Máte nárok na vyšší invalidný dôchodok? Takto požiadate o zvýšenie

Roland Regely | rubrika: Článok | 29. 1. 2020
Výška invalidného dôchodku sa okrem iného odvíja od zdravotného stavu a posúdenia miery invalidity. Posudzuje sa na základe rozhodnutia lekára.
Máte nárok na vyšší invalidný dôchodok? Takto požiadate o zvýšenie

Zdroj: Shutterstock

Mnohí poberatelia invalidného dôchodku sa na Sociálnu poisťovňu obracajú s prosbou o zvýšenie. Tá rok čo rok upozorňuje na to, že tak svojvoľne nemožno urobiť. Ak cítite zhoršenie zdravotného stavu, v prvom rade treba ísť k špecialistovi a ten posúdi, či sa vaša diagnóza zmenila. 

Ak chce poberateľ invalidného dôchodku požiadať o jeho zvýšenie, musí ísť najskôr na lekárske vyšetrenia. Oprávnení špecialisti objektívne zdokumentujú prípadné zhoršenie jeho zdravotného stavu.

Ak sa invalidnému dôchodcovi zhorší zdravotný stav, nemusí čakať na vopred určený termín kontrolnej lekárskej prehliadky (niekedy ho dokonca nemusí mať ani určený). Môže z vlastnej iniciatívy požiadať o prehodnotenie zdravotného stavu a zvýšenie invalidného dôchodku.

 

Ako požiadať o zvýšenie? Splňte týchto 6 krokov:

  1. Na základe vašej diagnózy absolvujete vyšetrenie u príslušného špecialistu. Môže to byť neurológ, ortopéd, kardiológ, atď. 
  2. Napíšete vlastnými slovami situáciu, ktorá vás vedie k potrebe navýšenie invalidného dôchodku. Stačí tak urobiť neformálne a bez vypĺňania predpísaného formulára. 
  3. Takúto žiadosť podáte v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne podľa trvalého pobytu. Súčasne s touto žiadosťou odovzdáte aj výsledky spomínaných vyšetrení, ktoré preukazujú zhoršenie zdravotného stavu a ošetrujúcim lekárom vyplnené tlačivo Prehliadka zisťovacia – kontrolná.
  4. Počkáte na výzvu zo Sociálnej poisťovne a v stanovenom čase sa dostavíte na posúdenie zdravotného stavu.
  5. Posudkový lekár posúdi výsledky odborných vyšetrení a na základe toho rozhodne o zmene invalidity. Ďalej už nemusíte nič. Podľa výšky percenta invalidity Sociálna poisťovňa následne upraví výšku invalidného dôchodku.
  6. V prípade, že lekár vyhovel žiadosti, ako výsledok obdržíte na korešpondenčnú adresu písomné rozhodnutie o zvýšení invalidného dôchodku. Ak neprišlo k zmene percenta invalidity, aj v tomto prípade dostane písomné rozhodnutie o tejto skutočnosti.

Sociálna poisťovňa je povinná o žiadosti rozhodnúť do 60 dní od jej podania. Ak ide o obzvlášť zložité prípady - lehota je do 120 dní. 

Ako pochopiť percentá indvalidity?

Ak vám zistili mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť do 40 % vrátane, nemáte nárok na výplatu invalidného dôchodku.

Ak vám zistili mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť v rozpätí od 41 % do 70 %, dostávate určené percento z vypočítaného invalidného dôchodku. V prípade žiadosti o zvýšenie invalidného dôchodku vzhľadom na zhoršený zdravotný stav sa vám percento poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť môže zvýšiť. A tým pádom musí byť adekvátne navýšený aj invalidný dôchodok.

Ak vám priznali invaliditu nad 70 %, patrí vám celý vypočítaný invalidný dôchodok a tak ďalšie zvýšenie invalidného dôchodku už nie je možné. Ak by takýto invalidný dôchodca aj požiadal o zvýšenie invalidného dôchodku z dôvodu zhoršeného zdravotného stavu, zostane mu suma celého invalidného dôchodku vo výške, ako bola určená. Ak teda máte 70% invaliditu a lekári vám určia 80% invaliditu, nič sa pre vás z pohľadu financií nezmení.

Nesúhlasíte s rozhodnutím? Môžete sa odvolať

Ak máte dojem, že rozhodnutie o invalidnom dôchodku nie je správne, prípadne že žiadosť o váš invalidný dôchodok bola zamietnutá alebo nesúhlasí so stanovenou mierou poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, máte právo do 30 dní od doručenia tohto rozhodnutia podať  tzv. odvolanie. 

Odvolanie sa podáva priamo v Sociálnej poisťovni. Pri písaní odvolania je vhodné držať sa faktov súvisiacich so zdravotným stavom, preukázaných lekárskymi správami. Vaša sociálna situácia žiaľ pre posúdenie invalidity nie je braná do úvahy.

Dôchodok vám môžu vyplatiť aj spätne

Sociálna poisťovna vyplatí invalidný dôchodok žiadateľovi aj spätne za obdobie odo dňa vzniku invalidity. Ak však invalidita vznikla skôr ako tri roky pred podaním žiadosti o invalidný dôchodok, ten sa mu doplatí iba za obdobie týchto troch rokov. 

Anketa

Aká je podľa Vás najlepšia forma sporenia na dôchodok?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+10
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Trinásty dôchodok stúpne. Expert odhaduje na rok 2026 túto sumu

15. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Trinásty dôchodok stúpne. Expert odhaduje na rok 2026 túto sumu

Trinásty dôchodok v roku 2026 bude opäť vyšší, seniori dostanú približne o 26 eur viac. Podľa odhadov Jozefa Mihála stúpne jeho výška v roku 2026 približne na 693 eur.

KVÍZ: Ste dôchodkový expert? Málokto zvládne odpovedať na 100 %

14. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

KVÍZ: Ste dôchodkový expert? Málokto zvládne odpovedať na 100 %

Či už na dôchodku ste, alebo sa naň iba chystáte, potrebujete o ňom vedieť všetko potrebné. Ak si myslíte, že ste dôchodkový expert, prevetrajte svoje znalosti v mimoriadne drsnom kvíze,... celý článok

O koľko porastú v budúcom roku dôchodky? Nevyzerá to dobre, rast bude pomalý

8. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

O koľko porastú v budúcom roku dôchodky? Nevyzerá to dobre, rast bude pomalý

Napriek tomu, že inflácia je u nás jednou z najvyšších v eurozóne, dôchodcovská inflácia, ktorá určuje valorizáciu, spomaľuje pod štyri percentá.

Dobrovoľné príspevky do 2. a 3. piliera: Má to zmysel, keď sa nám peniaze míňajú už teraz?

3. 7. 2025 | Natália Stašíková

Dobrovoľné príspevky do 2. a 3. piliera: Má to zmysel, keď sa nám peniaze míňajú už teraz?

Dobrovoľné príspevky do 2. a 3. piliera sa môžu zdať ako luxus, ktorý si v dnešnej ekonomickej klíme nemôžeme dovoliť. Avšak práve teraz, keď inflácia a rastúce životné náklady tlačia... celý článok

Od 1. júla 2025 sa mení dôchodkový vek. Platí to pre tieto ročníky

30. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

Od 1. júla 2025 sa mení dôchodkový vek. Platí to pre tieto ročníky

Vek odchodu do dôchodku na Slovensku sa od 1. júla mení a prispôsobuje sa strednej dĺžke dožitia. Pre ľudí narodených v roku 1967 to znamená konkrétne zmeny, ktoré ovplyvnia ich plány... celý článok