Máte nárok na vyšší invalidný dôchodok? Takto požiadate o zvýšenie

Roland Regely | rubrika: Článok | 29. 1. 2020
Výška invalidného dôchodku sa okrem iného odvíja od zdravotného stavu a posúdenia miery invalidity. Posudzuje sa na základe rozhodnutia lekára.
Máte nárok na vyšší invalidný dôchodok? Takto požiadate o zvýšenie

Zdroj: Shutterstock

Mnohí poberatelia invalidného dôchodku sa na Sociálnu poisťovňu obracajú s prosbou o zvýšenie. Tá rok čo rok upozorňuje na to, že tak svojvoľne nemožno urobiť. Ak cítite zhoršenie zdravotného stavu, v prvom rade treba ísť k špecialistovi a ten posúdi, či sa vaša diagnóza zmenila. 

Ak chce poberateľ invalidného dôchodku požiadať o jeho zvýšenie, musí ísť najskôr na lekárske vyšetrenia. Oprávnení špecialisti objektívne zdokumentujú prípadné zhoršenie jeho zdravotného stavu.

Ak sa invalidnému dôchodcovi zhorší zdravotný stav, nemusí čakať na vopred určený termín kontrolnej lekárskej prehliadky (niekedy ho dokonca nemusí mať ani určený). Môže z vlastnej iniciatívy požiadať o prehodnotenie zdravotného stavu a zvýšenie invalidného dôchodku.

 

Ako požiadať o zvýšenie? Splňte týchto 6 krokov:

  1. Na základe vašej diagnózy absolvujete vyšetrenie u príslušného špecialistu. Môže to byť neurológ, ortopéd, kardiológ, atď. 
  2. Napíšete vlastnými slovami situáciu, ktorá vás vedie k potrebe navýšenie invalidného dôchodku. Stačí tak urobiť neformálne a bez vypĺňania predpísaného formulára. 
  3. Takúto žiadosť podáte v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne podľa trvalého pobytu. Súčasne s touto žiadosťou odovzdáte aj výsledky spomínaných vyšetrení, ktoré preukazujú zhoršenie zdravotného stavu a ošetrujúcim lekárom vyplnené tlačivo Prehliadka zisťovacia – kontrolná.
  4. Počkáte na výzvu zo Sociálnej poisťovne a v stanovenom čase sa dostavíte na posúdenie zdravotného stavu.
  5. Posudkový lekár posúdi výsledky odborných vyšetrení a na základe toho rozhodne o zmene invalidity. Ďalej už nemusíte nič. Podľa výšky percenta invalidity Sociálna poisťovňa následne upraví výšku invalidného dôchodku.
  6. V prípade, že lekár vyhovel žiadosti, ako výsledok obdržíte na korešpondenčnú adresu písomné rozhodnutie o zvýšení invalidného dôchodku. Ak neprišlo k zmene percenta invalidity, aj v tomto prípade dostane písomné rozhodnutie o tejto skutočnosti.

Sociálna poisťovňa je povinná o žiadosti rozhodnúť do 60 dní od jej podania. Ak ide o obzvlášť zložité prípady - lehota je do 120 dní. 

Ako pochopiť percentá indvalidity?

Ak vám zistili mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť do 40 % vrátane, nemáte nárok na výplatu invalidného dôchodku.

Ak vám zistili mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť v rozpätí od 41 % do 70 %, dostávate určené percento z vypočítaného invalidného dôchodku. V prípade žiadosti o zvýšenie invalidného dôchodku vzhľadom na zhoršený zdravotný stav sa vám percento poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť môže zvýšiť. A tým pádom musí byť adekvátne navýšený aj invalidný dôchodok.

Ak vám priznali invaliditu nad 70 %, patrí vám celý vypočítaný invalidný dôchodok a tak ďalšie zvýšenie invalidného dôchodku už nie je možné. Ak by takýto invalidný dôchodca aj požiadal o zvýšenie invalidného dôchodku z dôvodu zhoršeného zdravotného stavu, zostane mu suma celého invalidného dôchodku vo výške, ako bola určená. Ak teda máte 70% invaliditu a lekári vám určia 80% invaliditu, nič sa pre vás z pohľadu financií nezmení.

Nesúhlasíte s rozhodnutím? Môžete sa odvolať

Ak máte dojem, že rozhodnutie o invalidnom dôchodku nie je správne, prípadne že žiadosť o váš invalidný dôchodok bola zamietnutá alebo nesúhlasí so stanovenou mierou poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, máte právo do 30 dní od doručenia tohto rozhodnutia podať  tzv. odvolanie. 

Odvolanie sa podáva priamo v Sociálnej poisťovni. Pri písaní odvolania je vhodné držať sa faktov súvisiacich so zdravotným stavom, preukázaných lekárskymi správami. Vaša sociálna situácia žiaľ pre posúdenie invalidity nie je braná do úvahy.

Dôchodok vám môžu vyplatiť aj spätne

Sociálna poisťovna vyplatí invalidný dôchodok žiadateľovi aj spätne za obdobie odo dňa vzniku invalidity. Ak však invalidita vznikla skôr ako tri roky pred podaním žiadosti o invalidný dôchodok, ten sa mu doplatí iba za obdobie týchto troch rokov. 

Anketa

Aká je podľa Vás najlepšia forma sporenia na dôchodok?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+8
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dôchodcovia si od júla prilepšia: Vieme, o koľko dostanete viac

5. 6. 2023 | Redakcia

Dôchodcovia si od júla prilepšia: Vieme, o koľko dostanete viac

Od 1. júla 2023 sa dôchodky slovenských penzistov zvýšia o 10,6 %. Takéto zvýšenie prinesie priemernej starobnej penzii nárast vo výške 61 eur, čo znamená, že sa z aktuálnych 576 eur... celý článok

Od mája je vstup do II. piliera povinný. Čo to znamená pre budúcich dôchodcov?

12. 5. 2023 | Marek Mittaš

Od mája je vstup do II. piliera povinný. Čo to znamená pre budúcich dôchodcov?

Rok 2023 prináša množstvo noviniek v oblasti dôchodkového poistenia. Jednou z nich je automatický vstup do piliera od 1. mája 2023. Koho sa táto zmena týka a aké sú možnosti, ak nie... celý článok

Nový systém zvyšovania dôchodkov: Čo čaká penzistov od roku 2024?

21. 2. 2023 | Marek Mittaš

Nový systém zvyšovania dôchodkov: Čo čaká penzistov od roku 2024?

Národná rada Slovenskej republiky v utorok 14. februára 2023 schválila novelu zákona o sociálnom poistení. Čo prinesie úprava systému valorizácie starobných dôchodkov? Aké zmeny čakajú... celý článok

Začalo sa presúvanie úspor v druhom pilieri: Ako sa to dotkne vášho dôchodku?

15. 2. 2023 | Daniel Výcha

Začalo sa presúvanie úspor v druhom pilieri: Ako sa to dotkne vášho dôchodku?

Druhý dôchodkový pilier sa v poslednej dobe teší rastúcemu záujmu sporiteľov. V priebehu rokov prešiel viacerými štrukturálnymi zmenami. Ako ovplyvnili rast hodnoty úspor a čo prináša... celý článok

Dôchodcovia si prilepšia: Ich penzie stúpnu o desiatky eur

10. 2. 2023 | Marek Mittaš | 1 komentár

Dôchodcovia si prilepšia: Ich penzie stúpnu o desiatky eur

Poberatelia dôchodkov sa môžu tešiť. Penzie porastú prakticky najrýchlejšie v histórii. Od 1. 1. 2023 stúpla hodnota dôchodkov o 11,8 %. Od začiatku budúceho roka to bude až o rekordných... celý článok