VIDEO: Ako sa vyrovnať s rastúcimi cenami a neprichádzať zbytočne o peniaze?

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 15. 11. 2023
Vysoká inflácia poznačila rozpočty mnohých domácností. Narástli ceny potravín, energií, mnohým zdraželi hypotéky. Ako sa vyrovnať s vyššími výdavkami a naopak kde nájsť vhodné zhodnotenie ak si chcete stále udržať istú finančnú rezervu a ochrániť ju pred znehodnotením.
VIDEO: Ako sa vyrovnať s rastúcimi cenami a neprichádzať zbytočne o peniaze?

Zdroj: Shutterstock

Inflácia sa už prehupla za vrchol

Mnoho analytikov sa zhoduje v tom, že vyhliadky sú pozitívne. Čo sa týka prudkého rastu inflácie, mali by sme byť z najhoršieho vonku. Ašak netreba počítať s tým, že ceny začnú klesať raketovo nadol. Možno sa len nebudú zvyšovať tak rýchlo ako doteraz.

Za vodou nie sme ani čo sa týka zdražovanie hypoték. Zvyšovanie úrokov začne dlžníkov pomaly dobiehať.

Očakáva sa, že náklady na hypotékach stúpnu 3 až 4 násobne. V roku 2024 sa to dotkne približne 175 000 domácností a v tom ďalšom približne rovnakého počtu. Čo mnohým ľuďom dnes ešte nedochádza. Aj keď časom budú úroky na hypotékach klesať, načínať nulou už nebudú.

„Základom je vyvarovať sa rýchlych a zbrklých rozhodnutí. Treba si dopriať čas, popremýšľať a nájsť si vhodného finančného plánovača s ktorým si nastavíte najlepšie riešenie pre vašu situáciu. Nie je to len o drahšej hypotéke, ale aj o prehodnotení mnohých služieb. Možno bude nutné urobiť rýchle a rázne rozhodnutia,“ hovorí Róbert Melišek, riaditeľ a majiteľ Simplea Point Nitra.

Šetrenie nemusí bolieť

Dobrou správou je, že podľa Melišeka vie každá domácnosť na svojom rozpočte nájsť možnosti, ako usporiť peniaze bez toho, aby to bolo bolestivé. Len je potrebné veci racionálne zhodnotiť a povenovať sa vytvoreniu rezervy na úrovni 6 – 12 mesačných platov. 

Sprostredkovatelia vedia pomôcť ľuďom nastaviť aj v tejto situácii rodinný rozpočet tak, aby si dokázali splniť finančné ciele a neboli frustrovaný z nárastu cien za služby. Prípadne vedia nájsť na trhu produkt, ktorý lepšie a lacnejšie splní požadované ciele.

O tom, ako postupovať, ak nám rastú len výdavky a nie príjmy, ako nájsť vhodného finančného poradcu a sprostredkovateľa, ako sa popasovať s vyššími splátkami hypoték a ako si bezbolestne tvoriť finančnú istotu aj v ťažkých časoch, hovorí vo videu Róbert Melišek, riaditeľ a majiteľ Simplea Point Nitra. Podcast plný praktických rád, ktorý vám skutočne usporí peniaze sa určite oplatí pozrieť.

Anketa

Zdražela vám hypotéka?

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie sporiace účty podľa Peniaze.sk

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

ceny, inflácia, náklady, úroky, úspory

Toto ste už čítali?

Slováci majú v bankách miliardy eur. Analytička vysvetľuje, čo s nimi môže urobiť inflácia

24. 11. 2021 | Redakcia

Slováci majú v bankách miliardy eur. Analytička vysvetľuje, čo s nimi môže urobiť inflácia

Čím je totiž rast spotrebiteľských cien rýchlejší, tým viac nám ukrajuje z našich úspor. Na to, ako sa vyvíjajú vklady obyvateľstva v bankách a ako ich úspory ovplyvňuje inflácia, sa... celý článok

Tretina ľudí nemá potrebnú finančnú rezervu. Ako doma ušetriť a správne sporiť?

22. 11. 2021 | Redakcia

Tretina ľudí nemá potrebnú finančnú rezervu. Ako doma ušetriť a správne sporiť?

Každý tretí Slovák si nedokáže odkladať žiadne peniaze na tvorbu finančnej rezervy. Približne 30 percent si peniaze odkladá, nie však pravidelne. Vyplýva to z prieskumu Poštovej banky. celý článok

Nestíhate platiť splátky - kedy môže veriteľ zosplatniť celý dlh?

14. 9. 2021 | Barbora Magočová

Nestíhate platiť splátky - kedy môže veriteľ zosplatniť celý dlh?

Strata výhody splátok pre omeškanie s platením môže byť pre dlžníka likvidačná. Aké pravidlá musia byť dodržané pri jej uplatnení a aké následky sa s predčasným zosplatnením spájajú? celý článok

Aký je rozdiel medzi sporením a investovaním?

6. 9. 2021 | Redakcia

Aký je rozdiel medzi sporením a investovaním?

Viete, aký je rozdiel medzi sporením a investovaním? Podľa spoločnosti FinGO.sk to hlavne mladí ľudia často nevedia.

Kde zobrať peniaze na rekonštrukciu bývania? (+porovnanie úverov)

19. 8. 2021 | Redakcia

Kde zobrať peniaze na rekonštrukciu bývania? (+porovnanie úverov)

V tomto roku sa ceny stavebných materiálov zvýšili a prerábky sa preto môžu predražiť. Pozrite si, ako ako financovať rekonštrukciu čo najvýhodnejšie.