Reklamácia dovolenky v roku 2022: Akú náhradu žiadať, ak ste neboli spokojní?

Barbora Magočová | rubrika: Článok | 20. 6. 2022
Letná sezóna definitívne začala; niektorí už majú rekreáciu za sebou, iní naopak čakajú až na prázdniny. Dovolenku si predstavujeme ako idylické obdobie plné pohody a relaxu. Čo ak vás však namiesto priestrannej izby s výhľadom na more a pestrej chutnej stravy čaká špinavá malá „kutica“ a každý večer špagety s kečupom?
Reklamácia dovolenky v roku 2022: Akú náhradu žiadať, ak ste neboli spokojní?

Zdroj: Shutterstock

Aké kroky treba podniknúť, aby ste sa nepripravili o finančnú kompenzáciu nedostatkov vašej dovolenky? V článku zároveň nájdete, podľa čoho vypočítať zľavu, ktorú by vám mala cestovná kancelária priznať. Takže už len zobrať cestovný pas, vyzbrojiť sa potrebnými informáciami a vyraziť na dovolenku. 

Čo všetko môžete reklamovať        

Porušením povinností cestovnej kancelárie nie je len poskytnutie niektorej zo služieb cestovného ruchu v rozpore s podmienkami dohodnutými v uzatvorenej zmluve o zájazde. Služby musia mať zároveň vlastnosti, ktoré ste ako cestujúci dôvodne očakávali s ohľadom na ponukuzvyklosti (ak je napr. dojednaný all inclusive, musia tomu služby stravovania aj zodpovedať). 

Nech už sa váš problém týka ktoréhokoľvek plnenia, ktoré vám má byť počas dovolenky poskytnuté, cestovná kancelária vám nemôže odmietnuť pomoc s tvrdením, že sa jej vaša sťažnosť netýka a máte ju riešiť napríklad s prevádzkovateľom hotela. Za porušenie zmluvy o zájazde totiž zodpovedá aj vtedy, ak majú voči vám konkrétne povinnosti plniť iní poskytovatelia služieb cestovného ruchu. 

Ako postupovať pri reklamácii 

Ak zistíte akýkoľvek nedostatok, ktorý považujete za porušenie zmluvy o zájazde, bezodkladne oznámte nedostatky cestovnej kancelárii alebo jej delegátovi a vyžadujte ich nápravu v primeranej lehote. Konkrétne vady je potrebné riešiť vtedy, keď nastanú – ak nejakú zistíte, pri najbližšej možnej príležitosti buď kontaktujte priamo cestovnú kanceláriu alebo delegáta, ktorý je s vami na zájazde. Opíšte im nedostatok a zároveň stanovte primeranú lehotu, v ktorej očakávate nápravu. 

Príklad:

V priebehu noci vám v izbe prestane fungovať klimatizačná jednotka. Ako primerané sa v tomto prípade javí s požiadavkou na jej opravu počkať aspoň do rána. 

Primeranú lehotu nemusíte určovať, ak cestovná kancelária oznámi, že nápravu nevykoná, alebo ak náprava neznesie nijaký odklad vzhľadom na váš osobitný záujem. 

Príklad:

Kvôli vášmu zdravotnému stavu ste si osobitne vopred dohodli bezlepkovú stravu. Ak nie je táto požiadavka splnená, náprava neznesie odklad a vhodná alternatíva by vám mala byť ponúknutá ihneď počas podávania jedla. 

Nápravu musí cestovná kancelária vykonať vždy, keď je to:

- možné vzhľadom na okolnosti prípadu alebo

- ak to kancelárii nespôsobí náklady, ktoré by boli neprimerané vzhľadom na rozsah konkrétneho porušenia a hodnotu poskytovaných služieb cestovného ruchu. 

Na akú kompenzáciu máte nárok, ak nie je možná rýchla náprava 

Ak cestovná kancelária z akéhokoľvek dôvodu nepristúpi k vykonaniu nápravy v primeranej lehote, môžete žiadať:

  • 1) náhradné služby cestovného ruchu, a to buď:
  1. a) rovnakej alebo vyššej kvality v porovnaní s podmienkami dohodnutými v zmluve o zájazde; ak cestovná kancelária zvolí tento spôsob kompenzácie, nesmie od vás v tejto súvislosti požadovať nijaké dodatočné náklady,
  2. b) nižšej kvality v porovnaní so znením zmluvy o zájazde; v takomto prípade máte zároveň právo na primeranú zľavu z ceny týchto služieb cestovného ruchu. 

Náhradné služby ponúkané cestovnou kanceláriou môžete odmietnuť, ak:

- nie sú porovnateľné s dohodnutými službami alebo

- ponúkaná zľava, ktorá má kompenzovať služby nižšej kvality, nie je primeraná. 

V prípade, že služby odmietnete alebo ich z objektívnych dôvodov nemôžete prijať, môžete pokračovať v užívaní vadných služieb s tým, že cestovná kancelária vám následne musí poskytnúť primeranú zľavu. Jej výška má zodpovedať intenzite nedostatkov služieb, ktoré ste v súlade s vyššie uvedeným reklamovali ešte počas zájazdu. 

Ak cestovná kancelária nevykoná nápravu ani nezabezpečí náhradné služby cestovného ruchu, môžete:

vykonať nápravu sami a požadovať náhradu nákladov, ktoré ste v súvislosti s jej vykonaním účelne vynaložili,

- v prípade podstatného porušenia od zmluvy odstúpiť bez zaplatenia odstupného a žiadať primeranú zľavu z ceny zájazdu odvíjajúcu sa od nedostatkov služieb cestovného ruchu, ktoré neboli poskytnuté riadne a včas. 

Napriek tomu, že cestovná kancelária má povinnosť vyhotoviť písomný záznam týkajúci sa uplatnenia vád zájazdu a ich riešenia len v určitých prípadoch, žiadajte o písomné potvrdenie reklamovania nedostatkov z vašej strany vždy. Pokiaľ je to možné, zdokumentujte vady aj formou videí či fotografií. 

Dodajme, že okrem práva na primeranú zľavu máte právo aj na náhradu majetkovej škody a v prípade podstatného porušenia zmluvy o zájazde tiež právo naprimeranú nemajetkovú ujmu. Ak je vaša reklamácia oprávnená, musí vám cestovná kancelária vrátiť časť ceny zodpovedajúcej primeranej zľave do 30 dní od jej uplatnenia. 

Právo uplatniť reklamáciu zájazdu máte do dvoch rokov od skončenia zájazdu, alebo, ak sa neuskutočnil, odo dňa, kedy mal podľa zmluvy skončiť. Pokiaľ cestovná kancelária nevyhovie vašej žiadosti o kompenzáciu, treba sa obrátiť s žalobou na súd. 

Ako si vypočítať výšku zľavy 

Ak neviete, ako si poradiť s určením primeranej zľavy za reklamované nedostatky, pomôžu vám medzinárodne uznávané štandardy, ktoré sú minimálne orientačne rešpektované aj slovenskou právnou praxou. Môžete použiť tzv. Frankfurtskú tabuľku zliav, ktorá vznikla v súvislosti s posudzovaním rôznych vád zájazdov v nemeckej judikatúre.

Touto bol inšpirovaný tzv. ITQ kódex, ku ktorému sa dnes oficiálne hlási mnoho poskytovateľov služieb cestovného ruchu. Nižšie pre ilustráciu uvádzame niektoré typy nedostatkov služieb cestovného ruchu a ich ocenenie v spomínanom ITQ kódexe; pre uplatnenie zliav je podstatné aj to, čo bolo dohodnuté alebo avizované pri dojednávaní zájazdu. 

Tabuľka: výška zľavy poskytovanej pri niektorých nedostatkoch zájazdu podľa ITQ kompenzačnej tabuľky

Chýbajúci animačný program

5 – 10 %

Chýbajúci prístup na internet

5 %

Nevyhovujúca pláž – zmeny oproti katalógu

10 – 15 %

Poškodenie výbavy izby

5 – 20 %

Výpadok klimatizácie

10 – 15 %

Polpenzia namiesto all inclusive

15 %

Skazené či nepožívateľné jedlo

20 až 30 %

Špinavý alebo chýbajúci bazén

10 – 20 %

Zmena ubytovania do nižšej kategórie

10 – 25 %

Chýbajúci výhľad na more

5 – 10 %

Chýbajúci televízor

5 %

 

Barbora Magočová

Autor článku Barbora Magočová

Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+7
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci stávkujú ako o život, vlani prestávkovali 26 trinástych dôchodkov pre celé Slovensko

28. 5. 2024 | Redakcia

Slováci stávkujú ako o život, vlani prestávkovali 26 trinástych dôchodkov pre celé Slovensko

Na Slovensku boli automaty a lotérie obľúbené vždy, no po pandémii sa vyrojili aj online stávky a všetko sa zmenilo. V roku 2023 Slováci vložili do stávok rekordnú sumu, ktorá by zaplatila... celý článok

„Nevážite si našu prácu,“ hovorí farmárka vo virálnom videu zo samozberu jahôd

27. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

„Nevážite si našu prácu,“ hovorí farmárka vo virálnom videu zo samozberu jahôd

Samozber jahôd je v plnom prúde a množstvo Slovákov využíva možnosť prísť si nazbierať čerstvé jahody priamo na farmu. Pestovateľka jahôd však poukázala na temnú stránku samozberov.... celý článok

Podielové spoluvlastníctvo: Kedy sa neoplatí žiadať jeho zrušenie

27. 5. 2024 | Barbora Magočová

Podielové spoluvlastníctvo: Kedy sa neoplatí žiadať jeho zrušenie

Nadobudli ste pozemok či stavbu do podielového vlastníctva a nepáči sa vám spôsob, akým sú využívané? Hoci vás nikto nemôže nútiť, aby ste v spoluvlastníckom vzťahu zostali, existujú... celý článok

Pravá slovenská kvalita: Poznáme najlepšie pivá za rok 2024

24. 5. 2024 | Redakcia

Pravá slovenská kvalita: Poznáme najlepšie pivá za rok 2024

V 17. ročníku Slovenskej pivnej korunky (SPK) sa rekordných 39 pivovarov zapojilo so 203 súťažnými vzorkami v dvanástich kategóriách, pričom odborná porota ocenila najlepšie slovenské... celý článok

Po slovenských diaľniciach zadarmo: Tieto úseky budú čoskoro bezplatné

24. 5. 2024 | Natália Stašíková

Po slovenských diaľniciach zadarmo: Tieto úseky budú čoskoro bezplatné

Pre motoristov prichádza veľká zmena, ktorá môže znamenať výrazné úspory. Vláda totiž pripravuje novelu vyhlášky o diaľničnej známke, ktorá oslobodí viaceré úseky diaľnic a rýchlostných... celý článok