Kalkulačka: Vypočítajte si dôchodok v roku 2024

Redakcia | rubrika: Článok | 23. 11. 2023
Ak plánujete ísť na dôchodok, môže sa vám oplatiť stihnúť to ešte v tomto roku. Výška dôchodkov priznaných pred rokom 2024 bude totiž zrejme vyššia, ako tých, ktoré sa priznajú po 1. januári 2024. Ich konečná suma sa bude počítať na základe dôchodcovskej inflácie za prvých šesť mesiacov roku 2023, ktorej hodnota dosiahla 14,5 %.
Kalkulačka: Vypočítajte si dôchodok v roku 2024

Zdroj: Shutterstock

Nové dôchodky rozhodne až december

Výška dôchodkov, ktoré budú pridelené po 1. januári 2024, zatiaľ nie je známa. Stanovisko a výpočet sa dozvieme až 4. decembra 2023, kedy Štatistický úrad SR zverejní informácie o medziročnom raste priemernej mzdy za 3. štvrtok. Tento údaj je kľúčový pre výpočet dôchodkovej hodnoty na rok 2024, ktorá výrazne ovplyvní celkovú výšku penzie.

Predpokladá sa však, rast priemernej mzdy nebude tak výrazný, ako rok pred tým. Odborníci predpokladajú rast v hodnote 10 %, maximálne 11 %, čo je podstatne menej ako 14,5 % v roku 2023.

V decembri to ešte stihnete

Ak ste tesne pred dôchodkom a premýšľate, či požiadať oň ešte v tomto roku, alebo tak urobiť až po 1. januári 2024, mali by ste sa ponáhľať. Expert na dôchodky Jozef Mihál upozorňuje, že nebudete jediní, kto bude tento rok žiadať o dôchodok. Preto by ste to mali urobiť čo najskôr.

Pretože Sociálna poisťovňa nemusí nápor žiadateľov zvládnuť a ľahko sa dostanete cez hranicu januára 2024. Najmä ak nemáte v poriadku napríklad všetky doklady. Ako všetko stihnete, od januára sa môžete tešiť na nárast dôchodku. A to automaticky.

„O zvýšení dostanú poberatelia dôchodkov písomné rozhodnutie a dôchodky vo vyššej sume im budú prvýkrát vyplatené vo výplatnom termíne v januári 2024, spolu s doplatkom za zvýšenie od 1. januára 2024 do dňa predchádzajúceho výplatnému termínu v januári 2024,“ uvádza Sociálna poisťovňa na svojej oficiálnej webovej stránke.

Minimálneho dôchodku sa valorizácia netýka

Ak poberáte bežný starobný dôchodok, valorizácia sa vás týka bez akýchkoľvek výhrad. Poberatelia minimálneho dôchodku však postupujú v raste penzie iným spôsobom. Ich dávka sa od 1. januára 2024 nezmení.

Posledné zvyšovanie, ku ktorému došlo v spojitosti s minimálnym dôchodkom, nastalo 1. októbra 2023. Vtedy si poberatelia prilepšili už po druhýkrát v tomto roku. Základná suma pre 30 rokov dôchodkového sporenia sa zvýšila z 365,70 eur na 389,90 eur mesačne.

  • Sumy sa následne zvyšujú za každý rok dĺžky dôchodkového sporenia, a to nasledovne:
  • Pre dôchodkové poistenie od 31 do 39 rokov stúpla minimálna penzia o 2,5 percentuálneho bodu zo sumy životného minima.
  • Pre dôchodkové poistenie od 40 do 49 rokov stúpla minimálna penzia o 3 percentuálne body zo sumy životného minima.
  • Pre dôchodkové poistenie od 50 do 59 rokov stúpla minimálna penzia o 5 percentuálnych bodov zo sumy životného minima.
  • Pre dôchodkové poistenie od 60 rokov a viac stúpla minimálna penzia o 7,5 percentuálneho bodu zo sumy životného minima.

 

Anketa

Ste spokojný s výškou dôchodku?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Komu sa oplatí ísť do predčasného dôchodku v roku 2024?

22. 2. 2024 | Daniel Výcha

Komu sa oplatí ísť do predčasného dôchodku v roku 2024?

Predčasný dôchodok láka mnohých. Má však určité obmedzenia, kvôli ktorým nemusí byť výhodný pre úplne každého. Pre ktoré skupiny ľudí sa oplatí v tomto roku ísť do predčasného dôchodku... celý článok

Zmeny v druhom pilieri: Koho sa týkajú a prečo si od roku 2024 nasporíme menej?

23. 1. 2024 | Marek Mittaš

Zmeny v druhom pilieri: Koho sa týkajú a prečo si od roku 2024 nasporíme menej?

Druhý pilier prejde v roku 2024 jednou výraznou zmenou, ktorá spôsobí, že si v ňom nasporíme menej. Od januára dôjde k trvalému zníženiu príspevkovej sadzby z 5,5 % na 4 %. Podľa vlády... celý článok

Čo sa mení v roku 2024 pre dôchodcov: Kto si prilepší a kto nie?

11. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa mení v roku 2024 pre dôchodcov: Kto si prilepší a kto nie?

Začiatok roka už tradične prináša viaceré zmeny, vrátane tých, ktoré sa týkajú dôchodcov. Penzisti sa môžu tešiť na vyššie dávky a trináste dôchodky. Zmeny však neobídu ani vyplácanie... celý článok

Trinásty dôchodok v praxi: Čo si pripravila nová vláda pre penzistov?

30. 11. 2023 | Marek Mittaš

Trinásty dôchodok v praxi: Čo si pripravila nová vláda pre penzistov?

O trinástom dôchodku sa v posledných týždňoch hovorilo viac než zvyčajne. Najprv vláda informovala, že ho nebude možné vyplatiť v plnej hodnote, teda v sume priemerného dôchodku. Neskôr... celý článok

Poznáme výšku dôchodkov na rok 2024: Koľko dostanete?

6. 11. 2023 | Daniel Výcha

Poznáme výšku dôchodkov na rok 2024: Koľko dostanete?

Štatistický úrad zverejnil dňa 13. októbra údaje o dôchodcovskej inflácii za prvých deväť mesiacov roku 2023. Na základe týchto informácií môžeme vypočítať, aký nárast dôchodkov môžete... celý článok