Prídavky na deti v striedavej starostlivosti: dohoda alebo bitka o 25 eur

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 20. 10. 2020
Striedavá starostlivosť o deti po rozvode je už bežná realita.Rodičia sa podieľajú na výdavkoch i na výchove spoločne. Prídavky však môže poberať iba jeden. Kto má nárok?
Prídavky na deti v striedavej starostlivosti: dohoda alebo bitka o 25 eur

Zdroj: Shutterstock

Ako so všetkým aj tu platí, že ideálna je dohoda.  Prídavok na dieťa (prípadne aj príplatok k prídavku) bude poberať ten, koho uvedú v dohode na súde.

Prídavok na dieťa sa po rozhodnutí súdu o striedavej starostlivosti automaticky vypláca tomu rodičovi, ktorému sa vyplácal aj pred zverením dieťaťa do striedavej starostlivosti.  Ak sa rodičia rozhodnú pre zmenu oprávnenej osoby, musia to písomne uviesť v dohode.

Je možné striedavé poberanie príspevku

Keď je možná striedavá starostlivosť, je možné aj striedavé poberanie prídavku. Má to však podmienky. Rodičia sa v poberaní prídavku, prípadne príplatku k prídavku môžu striedať, avšak vždy najskôr až po 6 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacoch. 

Nie je stanovené, že sa musí jednať o obdobie od januára do júna a od júla do decembra. Rozdelenie môže byť pokojne aj od marca do septembra a podobne. Taktiež sa môžu rodičia dohodnúť na dlhšom intervale, napr. k zmene dôjde každých 12 mesiacov.

Toto striedanie však taktiež musí byť písomne uvedené v dohode.

 

Mesačný prídavok na dieťa 25 eur

Zvyšovanie prídavku na dieťa prebieha každoročne v závislosti od zvýšenia životného minima. No rastie veľmi pomaly. Hranicu 25 eur mesačne prekročí až v roku 2021. V súčasnosti je výška rodičovského príspevku 24,95 eura. Od prvého januára sa rodičia dočkajú sumy 25,50 eura.

Výška prídavku na dieťa nezávisí na výške príjmu rodičov. Jedinou podmienkou je starostlivosť o nezaopatrené dieťa.

Ako dlho sa vypláca prídavok na dieťa

Prídavok na dieťa sa vypláca až do skončenia povinnej školskej dochádzky a potom až do veku 26 rokov, ak dieťa študuje na strednej alebo vysokej škole. Musí sa však jednať o štúdium v tzv. prezenčnej forme.  Distančné či diaľkové štúdiá poberanie prídavku na dieťa neumožňujú.

O prídavok na dieťa rodič žiada na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny podaním vyplnenej žiadosti. Žiadosť môžete vyplniť priamo na úrade, alebo si ju môžete stiahnuť z našich stránok (Formuláre na stiahnutie: Žiadosť o prídavky na deti) a na úrad priniesť vyplnenú. Pokiaľ vlastníte občiansky preukaz s čipom môžete požiadať aj elektronicky.

Pri daňovom bonuse má matka prednosť

Aj tu platí, že je lepšie keď sa rodičia vzájomne dohodnú. V prípade, že by sa však rodičia nedohodli na tom, ktorý z nich si uplatní daňový bonus, postupuje sa v poradí: matka, otec, iná opravná osoba.

Takto je to pri striedavej starostlivosti. Ak je dieťa zverené do výhradnej starostlivosti len jednému rodičovi, potom si daňový bonus môže uplatniť len ten rodič.

Príplatok k prídavku bez daňového bonusu

Príplatok k prídavku môžu získať rodičia či iné oprávnené osoby, ktoré sa starajú o nezaopatrené dieťa ak sú zároveň poberateľmi dôchodku, nevykonávajú zárobkovú činnosť a nemôžu si uplatniť daňový bonus.

Mesačná výška je 11,70 eura, od januára 2021 sa zvýši na 11,96 eura. 

Keď si uvedomíte, aké sú náklady na dieťa a suma, ktorú môže dosťať dôchodca bez ďalších zárobkov je 25,50 + 11,96 eur, asi sa neubránite údivu nad zmyslom takejto dávky.

Rodičia, ktorí si môžu uplatniť daňový bonus, môžu mesačne získať 22,72 eur (prípadne 45,44 eur na dieťa do 6 rokov veku) na daniach späť a k tomu im ešte patrí aj prídavok na deti.  

Anketa

Súhlasíte s tým, ako sa zvyšuje rodičovský príspevok?

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Komu sa oplatí ísť do predčasného dôchodku v roku 2024?

22. 2. 2024 | Daniel Výcha

Komu sa oplatí ísť do predčasného dôchodku v roku 2024?

Predčasný dôchodok láka mnohých. Má však určité obmedzenia, kvôli ktorým nemusí byť výhodný pre úplne každého. Pre ktoré skupiny ľudí sa oplatí v tomto roku ísť do predčasného dôchodku... celý článok

Zmeny v druhom pilieri: Koho sa týkajú a prečo si od roku 2024 nasporíme menej?

23. 1. 2024 | Marek Mittaš

Zmeny v druhom pilieri: Koho sa týkajú a prečo si od roku 2024 nasporíme menej?

Druhý pilier prejde v roku 2024 jednou výraznou zmenou, ktorá spôsobí, že si v ňom nasporíme menej. Od januára dôjde k trvalému zníženiu príspevkovej sadzby z 5,5 % na 4 %. Podľa vlády... celý článok

Čo sa mení v roku 2024 pre dôchodcov: Kto si prilepší a kto nie?

11. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa mení v roku 2024 pre dôchodcov: Kto si prilepší a kto nie?

Začiatok roka už tradične prináša viaceré zmeny, vrátane tých, ktoré sa týkajú dôchodcov. Penzisti sa môžu tešiť na vyššie dávky a trináste dôchodky. Zmeny však neobídu ani vyplácanie... celý článok

Trinásty dôchodok v praxi: Čo si pripravila nová vláda pre penzistov?

30. 11. 2023 | Marek Mittaš

Trinásty dôchodok v praxi: Čo si pripravila nová vláda pre penzistov?

O trinástom dôchodku sa v posledných týždňoch hovorilo viac než zvyčajne. Najprv vláda informovala, že ho nebude možné vyplatiť v plnej hodnote, teda v sume priemerného dôchodku. Neskôr... celý článok

Kalkulačka: Vypočítajte si dôchodok v roku 2024

23. 11. 2023 | Redakcia

Kalkulačka: Vypočítajte si dôchodok v roku 2024

Ak plánujete ísť na dôchodok, môže sa vám oplatiť stihnúť to ešte v tomto roku. Výška dôchodkov priznaných pred rokom 2024 bude totiž zrejme vyššia, ako tých, ktoré sa priznajú po 1.... celý článok