Kontrola zo Sociálnej poisťovne cez víkend? Takto môžete prísť o stovky eur

Redakcia | rubrika: Článok | 10. 12. 2018
Maródujete a chystáte sa cez víkend napríklad pracovať na záhrade? Riskujete, že prídete o peniaze za "péenku". Kontrola zo Sociálnej poisťovne vás môže prekvapiť aj v sobotu či v nedeľu a pokuta môže vyjsť aj stovky eur.
Kontrola zo Sociálnej poisťovne cez víkend? Takto môžete prísť o stovky eur

Zdroj: Shutterstock

 

Ak vás zamestnanci Sociálnej poisťovne nenájdu doma alebo vás nachytajú v montérkach pri práci, prídete o časť nemocenského. Sankcia sa ráta odo dňa kontroly, a tak v najhoršom prípade môžete prísť až o 30-dňovú maródku. Výška nemocenskej dávky dnes môže dosahovať až 32,98 eur na deň. Informuje o tom Sociálna poisťovňa. Maximálna výška PN-ky je tak pri 30-dňovom kalendárnom mesiaci 989,50 eur a pri 31-dňovom mesiaci až 1 022,50 eur.

Výnimku určuje výlučne ošetrujúci lekár

Sociálna poisťovňa na nové pravidlá "péenky" upozornila aj na svojom webe. V súvislosti s častými otázkami verejnosti, týkajúcimi sa určovania časového rozpätia vychádzok počas dočasnej PN, Sociálna poisťovňa upozorňuje na nasledujúce pravidlá:

O vychádzkach rozhoduje výlučne ošetrujúci lekár, t. j. všeobecný lekár, alebo lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore gynekológia a pôrodníctvo, s ktorým má pacient uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

Ak to povaha choroby umožňuje, ošetrujúci lekár môže dočasne práceneschopnej osobe spravidla pri prvom kontrolnom vyšetrení povoliť vychádzky, ktoré súčasne časovo vymedzí s prihliadnutím na charakter choroby.

Súvisiace články:

Čas vychádzok si treba ustrážiť

Ošetrujúci lekár zároveň informuje poistenca, v akom rozsahu a či môže vykonávať bežné denné aktivity, prípadne pracovné aktivity. Vychádzky sa stanovujú v rozsahu štyroch hodín denne, zvyčajne od 10.00 do 12.00 a od 14.00 do 16.00. Ošetrujúci lekár môže zmeniť čas vychádzok, prípadne vychádzky zrušiť. Čas vychádzok, ako aj ich prípadnú zmenu, ošetrujúci lekár zaznamená na potvrdení o dočasnej pracovnej neschopnosti a v zdravotnej dokumentácii dočasne práceneschopnej osoby.

Výnimočné prípady, kedy zdravotný stav dočasne PN osoby odôvodňuje iné časové rozpätie vychádzok, t. j. nad rámec štyroch hodín denne, Sociálna poisťovňa konzultuje s hlavnými odborníkmi z príslušného medicínskeho odboru. Je preto dôležité dodať, že paušálne určovanie vychádzok nad stanovený rámec štyroch hodín denne nie je odôvodnené.

Sociálna poisťovňa uvádza, že opodstatnenosť stanovených vychádzok a ich vplyvu na trvanie dočasnej pracovnej neschopnosti osoby, môže byť predmetom kontroly posudzovania spôsobilosti na prácu vykonávanej posudkovým lekárom sociálneho poistenia u ošetrujúceho lekára.

Presťahovali ste sa? Treba to čím skôr nahlásiť

Ak ste dlhodobo práceneschopný a chystáte sa napríklad presťahovať k príbuzným, ktorí sa o vás budú starať, nezabudnite to oznámiť Sociálnej poisťovni. "Zmenu miesta pobytu musí poistencovi najprv odsúhlasiť jeho ošetrujúci lekár, ktorý určil liečebný režim, a to na základe zdravotného stavu poistenca. Ak lekár zmenu miesta pobytu počas PN poistencovi povolí, novú adresu občan nahlási tej pobočke Sociálnej poisťovne, ktorá dávku vypláca," radí Sociálna poisťovňa.

Sociálnej poisťovni zašlite túto informáciu písomne s údajmi o zmenenej adrese, s vaším rodným číslom a podpisom.

Anketa

Mali ste už počas PN-ky kontrolu zo Sociálnej poisťovne?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+19
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

O koľko porastú v budúcom roku dôchodky? Nevyzerá to dobre, rast bude pomalý

8. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

O koľko porastú v budúcom roku dôchodky? Nevyzerá to dobre, rast bude pomalý

keďže dôchodcovská inflácia sa spomaľuje pod štyri percentá. V článku sa dozviete, aké sú predbežné odhady valorizácie, ako sa vypočítava a o koľko si penzisti reálne prilepšia.

Dobrovoľné príspevky do 2. a 3. piliera: Má to zmysel, keď sa nám peniaze míňajú už teraz?

3. 7. 2025 | Natália Stašíková

Dobrovoľné príspevky do 2. a 3. piliera: Má to zmysel, keď sa nám peniaze míňajú už teraz?

Dobrovoľné príspevky do 2. a 3. piliera sa môžu zdať ako luxus, ktorý si v dnešnej ekonomickej klíme nemôžeme dovoliť. Avšak práve teraz, keď inflácia a rastúce životné náklady tlačia... celý článok

Od 1. júla 2025 sa mení dôchodkový vek. Platí to pre tieto ročníky

30. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

Od 1. júla 2025 sa mení dôchodkový vek. Platí to pre tieto ročníky

Vek odchodu do dôchodku na Slovensku sa od 1. júla mení a prispôsobuje sa strednej dĺžke dožitia. Pre ľudí narodených v roku 1967 to znamená konkrétne zmeny, ktoré ovplyvnia ich plány... celý článok

Najväčší slovenský dôchodkový mýtus: Na dôchodok si v 1. pilieri v skutočnosti nesporíme

26. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

Najväčší slovenský dôchodkový mýtus: Na dôchodok si v 1. pilieri v skutočnosti nesporíme

Prvý pilier dôchodkového systému na Slovensku je často mylne vnímaný ako forma sporenia na dôchodok, no pravda je oveľa zložitejšia. Tento systém funguje na princípe priebežného financovania,... celý článok

Chystáte sa na predčasný dôchodok? Po 1. júli o tom rozhoduje suma 454,70 eura

20. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

Chystáte sa na predčasný dôchodok? Po 1. júli o tom rozhoduje suma 454,70 eura

Od 1. júla 2025 sa menia podmienky pre predčasný dôchodok. Sociálna poisťovňa zvýši minimálnu hranicu dôchodku, ktorú musí žiadateľ splniť – z 438,40 na 454,70 eura. Kto podá žiadosť... celý článok