Skontrolujte si účet, či vám nezmizli peniaze. Známu službu napadli hackeri

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 6. 6. 2024
Cloudové úložisko Snowflake sa stalo nedávno terčom veľkého hackerského útoku. Unikli pri ňom kvantá citlivých dát, vrátane platobných údajov, ktoré zbiera spoločnosť Ticketmaster. Mohlo tak dôjsť k úniku dát Čechov a Slovákov.
Skontrolujte si účet, či vám nezmizli peniaze. Známu službu napadli hackeri

Zdroj: Archív Canva

Ak ste nedávno kupovali vstupenky na koncert, okamžite si skontrolujte platobné karty a účty. Vaše platobné údaje a heslá sa už môžu nachádzať na dark webe. Web Arstechnica varuje, že došlo k veľkému úniku dát cloudového útočiska Snowflake. Jeho služby využíva aj spoločnosť Live Nation a jej dcérska firma Ticketmaster. FonTech upozorňuje, že mohlo dôjsť k úniku dát aj zo Slovenska a Česka.

Útok si všimli až po niekoľkých dňoch

Poskytovateľ cloudového úložiska Snowflake oznámil, že účty viacerých zákazníkov boli napadnuté, keď útočníci získali prístupové údaje cez škodlivý softvér na kradnutie informácií alebo ich kúpou na online zločineckých fórach. Materská spoločnosť Ticketmaster, Live Nation, ktorá v piatok priznala, že hackeri získali prístup k údajom uloženým prostredníctvom neznámeho tretieho poskytovateľa, povedala pre TechCrunch, že týmto poskytovateľom je Snowflake.

Sledujte svoje účty

  • Pravidelne kontrolujte svoje bankové a kreditné účty za neobvyklé alebo neoprávnené transakcie.
  • Ak zistíte akékoľvek podozrivé aktivity, ihneď to nahláste svojej banke.

Aktualizujte svoje heslá

  • Zmeňte VŠETKY heslá k účtom, ktoré sú nejakým spôsobom prepojené s vašou kartou alebo finančnými informáciami.
  • Používajte silné heslá, ktoré zahŕňajú kombináciu písmen, číslic a špeciálnych znakov.

Využite monitoring úverových správ

  • Niektoré banky a spoločnosti ponúkajú služby monitorovania úverových správ, ktoré vás upozornia na akékoľvek podozrivé aktivity na vašom účte.

Aktivujte dvojfaktorovú autentifikáciu

  • Ak to vaša banka alebo poskytovateľ kreditnej karty ponúka, aktivujte dvojfaktorovú autentifikáciu pre zvýšenie bezpečnosti.

Upozornite príslušné úrady

  • Ak sa domnievate, že vaše údaje boli zneužité, môžete to oznámiť polícii alebo inému príslušnému úradu.

 

7. **Zaznamenajte si všetky kroky:**

   - Uchovávajte si záznam všetkých krokov, ktoré ste podnikli, vrátane kontaktovania banky, zmien hesiel a akýchkoľvek komunikácií s úradmi.

 

Tieto kroky by vám mali pomôcť minimalizovať riziko zneužitia vašich finančných údajov a ochrániť vaše financie.

Predajca vstupeniek na živé podujatia uviedol, že hack identifikoval 20. mája a o týždeň neskôr sa na dark webe objavil „kriminálny útočník“, ktorý údajne ponúkal údaje používateľov spoločnosti na predaj.

Nezávislý bezpečnostný výskumník Kevin Beaumont, odvolávajúc sa na rozhovory s ľuďmi v postihnutých spoločnostiach tvrdí, že Ticketmaster je jedným zo šiestich zákazníkov Snowflake, ktorí boli zasiahnutí týmto hackerským útokom. „Zhrnutie situácie so Snowflake je, že sa masívne kradli údaje, ale nikto si to nevšimol, a teraz obviňujú zákazníkov z toho, že mali slabé prístupové údaje,“ napísal Beaumont na sociálnej sieti Mastodon. „Zdá sa, že z mnohých organizácií zmizlo veľa dát.“

Hackeri požadovali pol milióna dolárov za údaje firmy Ticketmaster, ktoré mali obsahovať mená, adresy, telefónne čísla a čiastočné čísla kreditných kariet až 560 miliónov zákazníkov. Tento útok je len jedným z mnohých, za ktoré sú hackeri zodpovední. Údajne stoja aj za kybernetickými útokmi na firmy ako Zoosk, Chatbooks a dokonca AT&T, z ktorých ukradli údaje o miliónoch používateľov.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

platobné karty

Toto ste už čítali?

Priložte oko. Vo vybraných obchodoch testujú platenie bez karty či telefónu

13. 6. 2024 | Ivana Sladkovská

Priložte oko. Vo vybraných obchodoch testujú platenie bez karty či telefónu

Bezkontaktné platby hodinkami a telefónmi vyzerajú pri tejto technológii ako z doby kamennej. V Poľsku testujú terminály, ktorým na zaplatenie stačí vaše oko.

Skontrolujte si zásoby českých korún. Týmito bankovkami už u susedov nezaplatíte

1. 6. 2024 | Kateřina Hovorková

Skontrolujte si zásoby českých korún. Týmito bankovkami už u susedov nezaplatíte

Na jednoduchú výmenu starších bankoviek zostáva už len mesiac. Zatiaľ čo teraz sa vymieňajú v bežných bankách, od júla ich bude možné vymeniť len v siedmich pobočkách ČNB. V obehu je... celý článok

Čoraz viac Slovákov chodí bez peňaženky a bez platobnej karty. Prieskum prezrádza dôvod

28. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Čoraz viac Slovákov chodí bez peňaženky a bez platobnej karty. Prieskum prezrádza dôvod

Slováci sa doslova zamilovali do platenia mobilom a hodinkami, čo potvrdzuje nedávny prieskum Mastercard. Značná časť ľudí už pri sebe ani nenosí peňaženku ani bankomatvú kartu.

5 vecí, ktorými pomôžete planéte, ale aj sebe

27. 5. 2024 | Natália Stašíková

5 vecí, ktorými pomôžete planéte, ale aj sebe

Ak chceme pomôcť zmierniť klimatické zmeny, či jednoducho prispieť ku zdravšiemu životnému prostrediu, nemusíme sa obmedzovať. Práve naopak. Môžeme sa zapojiť do aktivít, ktoré potešia... celý článok

Služby Tatra Banky mali výpadky: Už vedia, čo je za tým

22. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Služby Tatra Banky mali výpadky: Už vedia, čo je za tým

Pre klientov Tatra Banky neboli dostupné viaceré služby, výpadky nahlasovali od piatka až do nedele. Čiastočný výpadok bol spôspbený obrannou reakciou banky na kybernetický útok. Peniaze... celý článok