Štát vymaže približne 10 000 ľudí zo systému. „Mŕtve duše“ stoja milióny eur

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 10. 6. 2024
Pripravovaná novela zákona o zdravotnom poistení by mala z Centrálného registra poistencov vyradiť približne 10 000 osôb, ktoré sú pravdepodobne už dlhší čas mŕtve, no stále evidované. Tieto osoby, často vo veku nad 105 rokov, už roky nevyužívajú zdravotnú starostlivosť, no štát za ne stále platí poistné.
Štát vymaže približne 10 000 ľudí zo systému. „Mŕtve duše“ stoja milióny eur

Zdroj: Archív Canva

Dlhodobý problém tzv. „mŕtvych duší“ v slovenskom zdravotnom systéme má konečne šancu na riešenie, všíma si portál Openiazoch.sk. Ministerstvo zdravotníctva pripravuje zásadné zmeny, ktoré by mali z Centrálného registra poistencov vyradiť tisíce osôb, ktoré pravdepodobne už ani nežijú, no stále sú evidované. Na týchto poistencov štát každoročne vynakladá niekoľko miliónov eur na poistné, čo predstavuje značné zaťaženie pre verejné financie.

Podľa štatistického úradu žije na Slovensku len niekoľko stoviek ľudí, ktorí majú viac ako 100 rokov. v Centrálnom registri poistencov je však evidovaných 10 415 osôb vo veku 105 rokov a viac. Je teda evidentné, že títo ľudia už nežijú, no štát za nich stále platí.

Storočný starček, za ktorého štát platil poistné, a on už dávno nežil

Problém „mŕtvych duší“ je dlhodobý a súvisí s nedostatkami v evidencii úmrtí z minulosti. Treba dodať, že štát ich už nejakú dobu aktívne rieši, no problém stále pretrváva a milióny eur tečú poisťovniam len tak. Ministerstvo očakáva, že takto ušetrí až 7,7 milióna eur ročne. Tieto osoby, často vo veľmi vysokom veku, už roky nevyužívajú zdravotnú starostlivosť a nemajú žiadny zmluvný vzťah so všeobecným lekárom. Napriek tomu ich úmrtie nie je zaznamenané v oficiálnych registroch, čo znamená, že štát naďalej platí za ich poistenie.

Ministerstvo zdravotníctva preto pripravilo novelu zákona o zdravotnom poistení, ktorá by mala vstúpiť do platnosti od začiatku budúceho roka. Tieto legislatívne zmeny umožnia vyradiť z registrov osoby, u ktorých je veľmi pravdepodobné, že už nežijú. Návrh obsahuje presné kritériá, ktoré musia byť splnené, aby mohol byť poistenec vyradený.

Pre ukončenie poistného vzťahu musia byť splnené nasledujúce podmienky: vek nad 105 rokov, nečerpanie zdravotnej starostlivosti za posledných 5 rokov, neexistencia dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti so všeobecným lekárom, neexistencia komunikácie zdravotnej poisťovne s poistencom a dlhodobý poistný vzťah k jednej zdravotnej poisťovni. Všetky tieto podmienky musia byť splnené kumulatívne, aby sa predišlo riziku zániku poistného vzťahu žijúceho poistenca.

Rezort zdravotníctva však pripravil aj záložný plán. Ak by sa zistilo, že poistenec, ktorý splnil všetky spomínané podmienky, je stále nažive, bude znovu verejne zdravotne poistený bez potreby jeho súčinnosti.

To mi nevychádza

Očakáva sa, že po splnení uvedených podmienok bude z registra vyradených až 10-tisíc osôb. Podľa údajov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou je v súčasnosti v Centrálnom registri poistencov evidovaných 10 415 osôb vo veku 105+ rokov, pričom podľa Štatistického úradu SR žije na Slovensku iba 401 osôb vo veku 100+ rokov. Tieto rozdielne čísla naznačujú, že veľká časť evidovaných osôb je pravdepodobne už mŕtva.

Títo poistenci sú výlučne poistencami štátu, čo znamená, že ich vyradením sa výrazne ušetria verejné financie. Ministerstvo zdravotníctva odhaduje, že za rok 2025 by štát mohol ušetriť viac ako 7,7 milióna eur na poistnom. Tento krok by mal nielen zlepšiť efektivitu verejného zdravotného poistenia, ale aj prispieť k lepšiemu hospodáreniu s verejnými zdrojmi.

Novela zákona o zdravotnom poistení teda prináša nádej na riešenie dlhodobého problému „mŕtvych duší“ a zároveň prinesie značné úspory pre štátny rozpočet. Tento krok je nevyhnutný pre zlepšenie transparentnosti a efektivity slovenského zdravotného systému.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci majú oddnes nárok na úplne nový príspevok v stovkách eur

18. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci majú oddnes nárok na úplne nový príspevok v stovkách eur

Oddnes môžu nezamestnaní ľudia na Slovensku žiadať o nový príspevok na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny v rámci iniciatívy „práca na skúšku“. Príspevok je určený zamestnávateľom... celý článok

Študenti môžu získať až 16 500 eur ale čas sa kráti

17. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Študenti môžu získať až 16 500 eur ale čas sa kráti

Až 1 570 slovenských študentov má šancu získať príspevok 9 000 eur na štúdium na slovenskej vysokej škole. Pár stoviek najlepších dostane až 16 500 eur. Maturanti si môžu podávať žiadosti,... celý článok

Slováci môžu získať takmer 300 eur na dovolenku aj pre svojich rodičov

13. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci môžu získať takmer 300 eur na dovolenku aj pre svojich rodičov

Rekreačné poukazy v Slovenskej republike prechádzajú zásadnou transformáciou. Novela Zákonníka práce, ktorú schválil parlament, umožní zamestnancom využiť tieto poukazy aj pre svojich... celý článok

Vláda odklepla zvýšenie špeciálneho príspevku, dosiahne až 825 eur

12. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda odklepla zvýšenie špeciálneho príspevku, dosiahne až 825 eur

Vláda schválila výrazné zvýšenie finančného príspevku na poskytovanie sociálnych služieb, ktoré nadobudne účinnosť od 1. januára 2025. Ako sa budú nové príspevky líšiť podľa stupňa... celý článok

Dôležitý príspevok čaká kolosálna zmena. Poberať ho môže nová skupina ľudí

11. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Dôležitý príspevok čaká kolosálna zmena. Poberať ho môže nová skupina ľudí

Opatrovateľský príspevok čaká nielen zvýšenie, ale bude naň mať nárok aj nová skupina ľudí. Tieto zvýšené sumy dostanú aj opatrovatelia, ktorí sú dôchodcami. Zvýšenie sa dotkne aj tých,... celý článok