Daň z finančných transakcií nula eur? Parlament schválil čudnú dieru v zákone

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 20. 12. 2024
Daň z finančných transakcií vedia podnikatelia šikovne obísť a znížiť si ju na nulu. Upozorňuje na to daňová špecialistka z poradenskej spoločnosti Grant Thornton. Môže za to zvláštna medzera v zákone, ktorú zákonodarcovia zrejme nezamýšľali.
Daň z finančných transakcií nula eur? Parlament schválil čudnú dieru v zákone

Zdroj: Shutterstock

Zavedenie dane z finančných transakcií, ktorá má začať platiť od apríla 2025, spôsobilo zmätok medzi podnikateľmi aj odborníkmi. Cieľom zákona je zvýšiť príjmy štátu, no jeho nejasné formulácie tiež vytvárajú priestor na legálne vyhnutie sa plateniu tejto dane. Jeden z najväčších problémov vyplýva z ustanovení o oznamovacej povinnosti podnikateľov voči bankám. A práve tu parlament očividne nechtiac otvoril priestor, ako sa vyhnúť plateniu transakčnej dane. 

„Formulácia zákona v rozsahu tejto oznamovacej povinnosti pre všetky podnikateľské subjekty, ktoré majú účty v slovenských bankách, má potenciál znížiť výber dane skrz slovenské bankové účty na nulu,“ upozorňuje Ľubomíra Murgašová, daňová odborníčka z poradenskej spoločnosti Grant Thornton. Ako príklad uvádza situáciu, keď podnikateľ oznámi banke, že všetky jeho účty slúžia na transakcie, ktoré nie sú predmetom dane, ako sú napríklad úhrady kartou či prevody medzi vlastnými účtami. V takom prípade zákon prikazuje banke nezrážať daň z týchto transakcií. „Pri splnení litery zákona je vybraná daň v tomto prípade nula. Toto však pravdepodobne nebolo úmyslom zákonodarcu,“ dodáva Murgašová.

Čo prináša transakčná daň?

Novela zákona o transakčnej dani rozšírila okruh subjektov, ktoré sú povinné túto daň platiť. Podľa nových pravidiel daň zahŕňa všetkých fyzické osoby – podnikateľov a právnické osoby, ktoré majú bankový účet a zároveň spĺňajú niektoré z nasledujúcich podmienok:

  • majú sídlo alebo miesto podnikania na Slovensku,
  • majú slovenský bankový účet (aj zahraničné subjekty s účtami na Slovensku pre rôzne projekty),
  • vykonávajú činnosť v tuzemsku, napríklad ako platitelia DPH.

Na druhej strane, novela vyňala zo zdanenia široký okruh subjektov, ako sú štátne organizácie, cirkvi, neziskové organizácie a výskumné inštitúcie.

Ako bude daň fungovať?

Transakčná daň sa bude uplatňovať na debetné transakcie vo výške 0,4 %, s maximálnym limitom 40 eur na jednu transakciu. Výnimku tvoria výbery hotovosti, ktoré budú zaťažené vyššou sadzbou 0,8 % bez limitu. Táto disproporcia už vyvolala kritiku. „Európska centrálna banka upozorňuje, že používanie eurobankoviek by nemalo byť drahšie ako bankové prevody,“ pripomína Murgašová.

Zákon taktiež zavádza poplatok 2 eurá ročne za vydanie platobných kariet, no samotné platby kartou nebudú zdaňované.

Ďalším problematickým bodom je zdaňovanie tzv. preúčtovania nákladov. „Táto časť celého zákona je najproblematickejšia, keďže obsahuje nejasné pojmy vrátane preúčtovania nákladov, ktoré doterajšia legislatíva nepozná,“ vysvetľuje Murgašová. Podnikatelia musia preukázať, že transakcia spojená s preúčtovaním nákladov bola uskutočnená, inak sa limit 40 eur neuplatní. To pridáva ďalšiu administratívnu záťaž.

Dopady na podnikateľov a ekonomiku

„Podľa informácií z trhu bude ročný dopad na veľké firmy v státisícoch až miliónoch eur,“ tvrdí Murgašová. Tieto náklady môžu podnikatelia premietnuť do vyšších cien, čo spôsobí reťazový nárast cien pre spotrebiteľov. Zároveň upozorňuje na riziko zvýšenia šedej ekonomiky, keďže malí a strední podnikatelia môžu začať preferovať hotovostné platby, ktoré nie sú zdaňované.

Väčšie firmy už podnikajú kroky na minimalizáciu nákladov spojených s touto daňou, čo môže zahŕňať zvýšenie cien, znižovanie zamestnanosti či presun časti podnikania mimo Slovenska. „Nemôžeme očakávať od podnikateľov, že budú podnikať na Slovensku so stratou,“ hovorí Murgašová. Zároveň varuje pred ďalším zhoršením atraktivity Slovenska pre zahraničných investorov.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

27. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

Transkčná daň sa rušiť nebude, ale môže sa vylepšiť. Slováci budú musieť strpieť 'dalšiu konsolidáciu. Premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický na tlačovej besede... celý článok

Andrej Danko ukázal návrh na ohlodanú transakčnú daň: zmenu by pocítili tisícky ľudí

16. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Andrej Danko ukázal návrh na ohlodanú transakčnú daň: zmenu by pocítili tisícky ľudí

Návrh na zmiernenie transakčnej dane, ktorý predložil Andrej Danko, môže priniesť úľavu malým podnikateľom. Podľa návrhu by sa daň nemala týkať fyzických osôb – podnikateľov a malých... celý článok

Slováci objavili kľučku v transakčnej dani, peniaze si posielajú takmer zabudnutým spôsobom

14. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci objavili kľučku v transakčnej dani, peniaze si posielajú takmer zabudnutým spôsobom

V snahe obísť traksakčnú daň sa niektorí podnikatelia vracajú k hotovostným transakciám, zatiaľ čo iní objavili staronovú možnosť: poštové poukážky. Slovenská pošta hlási zvýšený záujem... celý článok

Daň z DPH aj daňového bonusu: expert upozorňuje na bizarnosť transakčnej dane

11. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Daň z DPH aj daňového bonusu: expert upozorňuje na bizarnosť transakčnej dane

Slovenská transakčná daň dnes zasahuje aj tam, kde to nedáva žiadnu logiku – do platieb DPH aj do vyplácania daňových bonusov. Daňový a odvodový expert Jozef Mihál kritizuje, že štát... celý článok

Transakčná daň vybuchla, hovorí Danko. Chce ju zrušiť, no nie úplne

10. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň vybuchla, hovorí Danko. Chce ju zrušiť, no nie úplne

Transakčná daň, ktorá od svojho zavedenia vyvolala vlnu nevôle u slovenských podnikateľov, sa opäť dostáva do centra pozornosti. Andrej Danko, predseda SNS, sa snaží presadiť jej zrušenie,... celý článok