Koľko stoja evidenčné čísla vozidla podľa vlastného výberu a aké sú novinky v roku 2023?

Daniel Výcha | rubrika: Článok | 20. 11. 2023
Evidenčné čísla vozidiel za posledný rok prešli veľkými zmenami. Od januára 2023 vstúpil do platnosti nový dizajn, z ktorého zmizli skratky okresov. Došlo tiež k zmenám v procese vybavovania nových TEČ. Koľko aktuálne stoja bežné alebo voliteľné tabuľky a ako si ich môžete vybaviť?
Koľko stoja evidenčné čísla vozidla podľa vlastného výberu a aké sú novinky v roku 2023?

Zdroj: Shutterstock

Typy evidenčných čísel

Evidenčné čísla môžeme rozdeliť do troch základných kategórií:

 • Bežné evidenčné čísla – ide o klasické evidenčné číslo, ktoré vám pridelí dopravný inšpektorát na základe generátora náhodného výberu.
 • Voliteľné evidenčné čísla – vyberáte si kombináciu písmen a čísel alebo len samotných písmen.
 • Zlaté evidenčné čísla – volíte si niektorú z dostupných tzv. „zlatých” kombinácií čísel. 

Pravidlá spojené s TEČ s voliteľnou logistikou platné od 1. januára 2023

Podľa informácií Ministerstva vnútra SR na svojej webovej stránke od 1. januára 2023 platia nové pravidlá pre TEČ s voliteľnou logistikou.

Pri ich objednávaní si žiadateľ: 

 • „môže zvoliť ľubovoľné dva znaky (okrem EL a EV, ktoré sú určené pre elektromobily a plug-in hybridy, a EE alebo ZZ, ktoré sú určené pre diplomatické vozidlá) na prvých dvoch pozíciách pred štátnym znakom SR (napríklad ZUZANKA, JANIČKO atď.), 
 • pri elektromobiloch a plug-in hybridných vozidlách, ktorým sa prideľujú Elektro TEČ na elektromobily a plug-in hybridy, sa na prvých dvoch miestach nachádzajú písmená EL alebo EV, pričom ďalšiu skladbu pri voliteľných TEČ si žiadateľ volí až za štátnym znakom SR, 
 • nemôže zvoliť kombináciu písmen a číslic, ktoré boli alebo v budúcnosti môžu byť vydané z bežne vydávaných TEČ zo skladových zásob na dopravnom inšpektoráte (napríklad BA145SA, AC579DF a pod.).“ 

Okrem toho platí, že o tzv. recyklované TEČ, teda TEČ, ktoré boli už v minulosti vydané na vozidlo, je možné požiadať len vtedy, ak boli oba požadované kusy v minulosti pri evidenčnom úkone odovzdané a fyzicky zničené na dopravnom inšpektoráte alebo u spracovateľa starých vozidiel. Cena za takéto TEČ je pre osobné vozidlá 165,50 eur za jeden kus, čiže štandardne za pár je to 331 eur.

Ako fungujú nové TEČ?

Nové tabuľky s evidenčnými číslami prinášajú jednu veľkú výhodu. V prípade predaja auta si ich môže predchádzajúci vlastník ponechať, čím ušetrí na poplatkoch. Na ich opätovné použitie na novom aute má jeden rok času. Ak by o staré TEČ nemal záujem, môže ich poskytnúť novému majiteľovi, a to bez ohľadu na to, či je z rovnakého alebo iného okresu.

Koľko stoja voliteľné tabuľky s evidenčným číslom?

Cena TEČ závisí od toho, aký typ si zvolíte a na aké vozidlo. Najlacnejšie sú bežné tabuľky, ktoré dopravný inšpektorát vydáva podľa generátora náhodného výberu. Jeden kus pre osobné alebo nákladné vozidlo stojí pri štandardnom vybavení 16,50 eur, teda spolu za dve tabuľky zaplatíte 33 eur. Ak chcete cenu znížiť, môžete si TEČ vybaviť prostredníctvom elektronických služieb MV SR. V takom prípade jedna tabuľka stojí 8 eur.

Bežné tabuľky pre motocykle, traktory a prípojné vozidlá stoja pri bežnom vybavení 16,50 eur a pri elektronickom vybavení 8 eur.

Ak sa rozhodnete pre zlaté alebo voliteľné TEČ na osobné či nákladné vozidlo, cena za jeden kus pri štandardnom vybavení je 165,50 eur, teda spolu 331 eur. Aj v tomto prípade je elektronické vybavenie lacnejšie. Jedna TEČ stojí 95,50 eur, čiže za dve zaplatíte 191 eur.

Voliteľné a zlaté TEČ pre motocykle stoja 165,50 eur pri štandardnom vybavení a 95,50 eur pri elektronickej žiadosti.

Pre lepší prehľad prinášame tabuľku s jednotlivými sumami:

Podaná žiadosť

Správny poplatok

Jednotlivé položky

Znenie položky

Osobne

33 eur

2 x 16,50 eur

vydanie 2 ks plechových TEČ (osobné, nákladné vozidlo)

Elektronicky

16 eur

2 x 8 eur

Osobne

16,50 eur

1 x 16,50 eur

vydanie 1 ks plechovej TEČ (motocykel, traktor, prípojné vozidlo)

Elektronicky

8 eur

1 x 8 eur

Osobne

331 eur

2 x 165,50 eur

vydanie 2 ks plechových voliteľných TEČ (osobné, nákladné vozidlo)

Elektronicky

191 eur

2 x 95,50 eur

Osobne

165,50 eur

1 x 165,50 eur

vydanie 1 ks plechovej voliteľnej TEČ (motocykel)

Elektronicky

95,50 eur

1 x 95,50 eur

Osobne

331 eur

2 x 165,50 eur

vydanie 2 ks plechových TEČ zo skladových zásob orgánu Policajného zboru, o ktorej zloženie číslic požiadal vlastník vozidla alebo držiteľ vozidla, tzv. zlaté TEČ (osobné, nákladné vozidlo)

Elektronicky

191 eur

2 x 95,50 eur

Osobne

165,50 eur

1 x 165,50 eur

vydanie 1 ks plechovej TEČ zo skladových zásob orgánu Policajného zboru, o ktorej zloženie číslic požiadal vlastník vozidla alebo držiteľ vozidla, tzv. zlaté TEČ (motocykel, traktor, prípojné vozidlo)

Elektronicky

95,50 eur

1 x 95,50 eur

Ako si vybaviť voliteľné TEČ?

Vybavenie voliteľných TEČ je jednoduché. Teraz o ne môžete požiadať na ľubovoľnom dopravnom inšpektoráte. K žiadosti je potrebné predložiť:

 • platný doklad totožnosti, 
 • potvrdenie o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, 
 • osvedčenie o evidencii časť II, pôvodne vydané osvedčenie o evidencii alebo technický preukaz vozidla a osvedčenie o evidencii vozidla, 
 • čipovú kartu osvedčenia o evidencii časť I, ak bolo vydané, 
 • pôvodné TEČ, ak sa odovzdávajú predchádzajúce, 
 • ak ide o právnickú osobu, ktorá sa nezapisuje alebo nie je zapísaná v registri právnických osôb, doklad o zriadení takejto osoby použiteľný na právne úkony.

Následne uvediete, čo sa má stať s pôvodnými TEČ (ak ich odovzdávate) a o aký druh TEČ žiadate. V poslednom kroku už len zaplatíte poplatok a máte hotovo.

Anketa

Ako sa vám páčia nové ŠPZ

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

5 vecí, ktoré by mal vedieť o výživnom každý, kto má deti

1. 12. 2023 | Barbora Magočová

5 vecí, ktoré by mal vedieť o výživnom každý, kto má deti

Vyživovacia povinnosť sa zďaleka netýka len tých, ktorí ju majú určenú súdnym rozhodnutím. Musia si ju plniť všetci rodičia a niekedy dokonca aj deti. Čo ak vám na potomkov neprispieva... celý článok

Čas na výmenu vodičského preukazu sa kráti: Aký je postup, čo potrebujete a čo ak to nestihnete?

16. 11. 2023 | Daniel Výcha

Čas na výmenu vodičského preukazu sa kráti: Aký je postup, čo potrebujete a čo ak to nestihnete?

Lehota na výmenu starého ružového vodičského preukazu sa skracuje. Držitelia tak môžu urobiť do 31. decembra 2023. Ako postupovať pri výmene a čo robiť, ak to nestihnete? Máme pre vás... celý článok

Nesúhlasíte s rozhodnutím Sociálnej poisťovne? Ako sa proti nemu môžete brániť?

14. 11. 2023 | Barbora Magočová

Nesúhlasíte s rozhodnutím Sociálnej poisťovne? Ako sa proti nemu môžete brániť?

Rozhodnutia Sociálnej poisťovne vás môžu výrazne ovplyvniť prakticky vo všetkých obdobiach vášho života. Zďaleka sa netýkajú len starobných či invalidných dôchodkov; dopad na rodinné... celý článok

Vykurovacia sezóna je tu a sused vás obťažuje dymom. Ako to riešiť?

2. 11. 2023 | Barbora Magočová

Vykurovacia sezóna je tu a sused vás obťažuje dymom. Ako to riešiť?

Ceny energií zostávajú naďalej vysoké; vykurovanie domácností rôznymi lacnejšími alternatívami preto asi len tak neskončí. Kúriť ale nemožno hocičím. Ak už teraz nemôžete riadne vetrať... celý článok

Máte zdravotné problémy kvôli chybe lekára? Aké kompenzácie môžete žiadať?

30. 10. 2023 | Marek Mittaš

Máte zdravotné problémy kvôli chybe lekára? Aké kompenzácie môžete žiadať?

Ani lekári nie sú neomylní; ich pochybenia sú však o to závažnejšie, že môžu mať fatálne následky. Ak sa vy alebo vaši príbuzní boríte s poškodením zdravia, ktoré má súvislosť s neodborným... celý článok