká vláda?

O vážnosti krachu SVB svedčia 2 veci:

  • Nedeľňajší krach americkej banky Signature (12. 03. 2023)
  • Bidenov prejav

V Bidenovom prejave zaznelo jasné posolstvo, v ktorom chcel upokojiť situáciu na americkom finančnom trhu a zabrániť masívnemu výberu vkladov z ostatných bánk, čo by mohlo odštartovať novú hospodársku krízu. 

Cez víkend FDIC, FED a ministerstvo financií podnikli kroky, ktoré by mali zabrániť „domino efektu“, aký postihol SVB. Štát tak previedol všetky jej aktíva do vytvorenej banky, ktorú spravuje FDIC, a veritelia budú mať prístup k svojim vkladom. 

FED zmenil podmienky, za ktorých si banky pri problémoch s likviditou môžu od neho požičať. Stále platí, že pôžičky musia byť kryté hypotekárnymi alebo štátnymi cennými papiermi, ale zmení sa spôsob ich oceňovania. Do úvahy sa bude brať ich nominálna hodnota, namiesto doterajšej trhovej hodnoty. Ak by táto zmena platila skôr, tak by ku krachu SVB nemuselo vôbec dôjsť.

Vznikne nová finančná kríza podobná v roku 2008?

Mnoho odborníkov sa domnieva, že nám nehrozí podobný scenár, ako sme zažili v roku 2008. Ide najmä o to, že vtedajšiu finančnú krízu odštartoval krach banky Lehman Brothers, ktorá bola veľkým globálnym hráčom na finančnom trhu. Naopak, SVB mala úzko špecifikovanú klientelu z oblasti startupov.

Európske akciové trhy na to zareagovali miernym poklesom. Napríklad európska burza STOXX 600 klesla o 2 percentové body. Paradoxne, americký index S&P 500 rástol. Tak či tak, odhaduje sa, že jediný segment, ktorý je v ohrození, je práve svet startupov.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Krachy najznámejších firiem na Slovensku: Čo sa s nimi stalo?

22. 5. 2023 | Daniel Výcha

Krachy najznámejších firiem na Slovensku: Čo sa s nimi stalo?

Posledné roky boli plné zmien, a to najmä na trhu. Kým niektorým druhom biznisu zmeny prospeli, mnohé zasiahli negatívne. Tak, ako mnohé firmy na trh vstupovali, zažili sme aj odchody... celý článok

Zadlžená Európa: Ako sme na tom s požičanými peniazmi?

10. 5. 2023 | Marek Mittaš

Zadlžená Európa: Ako sme na tom s požičanými peniazmi?

Na konci apríla dočasne poverený minister financií, Eduard Heger, predstavil hospodárenie štátu za rok 2022. Na tlačovej besede sa pochválil výnimočne dobrými hospodárskymi výsledkami.... celý článok

Nemecko vyplo posledné jadrové elektrárne: Prečo to robí a aký to bude mať dopad na Slovákov?

4. 5. 2023 | Marek Mittaš

Nemecko vyplo posledné jadrové elektrárne: Prečo to robí a aký to bude mať dopad na Slovákov?

Od 16. apríla 2023 Nemecko už nevyrába elektrinu z jadrových elektrární. Ukončenie využívania jadrovej energie bolo oznámené už v roku 2011. Aké dôvody stoja za týmto rozhodnutím a... celý článok

Vláda schválila ceny energií v roku 2024: Aké budú pre domácnosti?

19. 4. 2023 | Daniel Výcha

Vláda schválila ceny energií v roku 2024: Aké budú pre domácnosti?

Pandémia ochorenia COVID-19 zmenila náš život v mnohých smeroch. Jedným z nich sú rapídne stúpajúce ceny energií, ktoré odštartovala. Od roku 2021 sa ceny elektriny zvyšujú na všetkých... celý článok

EÚ odpískala koniec spaľovacích motorov: Čo to bude znamenať pre Slovákov?

5. 4. 2023 | Marek Mittaš

EÚ odpískala koniec spaľovacích motorov: Čo to bude znamenať pre Slovákov?

Európska zelená dohoda má docieliť to, aby celá EÚ bola do roku 2050 uhlíkovo neutrálna. Kvôli dosiahnutiu tohto cieľa sa členské štáty EÚ rozhodli zakázať predaj spaľovacích motorov.... celý článok