Cestná daň: ako, kedy a kto ju musí platiť

Roland Regely | rubrika: Článok | 2. 1. 2019
Ak chcete náklady spojené s používaním motorového vozidla zahrnúť do svojho účtovníctva, budete musieť podať a zaplatiť tzv. daň z motorového vozidla. Výhody a kompletný návod nájdete v tomto článku.
Cestná daň: ako, kedy a kto ju musí platiť

Zdroj: Shutterstock

Zákon hovorí, že podnikateľ – či už fyzická alebo právnicka osoba, ktorý využíva motorové vozidlo na svoju podnikateľskú činnosť na slovenských či zahraničných cestách, musí podať daňové priznanie a zaplatiť daň z motorového vozidla.

Kto platí cestnú daň resp. daň z motorového vozidla

Používali ste v minulom roku auto na podnikateľské účely? Viete zdokladovať túto činnosť knihou jázd a bločkami z registračnej pokladnice? Potom musíte vždy do konca januára podať daňové priznanie z motorového vozidla a zaplatiť daň.

Dôležité: To, kto daň odvádza, závisí od toho, kto je zapísaný v osvedčení o evidencii ako držiteľ a zároveň vozidlo využíva na svoje podnikanie.

Typy vozidiel pri dani z motorového vozidla

  • L1e až L7e – motocykle, trojkolky a štvorkolky,
  • M1 – osobné automobily,
  • M2 a M3 – autobusy,
  • N1  až N3 – nákladné automobily,
  • O1 až O4 – prípojné vozidlá.

Zdaňujú sa vozidlá všetkých skupín používané na podnikanie alebo samostatnú zárobkovú činnosť so slovenským evidenčným číslom. Avšak pozor, motorové vozidlo evidované v zahraničí zdaneniu nepodlieha, aj keď sa na podnikanie používa na území Slovenskej republiky.

 

Ako vypočítať ročnú sadzbu dane z motorového vozidla

  • osobné auto – podľa zdvihového objemu valcov motora v cm3
  • úžitkové auto – podľa najväčšej prípustnej celkovej hmotnosti alebo celkovej hmotnosti a počtu náprav
  • elektromobil – podľa výkonu motora v kW
  • hybridné auto – 50% z ročnej sadzby

Daň vypočítate tak, že z tabuliek Ministerstva vnútra zistíte ročnú sadzbu dane pre konkrétny typ auta – tá sa následne kráti podľa veku auta, pričom platí pravidlo, že čím staršie auto, tým vyššiu daň musíte zaplatiť.

Takto vypočítaná daň sa môže aj krátiť. Všetko závisí aj od toho, aký je pomer dní v roku, počas ktorých bolo vozidlo povinné platiť daň. V tomto prípade sa vyrátava len pomerná časť sumy, ktorá sa vypočíta z mesiacov v roku, kedy sa vozidlo používalo na podnikateľské účely.

Jedno daňové priznanie za všetky autá spolu

Ak vlastníte niekoľko áut v rôznych krajoch republiky, nemusíte podávať za každý automobil zvlášť daňové priznanie. Od roku 2017 sa podáva daňové priznanie za všetky vozidlá už len v jednom dokumente podľa miesta trvalého bydliska alebo sídla daňovníka. 

Ak máte ekologické auto, ušetríte na dani

Autá využívajúce hybridné pohony alebo tie, ktoré na svoju prevádzku potrebujú len elektrickú energiu majú výhodu. V prípade vozidiel na plynový a vodíkový pohon sa sadzba znížila v roku 2017 na 50 % (ak sa jedná o nový hybridný automobil, až o 75 %), v prípade vozidiel na čisto elektrický pohon je sadzba dane nulová. Sadzba s vekom vozidla narastá. 

Ako a kedy treba podať daňové priznanie za motorové vozidlo

Cestná daň, resp. daňové priznanie sa podáva 31 dní po ukončení zdaňovacieho obdobia. Zjednodušene povedané, vždy do 31. januára musíte daň za motorové vozidlo priznať a zároveň aj zaplatiť.

Ak napríklad platíte za takúto daň sumu vyššiu ako 700 eur, budete musieť platiť preddavky. Podľa výšky dane sa preddavky platia štvrťročne alebo mesačne.

Daňové priznanie za motorové vozidlo môžete podať osobne, poštou alebo elektronicky – cez portál Finančnej správy SR. Na elektronické podanie je potrebné sa najprv zaregistrovať.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Anketa

Používate auto na podnikateľské účely?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Až 80 % Slovákov by zachovalo „dve percentá“ z daní, ukázal prieskum

14. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Až 80 % Slovákov by zachovalo „dve percentá“ z daní, ukázal prieskum

Až sedem z desiatich Slovákov verí, že poukazovanie 2 % z dane neziskovým organizáciám pozitívne ovplyvňuje život v krajine. Tento systém je jednou z najpopulárnejších foriem podpory... celý článok

Jedna chyba a môžete prísť o stovky eur, ktoré vám patria: na toto pri daňovom priznaní pozor

13. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Jedna chyba a môžete prísť o stovky eur, ktoré vám patria: na toto pri daňovom priznaní pozor

Podanie daňového priznania môže byť pre mnohých zamestnancov a SZČO výzvou, ktorá so sebou nesie riziko straty značných finančných prostriedkov. Odborníčka upozorňuje na najväčšie,... celý článok

Všeko o transakčnj dani: nový účet nepotrebujete, ale má to háčik (PREHĽAD)

12. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Všeko o transakčnj dani: nový účet nepotrebujete, ale má to háčik (PREHĽAD)

Transakčná daň, ktorá vstúpi do platnosti už v apríli 2025, prinesie pre podnikateľov nové výzvy a povinnosti. Ako sa budú zdaňovať bežné bankové prevody a aké sú presné sadzby tejto... celý článok

Slovákov zaťaží úplne nová daň, potvrdil minister. Mohla by zaplatiť celú konsolidáciu

11. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slovákov zaťaží úplne nová daň, potvrdil minister. Mohla by zaplatiť celú konsolidáciu

Minister financií Ladislav Kamenický potvrdil, že plánuje zavedenie novej dane z hazardu. Tá by mohla pokryť značnú časť financií potrebných na konsolidáciu. Slovensko je známe svojím... celý článok

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

10. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Dostanete 400 alebo 1200 eur? Rozhoduje jeden dátum na daňovom priznaní, pozor naň

Mladí dlžníci do 35 rokov majú dôvod na radosť – štát im teraz ponúka až trojnásobný daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky, ktorý môže dosiahnuť až 1 200 eur ročne. Tento výrazný... celý článok