Dôležitý príspevok čaká kolosálna zmena. Poberať ho môže nová skupina ľudí

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 11. 6. 2024
Opatrovateľský príspevok čaká nielen zvýšenie, ale bude naň mať nárok aj nová skupina ľudí. Tieto zvýšené sumy dostanú aj opatrovatelia, ktorí sú dôchodcami. Zvýšenie sa dotkne aj tých, ktorí majú príjem zo zamestnania.
Dôležitý príspevok čaká kolosálna zmena. Poberať ho môže nová skupina ľudí

Zdroj: Archív Canva

Od júla 2024 sa zvyšujú opatrovateľské príspevky. Upozorňuje na to bývalý minister práce a odborník na dane a odvody Jozef Mihál na sociálnej sieti. „Čo je veľmi dôležité, tieto sumy dostanú opatrovatelia dôchodcovia - poberatelia starobných dôchodkov, predčasných starobných dôchodkov, invalidných dôchodkov a výsluhových dôchodkov - doteraz poberali výrazne nižšie sumy,“ vysvetľuje Mihál.

Zásadná zmena v opatrovateľskom príspevku

Pre opatrovateľov, ktorí sa starajú o jednu osobu s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP), sa príspevok zvyšuje z 569 € na 615,50 €. Pre tých, ktorí sa starajú o dve a viac osôb s ŤZP, sa suma zvyšuje z 757 € na 818,60 €. Toto zvýšenie sa vzťahuje aj na opatrovateľov, ktorí sú dôchodcami, či už poberajú starobné, predčasné starobné, invalidné alebo výsluhové dôchodky.

Ďalšou dôležitou zmenou je zvýšenie opatrovateľského príspevku o 100 eur mesačne, ak je opatrovanou osobou jedno alebo viac nezaopatrených detí. Novinkou je, že toto zvýšenie patrí aj opatrovateľovi, ktorý má príjem zo zamestnania alebo poberá dôchodok.

Okrem toho, pre opatrovateľov, ktorí majú zamestnanie, sa hranica príjmu zvyšuje na 2,5-násobok sumy životného minima. Od 1. júla 2024 môže mať opatrovateľ príjem (hrubá mzda mínus daň a odvody) až do výšky 684 €, pričom doteraz bola táto hranica 537 €.

Ako sme už upozorňovali, 1. júla 2024 nastane viacero zmien v sociálnych dávkach v dôsledku zvýšenia životného minima

Najväčší prehľad zmien od 1. júla 2024: Príspevky porastú tisíckam Slovákov

Pre jednu plnoletú fyzickú osobu sa životné minimum zvýši na 273,99 eur mesačne, pre ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú osobu to bude 191,14 eur mesačne a pre nezaopatrené dieťa alebo zaopatrené neplnoleté dieťa sa suma zvýši na 125,11 eur mesačne.

Nárast životného minima ovplyvní takpovediac všetko, vrátane daňových úľav a sociálnych príspevkov. Tieto zmeny môžu mať významný dopad na sociálne dávky, príspevky a ďalšie formy pomoci, ktoré sú naviazané na životné minimum.

Niektoré dávky, ako napríklad kompenzačné príspevky pre ŤZP či samotné životné minimum, sa zvýšia už od 1.7.2024. Niektoré zvýšené príspevky napríklad výška minimálneho dôchodku, začnú platiť až od 1.1.2025.

Často kladené otázky

  • Áno, starobní dôchodcovia môžu poberať opatrovateľský príspevok za určitých podmienok. Musíte splniť kritériá stanovené zákonom, vrátane starostlivosti o osobu s ťažkým zdravotným postihnutím alebo dlhodobou chorobou. Opatrovateľský príspevok sa poskytuje na základe posúdenia zdravotného stavu opatrovanej osoby a vašej schopnosti poskytovať potrebnú starostlivosť. Pre podrobné informácie a postup podania žiadosti navštívte oficiálnu stránku príslušného úradu.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci majú oddnes nárok na úplne nový príspevok v stovkách eur

18. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci majú oddnes nárok na úplne nový príspevok v stovkách eur

Oddnes môžu nezamestnaní ľudia na Slovensku žiadať o nový príspevok na úradoch práce, sociálnych vecí a rodiny v rámci iniciatívy „práca na skúšku“. Príspevok je určený zamestnávateľom... celý článok

Študenti môžu získať až 16 500 eur ale čas sa kráti

17. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Študenti môžu získať až 16 500 eur ale čas sa kráti

Až 1 570 slovenských študentov má šancu získať príspevok 9 000 eur na štúdium na slovenskej vysokej škole. Pár stoviek najlepších dostane až 16 500 eur. Maturanti si môžu podávať žiadosti,... celý článok

Slováci môžu získať takmer 300 eur na dovolenku aj pre svojich rodičov

13. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci môžu získať takmer 300 eur na dovolenku aj pre svojich rodičov

Rekreačné poukazy v Slovenskej republike prechádzajú zásadnou transformáciou. Novela Zákonníka práce, ktorú schválil parlament, umožní zamestnancom využiť tieto poukazy aj pre svojich... celý článok

Vláda odklepla zvýšenie špeciálneho príspevku, dosiahne až 825 eur

12. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda odklepla zvýšenie špeciálneho príspevku, dosiahne až 825 eur

Vláda schválila výrazné zvýšenie finančného príspevku na poskytovanie sociálnych služieb, ktoré nadobudne účinnosť od 1. januára 2025. Ako sa budú nové príspevky líšiť podľa stupňa... celý článok

Štát vymaže približne 10 000 ľudí zo systému. „Mŕtve duše“ stoja milióny eur

10. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Štát vymaže približne 10 000 ľudí zo systému. „Mŕtve duše“ stoja milióny eur

Pripravovaná novela zákona o zdravotnom poistení by mala z Centrálného registra poistencov vyradiť približne 10 000 osôb, ktoré sú pravdepodobne už dlhší čas mŕtve, no stále evidované.... celý článok