Sumár zmien v roku 2023. Kde dostanete viac a kde viac zaplatíte?

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 9. 11. 2022
Príchod nového roka neznamená iba silvestrovské oslavy a novoročné predsavzatia. Pre oblasť finančníctva sú s ďalším kalendárnym rokom spojené mnohé zmeny, ktoré ovplyvňujú takmer všetkých pracujúcich ľudí. V tomto článku nájdete prehľad najdôležitejších hodnôt, ktoré sa budú upravovať či prepočítavať od 1. januára, ale aj neskôr v priebehu roka 2023.
Sumár zmien v roku 2023. Kde dostanete viac a kde viac zaplatíte?

Zdroj: Shutterstock

Minimálna mzda a odvody zamestnanca

Rok 2022 je špeciálny v tom, že prvýkrát v histórii sa zástupcovia zamestnancov a zamestnávateľov zhodli na výške hrubej minimálnej mzdy pre nasledujúci rok. Od nej sa následne odvíjajú ďalšie hodnoty, ako preddavok na daň, odvody a čistá minimálna mzda.

Hrubá minimálna mzda

Hrubá minimálna mzda je pomerne široký pojem – závisí od náročnosti daného povolania, ale aj iných podmienok v zmluve. Od 1. 1. 2023 musí zamestnanec s prácou 1. stupňa náročnosti dostať mesačne hrubú mzdu vo výške aspoň 700 €. V prípade hodinovej mzdy bude minimum nastavené na 4,023 € pre 1. stupeň náročnosti pri 40-hodinovom pracovnom týždni.

Odvody zamestnanca

Výpočet sumy, ktorú zamestnanec každý mesiac odvádza do zdravotnej a Sociálnej poisťovne, sa v princípe nemení. Percentá z hrubej mzdy určujúce výšku poistného na konkrétne poistenia zostávajú rovnaké. Avšak kvôli zmene samotnej hrubej mzdy bude výsledná suma odvodov rovná 93,80 € (resp. 79,80 € pre zamestnancov so zdravotným postihnutím).

Preddavok na daň

Zamestnávateľ musí z mesačnej mzdy zamestnanca zraziť preddavok na daň. Ten sa za bežných okolností vypočíta ako 19 % zo základu dane zníženého o nezdaniteľnú časť. Nezdaniteľná časť základu dane bude od 1. januára 410,24 € mesačne. Pre väčšinu zamestnancov s minimálnou mzdou bude preddavok na daň vo výške 37,23 €.

Čistá minimálna mzda

Keď poznáme hrubú mzdu, odvody a preddavok na daň, vieme vypočítať čistú mzdu. Zamestnanec s minimálnou mesačnou mzdou 700 € z nej v roku 2023 reálne dostane 568,97 €.

Cena práce zamestnanca

Kým zamestnanca zaujíma najmä jeho čistá mzda, zamestnávateľa bude zaujímať minimálna cena práce. Keďže aj táto hodnota je priamo odvodená od hrubej minimálnej mzdy, aj ju od januára 2023 čakajú zmeny.

Cena práce pri minimálnej mzde sa vypočíta ako súčet:

 • samotnej mzdy, teda 700 €,
 • zdravotného poistenia vo výške 10 % zo mzdy, teda 70 €,
 • sociálneho poistenia vo výške 25,2 % zo mzdy, teda 176,40 €.

Po sčítaní jednotlivých hodnôt dostanete výslednú sumu 946,40 €. Toľko budú zamestnávatelia v roku 2023 potrebovať na zaplatenie mzdy a odvodov na každého zamestnanca s minimálnou mzdou.

Odvody SZČO

Výška odvodov SZČO je priamo naviazaná na jej vymeriavací základ, ktorý je však ohraničený zhora aj zdola. Pre rok 2023 bude:

 • minimálny vymeriavací základ rovný 605,50 €,
 • maximálny vymeriavací základ rovný 8 477 €.

Minimálna suma, ktorú SZČO v roku 2023 zaplatí na odvodoch, narastie v porovnaní s aktuálnym rokom o 18,40 € mesačne. Výška minimálnych odvodov bude nastavená na 285,49 €, čo je súčet najnižších možných odvodov do Sociálnej poisťovne a preddavkov na zdravotné poistenie. Horný limit odvodov sa nedá určiť, keďže zdravotné odvody sú ohraničené iba zdola. Avšak na odvodoch do Sociálnej poisťovne zaplatíte maximálne 2 810,12 € mesačne.

V tomto bode sa vynára aj otázka, odkedy musíte ako SZČO začať platiť odvody. Odpoveď je opäť naviazaná na minimálny mesačný vymeriavací základ, presnejšie jeho 12-násobok. Pokiaľ budú príjmy z vášho podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti v roku 2022 vyššie ako 7 266 € (12 x 605,50 €), vzniká vám povinnosť na platenie odvodov do Sociálnej poisťovne od 1. 7. 2023. Pozor ale na to, že v prípade odvodov na zdravotné poistenie vám povinnosť vzniká od prvého dňa vykonávania vašej činnosti ako SZČO.

Daňový bonus na dieťa

Systém daňového zvýhodnenia pre rodičov prešiel výraznými zmenami. Po novom sa bude výška bonusu počítať z čiastkového základu dane s tým, že výsledná suma má horné ohraničenie podľa veku dieťaťa. Na každé dieťa si budete môcť uplatniť daňové zvýhodnenie v sume maximálne:

 • 100 € pri deťoch do 15 rokov,
 • 50 € pri deťoch nad 15 rokov.

Percento z čiastkového základu dane rodiča, ktoré určí výšku bonusu na dieťa, bude určené počtom detí:

 • 1 dieťa – 20 %,
 • 2 deti – 27 %,
 • 3 deti – 34 %,
 • 4 deti – 41 %,
 • 5 detí – 48 %,
 • 6 a viac detí – 55 %.

Prídavky na dieťa

Od 1. júla 2022 sa prídavok na dieťa zvýšil zo sumy 25,88 eur na 30 eur a od januára 2023 čaká rodičov ďalšie zvyšovanie. Prídavok na dieťa sa bude vyplácať v roku 2023 vo výške 60 € mesačne, a to od narodenia dieťaťa, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku nezaopatreného dieťaťa. Zavedie sa aj jednorazové zvýšenie prídavku na dieťa v sume 110 eur pre deti, ktoré prvýkrát nastúpili do prvého ročníka základnej školy.

Životné minimum

Ďalšou dôležitou veličinou vo svete finančníctva je životné minimum. Jeho hodnota sa prepočítava vždy v polovici roka. Aktuálne sa riadime životným minimom platným pre 1. 7. 2022 – 30. 6. 2023. Konkrétne ide o 234,42 € v prípade jednej plnoletej fyzickej osoby. Na životné minimum sa však viažu viaceré iné veličiny. Tu je niekoľko príkladov, ktoré sa od 1. 1. 2023 menia nasledovne:

 • nezdaniteľná časť základu dane – 410,24 € mesačne,
 • výška príjmov, od ktorej musíte podať daňové priznanie – 2 461,41 €,
 • rodičovský príspevok – 301,00 € (412,60 €, ak rodič poberal materské),
 • minimálna výška predčasného starobného dôchodku – 375,10 €.

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+6
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Kto dostane v septembri stovku od štátu a kedy mu príde na účet?

20. 9. 2023 | Daniel Výcha

Kto dostane v septembri stovku od štátu a kedy mu príde na účet?

Inflácia síce spomaľuje a vrchol má už za sebou, no jej vplyv v našej ekonomike stále pretrváva. Preto vláda pokračuje v opatreniach, ktoré majú pomôcť najviac zraniteľným skupinám... celý článok

Voľby 2023: Koľko peňazí získajú politické strany za dobrý volebný výsledok?

8. 9. 2023 | Barbora Magočová

Voľby 2023: Koľko peňazí získajú politické strany za dobrý volebný výsledok?

Voľby do NR SR sa blížia a politickým stranám ide o veľa. Nesúperia len o spravovanie krajiny, ale aj o štedré príspevky zo štátneho rozpočtu. O koľko si môžu po voľbách polepšiť z... celý článok

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 na Slovensku a v Čechách

7. 9. 2023 | Redakcia

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 na Slovensku a v Čechách

Zabudnite na nostalgiu za voľným letom. Máme pre vás plán oddychu už aj na rok budúci. Štátne sviatky a dni pracovného pokoja predstavujú pre väčšinu ľudí čas na oddych doma alebo na... celý článok

Najväčšie finančné podvody, ktoré pripravili Slovákov o milióny: Prišli ste o peniaze aj vy?

31. 8. 2023 | Daniel Výcha

Najväčšie finančné podvody, ktoré pripravili Slovákov o milióny: Prišli ste o peniaze aj vy?

Investície s výnosom na úrovni niekoľkých desiatok percent. Sporenie, vďaka ktorému si o 25 rokov môžete kúpiť dom. Aj tieto klamstvá zazneli pri najväčších slovenských finančných podvodoch.... celý článok

Ohrozuje umelá inteligencia aj vaše zamestnanie? Každý tretí Slovák je v ohrození

22. 8. 2023 | Daniel Výcha

Ohrozuje umelá inteligencia aj vaše zamestnanie? Každý tretí Slovák je v ohrození

Prežívame revolúciu, ktorú poháňa umelá inteligencia. Dnes už nie je toto tvrdenie prehnané. Umelej inteligencii sa počas posledných mesiacov podarilo preniknúť do viacerých oblastí... celý článok