Nákladné elektrobicykle zmenia pravidlá logistiky a mestá k lepšiemu

Redakcia | rubrika: SEO PR | 27. 8. 2023
V Nemecku stúpli predaje nákladných elektrobicyklov na viac ako 200 tisíc kusov za rok. Břetislav Hanzel z firmy Cargo Bike Daddy zameranej na predaj a požičiavanie nákladných elektrobicyklov vysvetľuje, aká je situácia na Slovensku a v Českej republike a v rozhovore vysvetľuje, prečo sa u nás zatiaľ bicykle nepoužívajú ako dopravný prostriedok pre každodenné jazdenie.
Nákladné elektrobicykle zmenia pravidlá logistiky a mestá k lepšiemu

Zdroj: Hynek Jahoda

Na laika môžu nákladné bicykle pôsobiť ťažkopádne až neohrabane. Ako sa na nich jazdí?

Ľudia často hovoria, že sú cargo bicykle veľké a že sa na nich musí aj ťažko jazdiť, ale to je iba prvý dojem. Myšlienka nákladných bicyklov je stará pomaly ako bicykel sám, ale až elektromotor umožnil tejto koncepcii naplno ožiť, pretože úplne zmazáva hmotnosť bicykla i nákladu. Vďaka elektromotoru môže jazdiť na cargo bicykli úplne každý.   

Na čo sa cargo bicykle využívajú najviac?

Ak môžem hovoriť sám za seba, cargo bicykel mi v meste poskytuje neuveriteľnú slobodu, flexibilitu a rýchlosť presunu seba aj čohokoľvek, čo potrebujem previesť. Po meste mi do vzdialenosti 20 km stopercentne nahrádza auto. Odveziem s ním deti, niekedy ženu a akékoľvek nákupy od potravín až po menší nákup v IKEA. Cargo bicykel ma neprestáva prekvapovať svojimi možnosťami a kapacitou. Je to skutočne nákladné, úžitkové vozidlo, ktoré v meste dokáže nahradiť automobil, ktorý používam už len na cesty mimo mesta. 

Kde sú jeho hranice?

Každý model nákladného bicykla má inú hranicu nosnosti a kapacity prepravného priestoru, či už ide o box pred riadidlami alebo zosilnený nosič vzadu. Najväčšie nákladné bicykle pre rodiny prevezú náklad s hmotnosťou až 125 kg alebo objemom až 350 litrov, čo je porovnateľné s kufrom auta. Nákladné kolesá pre profi použitie si potom poradia napríklad aj so štandardnou europaletou a 350 kg nákladu. Pri cargo bicykloch je vždy dôležité mať vyriešené parkovanie. Do výťahu ho skôr nedostanete. 

Ako naň reagujú vodiči áut?

V prevádzke mám väčší pocit bezpečia, ako keď idem na bežnom bicykli. Možno je to tým, že vzhľadom na rozmery vzbudzuje viac rešpektu. Myslím, že väčšina vodičov je už zvyknutá na zákonný odstup 1,5 metra pri míňaní cyklistu, takže sa pre nich veľmi nemení ani v prípade predbiehania cargo bicykla. 

Cena moderného cargo bicykla sa bežne pohybuje okolo päť tisíc eur. Ako veľmi sú dostupné pre verejnosť?

Už samotné elektrobicykle nie sú lacné. Keď k tomu pridáte box, technológiu, bezpečnosť pasažierov a nosnosť, výsledná cena je ospravedlniteľná, aj keď uznávam, že to nie je cena pre každého. Je to veľká investícia. Na druhú stranu môže nákladný bicykel nahradiť keď nie prvé, tak určite druhé auto v rodine, pričom v porovnaní s automobilom sú prevádzkové náklady zanedbateľné. 

Ako poznám dobrý elektrobicykel od nekvalitného?

Odporúčame si vyberať zavedené značky. Vedľa konštrukcie je kľúčovou záležitosťou elektromotor a jeho krútiaci moment, ktorý napovedá, ako veľmi je ochotný pomôcť mi pri zábere do pedálov. Hlavne pri rozjazde s plne zaťaženým kolesom je to úplne zásadný ukazovateľ. 

Čo mi také číslo povie?

Čím vyšší je krútiaci moment, tým je rozjazd jednoduchší. Výbornú skúsenosť máme s pohonom od Bosch eBike Systems. Zo značiek, ktoré ponúkame, majú najkomplexnejšie riešenie vrátane rady Cargo Line vymyslené špeciálne pre cargo bicykle. Vďaka veľkému krútiacemu momentu je možné prepravovať ťažké náklady aj do strmých kopcov. Riešenie od Bosch eBike Systems má aj ďalšie výhody ako revolučný brzdový asistent ABS, aký poznáme z áut a motoriek, ochranu proti krádeži prepojenú s mobilnou aplikáciou alebo asistent tlačenia do kopca. Stlačíte tlačidlo na riadidlách a bicykel vedľa vás stúpa sám... 

Čo ponúkate svojim zákazníkom?

Naša misia je zlepšovať prostredie v mestách a odľahčiť dopravnému zaťaženiu. V retaile oslovujeme dve základné skupiny užívateľov, rodiny s deťmi, pre ktoré je nákladný bicykel každodenný dopravný prostriedok, a firmy, ktoré nákladné elektrobicykle využívajú na rozvoz tovaru a zásielok. Vidíme obrovskú príležitosť posilniť logistiku pomocou nákladných elektrobicyklov v mestách.

Viac info nájdete na https://www.bosch-ebike.com/cz/

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Staňte sa investorom

Chcem vedieť viac

Investujte od 100 EUR s priemerným zhodnotením 12,5 % p.a. Investície sú zabezpečené nehnuteľným majetkom.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

flexibilita

Toto ste už čítali?

Ste spoluvlastníkom veci, ktorú neužívate? Kedy môžete žiadať kompenzáciu?

19. 9. 2023 | Barbora Magočová

Ste spoluvlastníkom veci, ktorú neužívate? Kedy môžete žiadať kompenzáciu?

Ak sa podieloví spoluvlastníci nedokážu ohľadom spoločnej veci dohodnúť, vždy na tom niektorý z nich tratí. Za akých podmienok si môžete nárokovať peňažnú náhradu, ak zo spoločnej veci... celý článok

Pozor na potraviny. Čo by ste mali sledovať, aby ste sa nenechali oklamať?

25. 8. 2023 | Barbora Magočová

Pozor na potraviny. Čo by ste mali sledovať, aby ste sa nenechali oklamať?

Prevádzky ponúkajúce potraviny či hotové jedlá musia plniť množstvo rôznych povinností. Prakticky všetky sú stanovené práve kvôli tomu, aby ste takpovediac nekúpili „mačku vo vreci“.... celý článok

Je lepšie požičať si od rodiny, alebo od finančnej inštitúcie?

23. 8. 2023 | Redakcia

Je lepšie požičať si od rodiny, alebo od finančnej inštitúcie?

Pokazené auto, chladnička alebo akútna rekonštrukcia kúpeľne? Nečakané situácie, ktoré si žiadajú väčšie investície. Čo robiť, keď momentálne nemáte dostatok voľných financií? Jedným... celý článok

Poplatky v materských školách: S čím treba počítať v novom školskom roku?

21. 8. 2023 | Barbora Magočová

Poplatky v materských školách: S čím treba počítať v novom školskom roku?

Nedávate dieťa do súkromnej škôlky, lebo to nedovolí váš rozpočet? Ani škôlky zriaďované samosprávou nie sú zadarmo. Koľko zaplatia za umiestnené dieťa rodičia v najväčších slovenských... celý článok

Príspevok pre prvákov v roku 2023: Toto treba urobiť, ak chcete dostať viac!

17. 8. 2023 | Barbora Magočová

Príspevok pre prvákov v roku 2023: Toto treba urobiť, ak chcete dostať viac!

Máte doma budúceho prváčika? Potom asi viete, že prechod zo škôlky do školy nie je lacná záležitosť. Aký príspevok vypláca na zakúpenie školských potrieb štát? A čo treba podniknúť,... celý článok