Ako získať parkovací preukaz pre zdravotne postihnutú osobu

Miroslav Homola | rubrika: Článok | 23. 4. 2018
Ak odborný posudok preukáže, že zdravotne ťažko postihnutá osoba je odkázaná na invalidnú prepravu osobným autom, prípadne má praktickú alebo úplnú slepotu oboch očí, má právo na takzvaný parkovací preukaz. Bohužiaľ, aj jeho získanie si vyžaduje trpezlivosť a nutnú byrokraciu. Prečítajte si, kde a ako je možné ho získať.
Ako získať parkovací preukaz pre zdravotne postihnutú osobu

Zdroj: Shutterstock

Čo je to parkovací preukaz

Zdravotne ťažko postihnutej osobe, ktorá je odkázaná na invalidnú dopravu osobným automobilom, prípadne má úplnú alebo praktickú slepotu, vzniká nárok na parkovací preukaz. Ten má mnoho výhod, ktoré pomáhajú pri bežných činnostiach osobnej potreby. Tento preukaz oprávňuje stáť na mieste vyhradenom pre ZŤP osoby, vchádzať do pešej zóny bez iného povolenia alebo ruší nutnosť dodržiavania zákazu státia. Existuje aj možnosť získať diaľničnú známku so značnou zľavou alebo úplne zadarmo.

Vydáva ho úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, obsahuje ochranné prvky, jeho platnosť je neobmedzená a musí byť v prednej časti vozidla, respektíve na viditeľnom mieste čelného skla. Jeho platnosť a pravosť môžu overovať príslušníci mestskej alebo štátnej polície.

 

Kde a ako podať žiadosť

Žiadosť podáva priamo ZŤP osoba, ktorej vznikol na tento preukaz nárok. Ak jej to zdravotný stav nedovoľuje, môže to urobiť aj iná zastupujúca osoba, ktorá je spôsobilá na všetky právne úkony a má od ZŤP osoby súhlas. V prípade, že žiadateľ o parkovací preukaz je dieťa, podáva žiadosť na príslušný úrad jeho rodič, respektíve rodičia.

Existujú dva spôsoby, ktorými o parkovací preukaz môžete požiadať. Prvý spôsob je písomná žiadosť, ktorú podáte priamo na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, podľa miesta trvalého bydliska žiadateľa. V prípade, že osoba nemá trvalý pobyt na území Slovenska, podáva žiadosť v mieste prechodného bydliska na území Slovenskej republiky.

Druhý spôsob je podanie žiadosti elektronickou formou, prostredníctvom elektronického občianskeho preukazu. V takomto prípade však musíte mať overený podpis elektronického občianskeho preukazu, čítačku občianskeho preukazu a samotný občiansky preukaz s čipom.

TIP: Ako vybaviť zaručený elektronický podpis

Ako získať parkovací preukaz ZŤP osoby

Zdroj: shutterstock

Čo musí žiadosť obsahovať

Žiadosť musí samozrejme obsahovať rutinné informácie ako sú meno, priezvisko, dátum narodenia, adresu prechodného alebo trvalého pobytu, rodné číslo a potvrdenie, že ide o oprávnený nárok. Súčasťou žiadosti musí byť aj lekársky posudok, ktorý ZŤP osobu oprávňuje k žiadosti o parkovací preukaz. Tento posudok však nesmie byť starší ako šesť mesiacov, zároveň môžu úrady žiadať aj o iné lekárske posudky, ktoré je ZŤP osoba povinná predložiť.

Ministerstvo pripravuje zmeny

Nedávno predložilo Ministerstvo práce návrh, ktorý rozšíri okruh osôb s nárokom na parkovací preukaz. V súčasnej dobe je potrebný lekársky posudok, ktorý potvrdzuje odkázanosť na prepravu osobným automobilom. Po novom by na to malo stačiť konkrétne ochorenie bez toho, aby niekto zisťoval potrebu pravidelnej prepravy autom.

Podľa predstaviteľov návrhu by parkovacie preukazy mali dostať aj pacienti so zníženou imunitou, respektíve onkologický pacienti dochádzajúci na chemoterapiu. Parkovanie priamo pred vchodom budovy by predstavovalo významnú pomoc. Návrh už prešiel pripomienkovým konaním a predpokladá sa, že nadobudne účinnosť od 1. júla 2018.

Po novom by tak parkovací preukaz mali dostať pacienti s neurologickým, ortopedickým alebo onkologickým ochorením, pacienti so stratou sluchu nad 80 %, pacienti s duševným ochorením alebo zlyhávaním vnútorných orgánov, odkázaný na invalidnú prepravu a s praktickou alebo úplnou slepotou.

Zdroj: MPSVR SR

Anketa

Ste vlastníkom vozidla?

Akú dávku môžete čerpať z nemocenského poistenia?

Z dôchodkového poistenia plynie:

Aby ste mohli čerpať dávku v nezamestnanosti, musíte:

Keď máte nezaplatené poistné t.j. dlhy na poistnom, nemôžete čerpať dávky zo sociálneho poistenia:

Zistiť výšku odvedeného poistného môžete:

Miroslav Homola

Autor článku Miroslav Homola

Miroslav Homola písal pre denník Finance.sk od roku 2017 do 2019. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+37
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Poslanci schválili valorizáciu dávok: Čo všetko sa bude zvyšovať?

5. 9. 2023 | Daniel Výcha

Poslanci schválili valorizáciu dávok: Čo všetko sa bude zvyšovať?

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky stihli ešte pred začiatkom leta schváliť novelu zákona o hmotnej núdzi. Podľa nej budú zvyšované, resp. už boli zvýšené, niektoré dávky,... celý článok

Vyššie dôchodky prídu na účet seniorom už v auguste

10. 8. 2023 | Redakcia

Vyššie dôchodky prídu na účet seniorom už v auguste

Júl 2023 priniesol slovenským penzistom mimoriadne významné zvýšenie dôchodkov. Ide o reakciu vlády na vysokú dôchodcovskú infláciu z posledného obdobia, ktorá mnohých penzistov prinútila... celý článok

Dôchodky idú opäť hore: Kedy dostanete viac a o koľko?

4. 7. 2023 | Redakcia | 1 komentár

Dôchodky idú opäť hore: Kedy dostanete viac a o koľko?

Vo februári tohto roku parlament schválil novelu zákona o sociálnom poistení. Týmto rozhodnutím poslanci opäť zabezpečili rast minimálnych dôchodkov, ktoré boli predtým zmrazené vládou... celý článok

Ako vyzerá rodičovský dôchodok v praxi?

23. 6. 2023 | Daniel Výcha

Ako vyzerá rodičovský dôchodok v praxi?

Dôchodcovia s pracujúcimi deťmi sa dočkali. Sociálna poisťovňa začala v máji vyplácať rodičovské dôchodky. V tomto článku sa pozrieme na to, ako sa zmena v dôchodkovom systéme prejavila... celý článok

Dôchodcovia si od júla prilepšia: Vieme, o koľko dostanete viac

5. 6. 2023 | Redakcia

Dôchodcovia si od júla prilepšia: Vieme, o koľko dostanete viac

Od 1. júla 2023 sa dôchodky slovenských penzistov zvýšia o 10,6 %. Takéto zvýšenie prinesie priemernej starobnej penzii nárast vo výške 61 eur, čo znamená, že sa z aktuálnych 576 eur... celý článok