Daňové priznanie a dobrovoľne nezamestnaná osoba

Roland Regely | rubrika: Článok | 14. 3. 2019
Dobrovoľne nezamestnaní sú povinní podať daňové priznanie, ak ich príjmy za minulý rok presiahnu určitú hranicu. Existujú však aj situácie, kedy sa daňové priznanie oplatí podať aj v prípade nepresiahnutia stanovenej sumy.
Daňové priznanie a dobrovoľne nezamestnaná osoba

Zdroj: Shutterstock

Boli ste v priebehu minulého roka nezamestnaný? Boli ste v evidencii nezamestnaných, resp. poberali ste dávky v hmotnej núdzi? Počas roka 2018 ste okrem dávok mohli poberať aj príjem zo závislej činnosti, podnikania, prenájmu nehnuteľnosti a pod. Ak váš príjem za takéto činnosti presiahol hranicu 1 915,01 eur, ste povinný podať daňové priznanie.

Podať daňové priznanie môže byť výhodné

Ak ste nedosiahli uvedenú hranicu 1 915,01 eur, to ešte neznamená, že by ste nemali podať daňové priznanie. Naopak. Je to výhodné vo chvíli, keď ste časť minulého roka pracovali ako zamestnanec a zamestnávateľ vám strhával z príjmu preddavky na daň. Upozorňuje na to samotná finančná správa na svojej webstránke.

Táto situácia vzniká aj vtedy, ak bol daňovník časť roka na materskej, resp. rodičovskej dovolenke a určitý úsek roka poberal príjem zo závislej činnosti, z ktorej mu zamestnávateľ zrážal preddavky na daň. Rovnako je tomu tak aj v prípade, ak takýto príjem dosiahol študent alebo daňovník poberajúci dôchodok.

V týchto prípadoch vzniká daňovníkovi nárok na vrátenie zrazených preddavkov na daň. Daňový úrad mu vráti daňový preplatok na základe žiadosti o vrátenie daňového preplatku, ktorá je súčasťou daňového priznania.

Preplatok vráti iba v prípade, že je vyšší ako 5 eur. Ak je menší, nárok na jeho vrátenie nevzniká.

 

Ktoré daňové priznanie musí podať nezamestnaný

Všetko závisí od toho, či ste počas minulého roka mali aj iné príjmy, ako tie zo závislej činnosti, resp. zamestnania. Ak áno, podávate daňové priznanie typu B. Ak nie, teda mali ste len príjem ako zamestnanec, podávate daňové priznanie typu A. V prípade typu A o to môžete požiadať zamestnávateľa, a to aj v prípade, že už preňho nepracujete. Najneskôr však do 15. februára.

Ak daňovník poberal aj príjmy zo závislej činnosti (t.j. zo zamestnania) v zahraničí, nemôže požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania a v prípade dosiahnutia príjmov nad sumu 1 915,01 eur mu vzniká povinnosť podať daňové priznanie.

Ktoré príjmy sa nezdaňujú

Ako nezamestnaná osoba neuvádzate do daňového priznania dávky a podpory vyplácané z verejného zdravotného poistenia, sociálneho poistenia, dávky a príspevky na zabezpečenie základných životných podmienok a riešenie hmotnej núdze, štátne dávky a štátne sociálne dávky vyplácané Sociálnou poisťovňou a Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny.

Konkrétne príklady, ktoré príjmy neuvádzate v daňovom priznaní:

  • dávka v nezamestnanosti,
  • dávka garančného poistenia,
  • dávka a príspevok v hmotnej núdzi,
  • príspevok na zdravotnú starostlivosť,
  • aktivačný príspevok,
  • príspevok na bývanie,
  • ochranný príspevok,
  • jednorazová dávka v hmotnej núdzi.

Uplatniť si môžete nezdaniteľnú časť základu dane

Finančná správa hovorí o tom, že daňovník má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka len od čiastkového základu dane z príjmov zo závislej činnosti, alebo z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo ich úhrnu, teda z tzv. aktívne vykonávanej práce, a to v závislosti od vykázaného základu dane.

Ak je teda základ dane daňovníka v roku 2018 rovný alebo je nižší ako 19 948 eur, nezdaniteľná časť je 3 830,02 eura.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Anketa

Čerpali ste už nejaké dávky?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

27. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

Transkčná daň sa rušiť nebude, ale môže sa vylepšiť. Slováci budú musieť strpieť 'dalšiu konsolidáciu. Premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický na tlačovej besede... celý článok

Andrej Danko ukázal návrh na ohlodanú transakčnú daň: zmenu by pocítili tisícky ľudí

16. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Andrej Danko ukázal návrh na ohlodanú transakčnú daň: zmenu by pocítili tisícky ľudí

Návrh na zmiernenie transakčnej dane, ktorý predložil Andrej Danko, môže priniesť úľavu malým podnikateľom. Podľa návrhu by sa daň nemala týkať fyzických osôb – podnikateľov a malých... celý článok

Slováci objavili kľučku v transakčnej dani, peniaze si posielajú takmer zabudnutým spôsobom

14. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci objavili kľučku v transakčnej dani, peniaze si posielajú takmer zabudnutým spôsobom

V snahe obísť traksakčnú daň sa niektorí podnikatelia vracajú k hotovostným transakciám, zatiaľ čo iní objavili staronovú možnosť: poštové poukážky. Slovenská pošta hlási zvýšený záujem... celý článok

Daň z DPH aj daňového bonusu: expert upozorňuje na bizarnosť transakčnej dane

11. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Daň z DPH aj daňového bonusu: expert upozorňuje na bizarnosť transakčnej dane

Slovenská transakčná daň dnes zasahuje aj tam, kde to nedáva žiadnu logiku – do platieb DPH aj do vyplácania daňových bonusov. Daňový a odvodový expert Jozef Mihál kritizuje, že štát... celý článok

Transakčná daň vybuchla, hovorí Danko. Chce ju zrušiť, no nie úplne

10. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň vybuchla, hovorí Danko. Chce ju zrušiť, no nie úplne

Transakčná daň, ktorá od svojho zavedenia vyvolala vlnu nevôle u slovenských podnikateľov, sa opäť dostáva do centra pozornosti. Andrej Danko, predseda SNS, sa snaží presadiť jej zrušenie,... celý článok