Skimming: obeťami sa stalo aj niekoľko Slovákov!

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 19. 2. 2013
Za skimmingom stoja veľmi dobre organizované skupiny podvodníkov, ktorých cieľom je zneužiť údaje z cudzej platobnej karty. Odcudzenie peňazí z bankového účtu zaznamenalo počas uplynulých dní už aj niekoľko Slovákov!
Skimming: obeťami sa stalo aj niekoľko Slovákov!

Zdroj: Shutterstock

Počas uplynulých dní došlo k odcudzeniu peňazí z bankových účtov viacerých ľudí na Slovensku. A to rovno zo zahraničia! Ku krádeži prostriedkov z účtov došlo prostredníctvom špeciálne namontovaného zariadenia (skimmera), ktoré je schopné prečítať údaje z platobnej karty. Následne tieto údaje môže podvodník zneužiť na výber hotovosti kdekoľvek v zahraničí. Tomuto druhu podvodu hovoríme skimming. Ako to celé funguje?

Čo je skimming

Skimming, resp. podvodné načítanie údajov z magnetického prúžku platobných kariet v bankomatoch, je v súčasnosti celosvetovým fenoménom. Ide o metódu, ktorú zaraďujeme medzi podvody s platobnými kartami. Pri tzv. skimmingu dochádza k skopírovaniu údajov z magnetického prúžku platobnej karty na inú kartu bez toho, aby ste o tom vedeli. Skimmermi nazývame tie zariadenia, ktoré údaje z magnetického prúžku načítajú a sú väčšinou umiestnené do bankomatu tak, aby vyzerali ako jeho súčasť. A vy tak namiesto do bankomatu vložíte svoju platobnú kartu do tohto skimmera, ktorý si údaje z vašej karty načíta do svojej pamäte. Za skimmingom stoja zväčša veľmi dobre organizované skupiny, ktoré väčšinou zneužijú „ukradnuté“ údaje mimo krajinu, v ktorej ich získali.

Ako skimmovacie zariadenie vyzerá a kde ho nájdete?
Kopírovacie zariadenie je najčastejšie namontované v mieste vkladania karty. Skladá sa z časti, ktorá načíta údaje z platobnej karty a časti, ktorá umožňuje získať PIN kód. Len v prípade získania oboch údajov je možné platobnú kartu zneužiť výrobou falošnej karty a následným nelegálnym výberom z bankových účtov nielen na území Slovenska, ale aj v zahraničí. Skimmovacie zariadenie môže vyzerať rôzne. Kopírovacie zariadenie je väčšinou namontované do otvoru pre vkaldanie karty formou rôznych nástavcov, ktoré napodobňujú originál lebo formou panelu, ktorý je namontovaný na bankomat. Zariadenie pre odpozorovanie PIN kódu je najčastejšie umiestňované do horného panelu bankomatu alebo je používaná falošná klávesnica, ktorá je namontovaná na originálnu klávesnicu alebo na panel bankomatu.


Kde sa môžete stať obeťou podvodu

K skopírovaniu platobných kariet najčastejšie dochádza v bankomatoch, kde podvodníci skopírujú údaje z magnetického prúžku platobnej karty – ide o najčastejší spôsob skimmingu, alebo u obchodníkov, kde nepoctivý pracovník skopíruje údaje z platobnej karty pred vrátením zákazníkovi a údaje použije sám alebo ich poskytne podvodníkom, ktoré údaje sfalšujú. Najčastejšie k takémuto podvodnému správaniu dochádza v baroch, no obozretní by ste mali byť aj v hoteloch či čerpacích staniciach.

Obeťami podvodníkov aj niekoľko Slovákov!
V uplynulých dňoch sa obeťami podvodníkov stalo aj niekoľko Slovákov, ktorým zmizli z bankového účtu peniaze. Poškodených klientov na Slovensku zaznamenali viaceré banky. Klienti sa však nemusia obávať, banky im odcudzené peniaze vrátia.

Aj vy môžte pomôcť odhaliť podvod
Ak zaregistrujete na bankomate, z ktorého si vyberáte hotovosť, niečo zvláštne alebo si všimnete neštandardné správanie bankomatu, ihneď kontaktujte príslušnú banku alebo políciu a peniaze si z tohto bankomatu určite nevyberajte. Mnoho prípadov skimmingu je odhalených najmä vďaka všímavosti klientov.

 

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register