Za úplne legálnu a obľúbenú činnosť hrozí Slovákom pokuta až 150 eur

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 8. 5. 2024
Teplo a slnečné počasie priam láka na opekačky a grilovačky. Nie je však jedno, kde sa rozhodnete pripraviť si špekačky a krkovičku. Také grilovanie na balkóne sa môže v mnohých prípadoch poriadne predražiť.
Za úplne legálnu a obľúbenú činnosť hrozí Slovákom pokuta až 150 eur

Zdroj: Archív Canva/Science Photo Library

Kto nemá záhradku, postačí mu grilovanie na balkóne či terase bytu. Pozor však na miestne obmedzenia. Balkónové grilovačky síce nereguluje žiadny zákon platný pre celé Slovensko, ale veľakrát ich regulujú samosprávy či dokonca samotné bytovky.

Zákaz grilovania na balkónoch totiž majú novšie bytové súbory priamo v domovom poriadku. V starších bytovkách by to nemalo predstavovať problém, no treba sa mať na pozore, pretože Občiansky zákonník jasne uvádza, že susedov nesmieme nadmieru obťažovať hlukom, prachom, pachmi, dymom a podobne. Polícia by vás pri prvom porušení mala iba napomenúť, opakované incidenty sa už trestajú pokutou 33 eur.

Pozor na miestne predpisy

Čo sa týka grilovania na záhradke, tu neexistujú prakticky žiadne obmedzenia. Pokiaľ však ide o balkónové grilovačky, každé mesto si tieto pravidlá určuje samo. Podľa portálu Záhradkár nie sú v Nitre či Bratislave prakticky žiadne obmedzenia, no v takej Žiline či v Prešove hrozí obyvateľom za dymiaci gril na balkóne pokuta 33 eur. V správnom konaní sa výška pokuty môže vyšplhať na 150 eur.

Susedom nemusí prekážať len dym z grilu, ale aj dym z cigariet. Hoci zákon o ochrane nefajčiarov sa nevzťahuje priamo na súkromné priestory ako sú balkóny, tiež tu platí §127 Občianskeho zákonníka, ktorý reguluje vzájomné obťažovanie medzi susedmi.

Advokát JUDr. Michal Rampášek z Advokátskej kancelárie HAVLÁT & PARTNERS pre Plusku vysvetlil, že aj keď balkón patrí k súkromnému priestoru jednotlivca, obťažovanie susedov napríklad zápachom z cigariet môže byť problematické. Avšak, stanovenie úplného zákazu fajčenia na balkónoch domovom poriadku by mohlo naraziť na právne obmedzenia týkajúce sa ochrany súkromia jednotlivca.

„Najefektívnejšie by bolo dohodnúť sa v rámci domu na určitých pravidlách, ktoré budú rešpektovať aj práva fajčiarov. Možnosťou je aj podanie návrhu na súd. Občiansky zákonník prikazuje vlastníkovi veci, teda aj bytu, aby sa zdržal všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného. Pokiaľ ide o občasné (bežné fajčenie), nemyslím si, že by dochádzalo k naplneniu uvedeného zákazu. V tomto prípade ide o problém susedských vzťahov a ak zlyhá dohoda, je jediným riešením podanie tzv. susedskej žaloby na súd,“ hovorí právnik.

 

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

pokuty

Toto ste už čítali?

Slováci stávkujú ako o život, vlani prestávkovali 26 trinástych dôchodkov pre celé Slovensko

28. 5. 2024 | Redakcia

Slováci stávkujú ako o život, vlani prestávkovali 26 trinástych dôchodkov pre celé Slovensko

Na Slovensku boli automaty a lotérie obľúbené vždy, no po pandémii sa vyrojili aj online stávky a všetko sa zmenilo. V roku 2023 Slováci vložili do stávok rekordnú sumu, ktorá by zaplatila... celý článok

„Nevážite si našu prácu,“ hovorí farmárka vo virálnom videu zo samozberu jahôd

27. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

„Nevážite si našu prácu,“ hovorí farmárka vo virálnom videu zo samozberu jahôd

Samozber jahôd je v plnom prúde a množstvo Slovákov využíva možnosť prísť si nazbierať čerstvé jahody priamo na farmu. Pestovateľka jahôd však poukázala na temnú stránku samozberov.... celý článok

Podielové spoluvlastníctvo: Kedy sa neoplatí žiadať jeho zrušenie

27. 5. 2024 | Barbora Magočová

Podielové spoluvlastníctvo: Kedy sa neoplatí žiadať jeho zrušenie

Nadobudli ste pozemok či stavbu do podielového vlastníctva a nepáči sa vám spôsob, akým sú využívané? Hoci vás nikto nemôže nútiť, aby ste v spoluvlastníckom vzťahu zostali, existujú... celý článok

Pravá slovenská kvalita: Poznáme najlepšie pivá za rok 2024

24. 5. 2024 | Redakcia

Pravá slovenská kvalita: Poznáme najlepšie pivá za rok 2024

V 17. ročníku Slovenskej pivnej korunky (SPK) sa rekordných 39 pivovarov zapojilo so 203 súťažnými vzorkami v dvanástich kategóriách, pričom odborná porota ocenila najlepšie slovenské... celý článok

Po slovenských diaľniciach zadarmo: Tieto úseky budú čoskoro bezplatné

24. 5. 2024 | Natália Stašíková

Po slovenských diaľniciach zadarmo: Tieto úseky budú čoskoro bezplatné

Pre motoristov prichádza veľká zmena, ktorá môže znamenať výrazné úspory. Vláda totiž pripravuje novelu vyhlášky o diaľničnej známke, ktorá oslobodí viaceré úseky diaľnic a rýchlostných... celý článok