Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s našim používaním súborov cookie. Ďalšie informácie

Reklama

Ako začať s investovaním? Tieto 4 tipy vám s tým pomôžu

ČSOB

Vložiť peniaze na termínovaný vklad či sporiaci účet s očakávaním, že úroky vám dokážu zarobiť na nové auto, štúdium pre svojho potomka či postarať sa o slušnú rentu na dôchodku, je odvážne.

 
Reklama

Oveľa zaujímavejším spôsobom, ako získať výnosy zo svojho vkladu, je investovanie. Predtým, ako začnete namietať, že by ste sa neradi vystavili zbytočnému riziku, otázka: Máte dôchodkové sporenie v II. pilieri? Ak áno, už investujete. Čo by ste však mali vedieť, ak by ste chceli skúsiť investovať napríklad do podielových fondov?

Investovať nemusíte tisíce, stačia desiatky eur

Keď sa povie investor, mnoho z nás si predstaví muža v drahom obleku, ktorý na Wall Street „pretočí“ státisíce dolárov denne. Nie je to však iba o veľkých sumách, dnes nájdete možnosti, ktoré vám umožnia investovať aj pár desiatok eur, napríklad s investičným programom od ČSOB môžete do podielových fondov vkladať aj 15 € mesačne. V prípade, že máte úspory, ktoré by ste radi investovali, bezpečnou stratégiou je rozdeliť tieto prostriedky do viacerých fondov.

Investovanie je beh na dlhé trate

Samozrejme, každého by najviac potešilo, keby už po roku bola návratnosť investície dvojnásobne vyššia ako vložená suma. Zásadné je však uvedomiť si, že investovanie je beh na dlhé trate a vyplatí sa najmä vtedy, ak si vyberieme stredno- či dlhodobý horizont: teda 5 až niekoľko desiatok rokov. Pomôžme si príkladom, ak by ste dnes jednorazovo investovali 1 500 € do fondu, ktorý vám ročne vynesie 6,5 %, o 10 rokov by vaša investícia mala hodnotu 2815,71 €, čo predstavuje takmer dvojnásobok vloženej čiastky.

Diverzifikovať sa vyplatí

Pri podielových fondoch investujete do väčšieho počtu cenných papierov, teda vaša investícia je diverzifikovaná – nestavili ste všetko na jednu kartu, ale hráte na istotu. Ak bude určitá časť z vášho portfólia v poklese, o profit vašej investície sa budú starať časti, ktoré budú rásť. Veľkou výhodou podielových fondov je, že vám umožňujú investovať cez jeden fond hneď napríklad do desiatok spoločností z rôznych krajín a odvetví, vďaka čomu dokážete limitovať spomínané poklesy, resp. straty.

Nepodliehajte panike

Výkyvy na trhoch sú bežné, niekedy za to môže cena ropy, inokedy vyjadrenie Elona Muska v rádiu či politická situácia v Británii. To, že sa výkyv objaví nie je nič výnimočné, práve naopak – je to iba otázka času. Preto, ak vašu investíciu v dôsledku takého výkyvu postretol pokles, nepodliehajte panike, situácia sa môže opäť upokojiť či dokonca zlé správy môžu vystriedať dobré správy, ktoré prispejú k rastu vašej investície. Robiť rozhodnutia na základe aktuálnych nálad a emócií teda nie je správnym riešením. V takomto prípade je držať sa svojho naplánovaného investičného horizontu to najrozumnejšie, čo môžete spraviť.

 
 
Sdílení a tisk
   
 

finance.cz finance.sk firemnifinance.cz studentskefinance.cz peniaze.sk fondy.sk uroky.sk Register mf.cz