Skryté náklady lacných riešení. Prečo sa šetrenie na stavebných materiáloch môže predražiť?

PR článok | rubrika: PR článok | 30. 10. 2024
Pri výstavbe či rekonštrukcii domu sa mnohí stavebníci snažia znížiť náklady, no často to robia na nesprávnych miestach. V článku sa dozviete, prečo je dôležité investovať do kvalitných základov a strešných konštrukcií, a aké riziká prináša šetrenie na nesprávnom mieste.
Skryté náklady lacných riešení. Prečo sa šetrenie na stavebných materiáloch môže predražiť?

Zdroj: elements.envato.com

Komerčná spolupráca

Pri výstavbe či rekonštrukcii domu budete určite čeliť pokušeniu znížiť náklady tam, kde to nie je príliš vidno. Možno ste si aj sami všimli, že kým niektoré domy zdobia prémiové posuvné brány, pri bližšom pohľade sa dajú odhaliť viaceré nedostatky samotnej stavby či strechy, vyplývajúce zo šetrenia na nesprávnom mieste. Investície do domu pritom patria medzi najväčšie v živote a každé ušetrené stovky eur sa počítajú, preto nejde o nič neobvyklé. Ako však nájsť zdravú rovnováhu medzi tým, čo sa oplatí, a tým, čo už by sa dalo nazvať nadmerným šetrením, ktoré je na škodu?

Základy stavby sú aj základmi pre spokojné a bezpečné bývanie

Kvalitné základy sú alfou a omegou každej stavby. Lacnejší betón s nižšou triedou pevnosti môže ušetriť jednotky percent z celkovej ceny stavby, no následky môžu byť fatálne. Menej kvalitný základový betón časom stráca pevnosť, vznikajú mikrotrhliny a do konštrukcie sa dostáva vlhkosť. Tá v zime zamŕza, rozpína sa a spôsobuje praskliny v stenách. Oprava takýchto porúch je nielen technicky náročná, ale často aj nemožná bez významného zásahu do konštrukcie.

izolácia domu
elements.envato.com

Ďalším typickým príkladom sú strechy. Kým výberu strešnej krytiny mnohí stavebníci venujú až prehnane veľa času, na detaily strešnej konštrukcie sa často zabúda. Kvalitný krov a celý strešný plášť sú pritom veľmi dôležité, a to ako z pohľadu bezpečnosti, tak aj komfortu bývania a prevádzkových nákladov. Hoci strešnú konštrukciu pod krytinou nie je vidno, šetriť na nej sa rozhodne neoplatí.

Izolácie ako tichý žrút obsahu peňaženky

V podobnom duchu – „ušetriť na tom, čo nevidno“ – sa často na stavbu nedostanú tepelné izolácie adekvátnej kvality. Pritom podcenená izolácia sa prejaví takmer okamžite na účtoch za energie, ale aj na kvalite bývania. Lacnejšie izolačné materiály spravidla vykazujú horšie tepelnoizolačné vlastnosti a rýchlejšie degradujú. Nekvalitná hydroizolácia základov môže viesť k vlhnutiu stien a vzniku plesní, ktoré ohrozujú zdravie obyvateľov. Rozdiel v cene medzi štandardnou a prémiovou izoláciou sa vám pritom vráti už v priebehu niekoľkých vykurovacích sezón.

stavba domu
elements.envato.com

Dlhodobá perspektíva vs. okamžitá úspora

To neznamená, že by ste si zásadne museli vyberať iba to najdrahšie. Snažte sa ale čo najobjektívnejšie posúdiť pomery ceny a kvality, pričom nezabúdajte ani na celkové náklady počas životnosti stavby. Kvalitné základové materiály a izolácie môžu predĺžiť životnosť domu o desiatky rokov a výrazne znížiť prevádzkové náklady.

Napríklad, kvalitná tepelná izolácia môže ušetriť 25-35 % nákladov na vykurovanie oproti lacnejším alternatívam. Kvalitne vypracovaná strecha vydrží aj celý život, a ak si zvolíte kvalitu, ide síce o vyššiu, no jednorazovú investíciu. Ak vám podľa odhadov vychádza návratnosť investície do kvalitných materiálov do 10-15 rokov, tak nie je nad čím premýšľať – najmä ak si uvedomíte, že problémy spojené s použitím lacnejších materiálov sa vám postarajú o ďalšie náklady a starosti počas celej životnosti stavby.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

rekonštrukcia

Toto ste už čítali?

Slováci chcú malé domácnosti: Jeden typ nehnuteľnosti je v Bratislave obzvlášť žiadaný

24. 4. 2025 | Redakcia, Ivana Sladkovská

Slováci chcú malé domácnosti: Jeden typ nehnuteľnosti je v Bratislave obzvlášť žiadaný

Bratislavský trh novostavieb zažil v prvom kvartáli 2025 mierne ochladenie po mimoriadne silnom závere roka 2024, no stále sa drží na úrovni dlhodobého priemeru. V prvých troch mesiacoch... celý článok

Štát kvôli energopomoci prelustruje, koľko zarábate a kde bývate. Môžete to odmietnuť, tu je návod

17. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Štát kvôli energopomoci prelustruje, koľko zarábate a kde bývate. Môžete to odmietnuť, tu je návod

Ministerstvo hospodárstva SR zavádza nový systém, ktorý má byť presnejší a adresnejší, pričom využíva existujúce údaje z registrov. Tento krok však vyvoláva otázky o ochrane súkromia... celý článok

Sú vlastníci väčších bytov znevýhodnení? Niektorí volajú po zmene podľa vzoru ČR

14. 4. 2025 | Barbora Magočová

Sú vlastníci väčších bytov znevýhodnení? Niektorí volajú po zmene podľa vzoru ČR

Prispievate do spoločnej kasy vášho domu viac ako majiteľ susedného bytu? Napriek tomu majú vaše hlasy pri rozhodovaní o dôležitých záležitostiach týkajúcich sa vašej „bytovky“ rovnakú... celý článok

Predávate nehnuteľnosť s hypotékou? Toto sú vaše možnosti

9. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Predávate nehnuteľnosť s hypotékou? Toto sú vaše možnosti

Ak už bývate v nehnuteľnosti, na ktorú ste si vzali hypotéku, no plánujete sa presťahovať, nebudete to mať úplne jednoduché. Hypotéku, ktorú ste si v minulosti vzali s výhodným úrokom,... celý článok

Pomoc štátu pri platení za plyn už nedostanú všetky domácnosti, asi 20 % nedostane nič

2. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Pomoc štátu pri platení za plyn už nedostanú všetky domácnosti, asi 20 % nedostane nič

Vláda Roberta Fica pripravuje nový model adresnej pomoci s cenami plynu, ktorý by mal zasiahnuť až 80 % slovenských domácností. Energopomoc má po novom ísť len domácnostiam, ktoré splnia... celý článok