Absolventská prax: Úrad práce poskytuje absolventom príspevok vo výške 189,83 eur

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 11. 1. 2012
Uvažujete nad absolvenstkou praxou? Prečítajte si viac o podmienkach ako na prax nastúpiť a tiež o výške odmeny, na ktorú má absolvent počas praxe nárok.
Absolventská prax: Úrad práce poskytuje absolventom príspevok vo výške 189,83 eur

Zdroj: Shutterstock

Ak uvažujete, že by ste využili absolvenstkú prax, či už ako zamestnávateľ alebo absolvent, je potrebné mať na zreteli niekoľko dôležitých podmienok, ktorých splnenie si absolvovanie praxe a poskytnutie príspevku vyžaduje.

Absolvent musí byť evidovaný na úrade práce

Prvou a základnou podmienkou pre poskytnutie absolventskej praxe je, že uchádzač musí byť evidovaný na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ďalej len "úrad práce") minimálne 3 mesiace.

Zamestnávateľ si podáva žiadosť o absolventa na úrade, pričom si môže sám určiť konkrétnu osobu, o ktorú by mal záujem. Pokiaľ  zamestnávateľ nepožiada o niekoho konkrétneho, vyberie mu úrad vhodnú osobu z evidencie.

Spolu so žiadosťou musí zamestnávateľ taktiež predložiť:

  • čestné vyhlásenie, v ktorom vyhlasuje, že nie je v likvidácií alebo konkurze a svojim zamestnancom pravidelne vypláca mzdu,
  • výpis z obchodného registra
  • potvrdenie o vlastníctve či prenájme priestorov, kde bude absolventská prax vykonávaná.

O schválení prípadne neschválení rozhodne Úrad práce najneskôr do troch mesiacov od podania žiadosti. Rozhodnutie zašle zamestnávateľovi, pričom absolvent môže nastúpiť už dva dni po doručení rozhodnutia zamestnávateľovi.

Každý zamestnávateľ sa musí zaviazať, že z dôvodu prijatia absolventa nezníži počet pracovných miest. Zamestnávateľ musí viesť dochádzku absolventa a najneskôr do 10 pracovných dní od skončenia predchádzajúceho kalendárneho mesiaca ju musí doručiť na Úrad práce. Keďže sa absolventská prax v súčasnosti vykonáva z financií získaných z európskeho projektu, zamestnávateľ je povinný označiť miesto vykonávania práce jeho logom.

Čítajte viac o Absolventskej práci

Trvanie a voľno počas absolventskej praxe

Absolventská prax môže trvať minimálne tri a maximálne šesť mesiacov. Zamestnávateľ na začiatku určí, aká dlhá prax bude a v priebehu už tuto dĺžku meniť nemôže. Absolvent môže praxovať maximálne dvadsať hodín týždenne.

Po odpracovaní dvoch mesiacov má absolvent nárok na desať dní voľna. O voľné dni sa však kráti odmena poskytovaná úradom.

Odmena za praxovanie

Počas praxe dostáva absolvent od úradu práce príspevok vo výške životného minima. V súčasnosti je táto suma 189,83 Eur mesačne.

Zamestnávateľ neplatí absolventovi odmenu ani neodvádza za neho poistné na sociálne a zdravotné poistenie. Toto zostáva na úrade práce. Medzi zamestnávateľom a absolventom školy nie je pracovno-právny vzťah. Zamestnávateľ nepodpisuje ani žiadnu dohodu s absolventom školy. Zamestnávateľ však podpisuje dohodu s úradom práce, rovnako ako aj absolvent podpisuje dohodu s úradom práce. 

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Rodičovský dôchodok sa blíži. Čoskoro sa začne vyplácať po novom

17. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Rodičovský dôchodok sa blíži. Čoskoro sa začne vyplácať po novom

Sociálna poisťovňa čoskoro začne vyplácať rodičovské dôchodky za rok 2024, čo prinesie významnú finančnú podporu pre dôchodcov, ktorí vychovali deti. Tento nový systém prináša viacero... celý článok

Hýčkanie a opatera pre slovenských dôchodcov: Od tohto dátumu si výrazne prilepšia

17. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Hýčkanie a opatera pre slovenských dôchodcov: Od tohto dátumu si výrazne prilepšia

Byť dôchodcom na Slovensku v roku 2024 je ako vyhrať v lotérii. Tým, čo šli do predčasného dôchodku pred viac ako rokom, sa prepočítajú sumy. Od júla ich čaká valorizácia a v decembri... celý článok

PREHĽAD zmien v predčasných dôchodkoch od 15. mája 2024

13. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

PREHĽAD zmien v predčasných dôchodkoch od 15. mája 2024

Od 15. mája 2024 vstupujú do platnosti zmeny v dôchodkovom systéme. Predčasné dôchodky budú pre mnohé mladšie generácie nedostupné. Zároveň sa mení spôsob výpočtu ich výšky.

Prehľad: Týchto dôchodcov štát v roku 2024 zasype peniazmi

10. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Prehľad: Týchto dôchodcov štát v roku 2024 zasype peniazmi

Dôchodcom, ktorí dostávajú štedré penzie, štát ešte pridá. Reč je o výsluhových dôchodkoch, ku ktorým sa pridáva starobná penzia a tučný trinásty dôchodok.

Druhý pilier môže časť Slovákov pripraviť o peniaze. Koho sa to týka?

7. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Druhý pilier môže časť Slovákov pripraviť o peniaze. Koho sa to týka?

Namiesto dôchodku sklamanie. Sporenie v druhom pilieri niektorým Slovákom nielenže neprinieslo lepší dôchodok, ale dokonca im ho znížilo. Niektorým dokonca vzal 2. pilier šancu na odchod... celý článok