Ako získať vrátenie dane, keď ste na materskej?

Redakcia | rubrika: Článok | 2. 7. 2021
Rodičovský príspevok je od dane oslobodený, materské je však príjem. Kedy musí mamička podávať daňové priznanie.
Ako získať vrátenie dane, keď ste na materskej?

Zdroj: Shutterstock

Povinnosť podávať daňové priznanie má na Slovensku každý daňovník, ktorí dosiahol za rok 2020 presiahli sumu 2 207,10 eura.  Tu sa započítavajú akékoľvek príjmy okrem tých, ktoré sú od dane oslobodené.

V prípade, že ste boli zamestnaní časť roka a nemali ste iné príjmy, môžete požiadať svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania alebo podávate daňové priznanie k dani z príjmov – typ A. Toto priznanie podávate aj vtedy, ak ste mali príjem z dohody.

V prípade, že ste mali aj akýkoľvek iný príjem napríklad z podnikania, z prenájmu, či z výhry, podávate daňové priznanie k dani z príjmov – typ B. Oslobodené od dane sú dávky sociálneho poistenia, tj. nemocenské dávky a štátne sociálne dávky.

Nemocenské dávky oslobodené od dane z príjmov

Nemocenské dávky sú oslobodené od dane z príjmov a tak, i keď predstavujú náhradu za ušlý príjem, nepatria do daňového priznania.

Jedná sa o:

 • nemocenské
 • ošetrovné
 • vyrovnávaciu dávku
 • materské

Ak teda daňovníčka (daňovník) pracovala časť roku a potom časť roku poberala niektorú z uvedených dávok, podáva daňové priznanie , v ktorom sa uvádza len príjem bez dávky. 

Pozor na uplatnenie nezdaniteľnej časti ZD na manželku, ktorú si v svojom daňovom priznaní uplatní manžel.  Materské a ostatné nemocenské dávky sa započítavajú do príjmu manželky. Suma nezdaniteľnej časti ZD na manželku sa tak určí ako nezdaniteľná čas ZD na manželku mínus materské.

 

Štátne sociálne dávky oslobodené od dane z príjmov

Od dane z príjmov sú oslobodené nasledujúce štátne sociálne dávky:

 • prídavok na dieťam
 • príplatok k prídavku na dieťa
 • rodičovský príspevok
 • príspevok na starostlivosť o dieťa
 • príspevok pri narodení dieťaťa
 • príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa
 • príspevok rodičom, ktorým sa súčasne narodili 3 a viac detí
 • príspevok na pohreb

Ak teda poberáte rodičovský príspevok, môže si váš manžel uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku.  Rodičovský príspevok sa od NČZD na manželku neodpočítava. Odpočítava sa iba suma materského. 

Podať daňové priznanie môže byť výhodné

Aj keď nemáte povinnosť podať daňové priznanie, môže to byť pre vás výhodné.  Výhodné je to predovšetkým pre takých daňovníkov, ktorí boli časť roka zamestnaní a zamestnávateľ im zrážal preddavky na daň. Tým, že podá daňové priznanie, aj keď boli príjmy nižšie než 2 207,10 eura, vznikne mu nárok na daňový preplatok a tak získa späť zrazené preddavky. 

Finančný úrad vracia len tie daňové preplatky, ktoré sú vyššie ako 5 eur.

Anketa

Podporuje štát rodičov na materskej (rodičovskej) dovolenke dostatočne?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce